17 ani , pasaport sau doar buletin?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Scrie mai sus, la postarea Faniei, legea e din 2005...dar sigur este ca acum un minor nu poate iesi din Ro neinsotit de un adult, indiferent ca iese cu trenul, masina, motocicleta, avion sau pe jos .



vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

daca stai sa ma gandesc, eram 3 clasa a 10-a si una clasa a 12-a. O fi fost considerata ea adultul?




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Mihaela, cu trenul cred ca este exclus sa-i pui "insotitor". Este deci o diferenta, fiindca daca trimiti un minor cu avionul poate fi "insotit" contracost de o insotitoare de zbor. Sau se poate si cu trenul...etc.?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nicoleta, nu cred...chiar nu stiu adica. Fata mea(15 ani imediat) a calatorit singura de mai multe ori dus-intors Suedia-Romania, dar mereu a plecat incoace din Budapesta, de acolo nu sunt probleme ca e minor si nu e insotit(o vreme a calatorit cu insotitor de bord, dar sunt companii care de la 12 ani permit calatoria copiilor fara insotitor; anul trecut fata mea a calatorit singura, pe zbor direct Budapesta-Stockholm). Pana in Budapesta o duce tatal ei, cu imputernicire de la mine, deci fara probleme. Stiu ca sunt cazuri de copii trimisi din SUA cu avion, singuri, la bunici in Ro. Probabil calatoresc ca si cetateni straini, atunci nu e problema. Legea de mai sus se refera strict la cetatenii romani minori.
Pe tren, chiar nu stiu daca exista insotitori...Citeam insa un subiect din 2006 aici pe DC si se discuta de ex. ca cineva a imputernicit soferul de autocar cu care calatorea un copil ca sa ii fie insotitor...desigur contra cost, la intelegere.

Sabina, daca legea asta nu era valabila acum X ani(cand calatoreai tu) probabil ca ai putut calatori fara insotitor persoana majora.


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pe avion (unele companii) se poate pleca cu insotitor. Ioana (17 ani) a plecat saptamana trecuta cu procura din partea mea pentru un insotitor (nenominal) de la KLM; i-am "predat-o" la aeroport, acolo altcineva a predat-o cui o astepta. Pe semnatura.
A costat 50 euro acest serviciu.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput