povesti pt copii 2-3 ani

povesti pt copii 2-3 ani | Autor: Porumbita

Link direct la acest mesaj

ce povesti le spuneti?

alea clasice nu mi se par ok (capra cu trei iezi de ex spusa de sot l-a facut vore sapt sa se scoale noapte speriat de lup - intre timp sotul a schimbat povestea si exileaza lupul in turcia sa nu mai supere capritele)

eu inventez; am o imaginatie f buna si ma descurc fara probleme; pot crea o poveste din orice; sotul insa nu
el tr sa citeasca sa aiba ce povesti (egal ca va povesti varianta scurta sau aia lunga)

deci, ce povesti spuneti copilului de 2-3 ani?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Sunt o multime de povesti frumoase pt copii

The very hungry catterpillar (si in general cartile lui Eric Carle care au si niste desene superbe)
The grouchy ladybug
The very busy spider
The very quiet cricket
Doty couldn't sleep
One lucky duck
Guess how much I love you
Toate cartile lui Dr. Seuss

Uite aici un link cu cateva dintre cartile lui Eric Carle
http://www.amazon.com/Grouchy-Ladybug-Eric-Carle/dp/0064434508




www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Cauta la edituta Cartea Copiilor, au multe carti potrivite pentru aceasta varsta (inclusiv Eric Carle recomandate de mierea amara).
Foarte apreciate sunt si cartile Luciei Munteanu

Din biblioteca personala a fetitei mele, cele mai indragite, pana-n 3 ani, au fost cartile cu Luna-Betiluna si Dora-Minodora, Betisorul nazdravan



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Noi i-am spus si Capra cu 3 iezi, adica buni i-a spus-o, nu stiu in ce varianta, dar nu pare afectata.

Mie imi cere mereu Scufita Rosie. Nu s-a speriat pana acum de fazele cu lupul, mereu imi aduce aminte ca lupul, pe langa "mare si rau", este si "siret".

Tati a inventat Scufita Albastra.

La culcare, ii spune Momo.

Mai spunem Alba-ca-Zapada, Ursul pacalit de vulpe...

Intr-o vreme ii citea "Basmele romanilor".

Edit: si mie imi placeau Luna_Betiluna si Dora_Minodora cand eram copil. Acu' mi se pare aiurea faza cu intepatul cu acele.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

In principiu i-am spus si Capra cu 3 iezi, dar adaptata. Toata lumea scapa si lupului ii pare rau de ce-a facut. In nici un caz varianta lui Creanga, cu capetele infipte in tzeapa

Iam spus si Scufita Rosie, si Cenusareasa, si diverse povesti cu animale din carticele "educative" ... In princpiu uita-te si tu prin supermarket la raionul de carti si vezi ce crezi ca i s-ar potrivi. Era o carticica cu culori, una cu iepurasi, una cu albinute etc.

Acuma depinde, la 2 ani nu avea rabdare sa asculte o poveste intreaga, la 3 ani avea.

*****************************
Irina (2006) si 31+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Iepurele si testoasa - o poveste despre cum poti sa pierzi daca esti prea plin de tine. Eu o am editata de RAO, luata din Romania.
Frumoasa din Padurea adormita tot de la RAO pare ok.
Punguta cu doi bani.
Am evitat:
Hansel si Gretel - vrajitoarea mananca copii;
Piele de magar - imparatul tata vrea sa se casatoreasca cu fiica sa (ma rog nu cred ca un copil poate sesiza dar ma scarbeste pe mine)
Daca ii e frica de lup evita Trei Purcelusi si Scufita Rosie.

Fetei mele ii plac povestile cu "big bad wolf", avem de la mamaie papusa Duni care citeste povesti (o varianta mai cretina a povestilor clasice nici ca am auzit) si are printre ele Cei trei Purcelusi si Scufitza rosie. E innebunita dupa ea, desi sotul vrea sa arunce papusa ca instiga la violenta. Citat din Duni "Scufita rosie a apucat ibricul ci Poc i-a dat una in cap lupului", cretinatate 100%.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Punguta cu doi bani, ursul pacalit de vulpe, si carti de la Editura copiilor.. (melcusorul cel grabit, scoala urilor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

multumesc de idei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Mariei ii plac foarte mult povestile "Punguta cu doi bani", "Fata mosului si fata babei" si povestile pe care eu le stiu de pe diafilme: "Turtita", povestile cu Pacala, etc.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 8+
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Amandoua fetitele inteleg si vorbesc (mai ales cea mare, un pic romaneste, inteleg amandoua bine, cea mare vorbeste un pic), dar Creanga si Ispirescu mi se par prea complicati pentru ele. Eu inventez povesti cu Dora the explorer si Diego salvatorul de animale (sunt desenele animate la care se uita) si nu sunt deloc infricosatoare.Pe langa acestea, Nathalie, de aproape 2,5 ani, cere povesti cu Stitch, Alba ca zapada, Cenusareasa, Bambi, Frumoasa din padurea adormita,Finding Nemo, dar asta e si urmarea vizitelor la Disneyland (intreaga familie e fan).
Cand e infricosator ii explic ce se intampla (mama vitrega, vrajitoarea,etc) si nu pare afectata.
Pe langa aceste povesti si povestile cu Barbapapa (tot de la desene animate, nu stiu daca e in Romania) eu inventez un milion de povesti despre familia noastra si evenimente care urmeaza sa aiba loc (vacanta in Romania, la gradina zoologica, la parcul de distractii, la lectia de dans, etc) in care eroinele principale sunt fetitele mele... am invatat asta de la tatal meu, care nu mai e sa le spuna povesti, din pacate, da ne spunea mereu povesti despre mine si fratele meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Acum mi-am adus aminte ca la 3 ani am fascinat-o pe fii-mea vreo saptamana cu povestea WILF, CATELUL VRAJITOAREI. Zi de zi imi cerea povestea aia, a fost un adevarat hit !!! Si mai sunt vreo 3 in aceeasi serie, cu Wilf, le stia pe dinafara !

Punguta cu 2 bani mie nu mi se pare ok, din punct de vedere educativ ... De fapt, mie Creanga nu prea mi se pare ok

Mergi la inceput