pampers - renutare de tot sau partiala

pampers - renutare de tot sau partiala | Autor: Porumbita

Link direct la acest mesaj

Buna,

piticul are 2 ani jumate si printre putini din grupa de la gradinita care mai are pampers; ma gandeam in cateva sapt sa incepem si noi operatiunea- de renuntare (il simt eu asa ca e pregatit, noi nu prea suntem )


de la gradinita ne-au zis ca la ceilalti operatiunea s-a desfasurat asa: incepi in wk si il lasi fara si il schimbi de cate ori e nevoie si ii explici ca tr sa ceara sa mearga la baie etc;
la gradinita in jur de o sapt cam 8 schimburi pe zi (ei ii duc de mai multe ori pe zi la baie oricum)
zic ca nici la somn sa nu mai pui sau cand pleci undeva sa nu il derutezi.

pe de alta parte pritenele mele cu copii ceva mai mari zic ca au renuntat la la de zi dar noaptea sau la somnul de pranz inca pun.


m-ar interesa si parerile voastre si eventual sa povetiti cum a fost la piticii vostri (fara certuri insa cu privire la cea mai potrivita varsta sa renunti la scutec)

multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Porumbitia la Adelise a fost asa:

Am lasat-o vreo 2 sapt pe timpi de vara dezbracata fara pampers prin casa cu olita in preajma. A facut binenteles pe ea de cateva ori pana cand "the penny dropped": s-a dus si s-a asezat pe olita. Asta nu a insemnat ca n-a mai avut accidente.

Sunt de acord cu anumite "reguli" daca ai scos pampersul gata, nu il mai pui nici daca pleci la plimbare in parc, nici daca pleci prin alte parti. Doar noaptea la somn (dar s-ar putea sa ai surpriza sa nu mai faca nici noaptea pe el).

Discuta cu el in primul rand si asigura-te ca si copilul isi doreste asta si e pregatit. Nu-i spune cuvinte precum "esti mare acum, e rusine sa mai porti pampers" pentru ca atunci cand va avea acidentele se va simti vinovat.

Cumparati chilotei cu personajul preferat.

Cand se intampla accidentele nu-l certati, se vor intampla in deosebi la gradinita sau cand se joaca foarte preocupat, atentia ii este foarte distrasa si nu mai da atentie senzatiei.

Exista niste protectii de saltea de la pampers aici, alea ne-au salvat pe noi pentru ca cea mica mai are cate un accident noaptea din cand in cand daca e foarte obosita.

Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

noi am renuntat la 1,4 luni , am avut noroc ca era la gradi particulara si nu mi-a facut mi-e mizerie prea mare in casa...nu i-am mai pus decat la somn noaptea si pt asta imi pare rau ca abia la 3 ani am renuntat si la noapte si ne este greu , ma treze-am si de 4 ori pe noapte sa o pun la wc , acum dupa aproape 4 luni ma trezesc doar o data si mai are scapari cam o data la saptamana face in pat , sfatul meu este sa il scoti definitiv , sa nu-i mai pui nici la somn
la gradi du multe schimburi , multi chilotei, te ajuta si vremea calduroasa, tot timpumul sa il intrebi daca face pisu , sa nu faca pe el , daca-l scoti doar peste zi si il lasi de noapte peste o perioada o sa o iei de la capat cu problema asta (ca si mine) .
daca face pe el sa nu il certi , explicai cat mai bland cu putinta , este foarte important sa-i spui ca nu esti suparata pe el ca a facut pisu pe el dar data viitoare sa spuna inainte ..
o sa scapati repede de el ai sa vezi
daca mai ai intrebari ....
ps: pt somnul de dupa amiaza si cel de noapte poti lua paturi speciale , probabil ca sti despre ce vb

----------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Renuntat complet si la noi, de la o zi la alta.
Dar avea 2,10 ani

Va urez mult, mult succes

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela


Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Si noi am renuntat de tot intr-o zi la 1 an si 9 luni. In curand sarbatorim prima luna fara scutece. Mi se parea ca-l confuzez acum faci pe tine, acum la olita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Porumbita iti raspund si eu:
Cu Ana aminceput in jurul vartesi de 2 ani, nu serios, asa doar sa facem cunostinta cu olita. pe la 2 ani si 2 luni am inceput intensiv, nu vreau sa iti zic de cate ori a facut pe jos, sau chiar in fata wcului(). Cred ca e foarte important sa insisti si sa nu te lasi batuta odata ce incepi.

ce am obs era ca atata timp cat ii aduceam aminte sa mearga la wc sa faca pipi, nu facea in chilot. Eu nu am lasat-o goala, doar in chilotei. Cand ramanea C acasa cu ea se tot plangea ca iar a facut pe ea, booon, dar nici nu o trimitea la fiecare ora. Cam dupa 2 sapt am inceput la 1h jumate sa o trimit la baie.

la inceput ii lasam pull upsul pe ea, dar era ffff confuza si face fara nici o jena in el. Asa ca l-am scos. Il folosim doar la somnul de seara si atat. Peste tot unde mergem luam schimburi.
Inainte sa o scot afara facem pisu, cand ajungem la destinatie o intreb daca are nevoie sau nu, cand intram in casa iar.

Acum s-a invata, fff rar avem accidente. Nr 2, deloc, nr 1 mai avem , dar rare de tot


aaaa incepe cu pusul pe olita/wc dupa somn.

Bafta multa!

Mama de Ana si 35+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Noi am incercat anul trecut prin primavara, dar piciul nu facea deloc nicaieri decat in pampers si am renuntat. La un moment dat, prin toamna, nu mai vroia pampers pe el in casa si nu i s-a mai pus decat la somn, afara si cand facea ceva pipi/kk. De Craciun l-am invatat sa faca la wc si bona de nevoie a continuat si ea cu olita. Incet i s-a scos si la somnul de pranz si la un moment dat noaptea (de paste nu mai aveam). Dar a fost tot pt ca copilul asa vroia. Accidentele noaptea au fost putine si niciodata nu am trezit copilul pt asta.

Acum suntem in situatia hazlie de a nu avea nevoie de pampers nici ziua, nici noaptea ca spune cand vrea (uneori ii mai aduc eu aminte), dar inca facem kk in pampers ca si-l aduce el cand ii trebuie. Nu pot sa il conving sub nicio forma sa stea jos. Si aici nu am solutie:).

Concluzia mea, este ca daca un copil este pregatit totul merge usor si fara multe accidente. Pt tine ca parinte cred ca e mai usor sa ii pui la somn, ca sa te obisnuiesti cu ideea :).

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Noi am renuntat brusc, cu o minima pregatire anterioara. Adica efectiv nu am mai dispus de bani de alocat pentru baxuri si baxuri de scutece. I-am spus si Dariei asta, ca mami nu mai are bani pentru scutece, ca mai bine ii iau o carte sau o jucarie si sa spuna ea cand ii vine sa faca, acum e fetita mare si imi poate spune (Daria si vorbeste f. bine la 2 ani si jumatate). Cand s-au terminat de tot scutecele, i-am aratat ambalajele goale, le-am aruncat impreuna la gunoi si asta a fost. S-au intamplat accidente, in special peste noapte. Nu am certat-o niciodata.

Cam de o luna am renuntat, si acu' doua zile a facut pipi in pat, pentru ca nu s-a lasat pana nu a baut o canoaie de apa inainte de culcare.

Insa cu kk noi avem o problema, nu face deloc la olita, se abtine chiar si 48 de ore, din aceasta cauza s-a constipat oribil, asa ca a trebuit, cum-necum, sa fac rost de ceva scutece (jasmi, ), cat sa faca kk in ele. Asa ca facem kk in fiecare seara, inainte de culcare, dupa care dormim OK.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

La 2 ani jumate a renuntat la scutec, era pregatita, n-au fost accidente. Dupa vreo 3 saptamani a inceput sa refuze olita si nu-mi dadeam seama de ce. Vroia la reductor, pe wc-ul de oameni mari. Cam la o luna dupa asta a renuntat la scutecul pe care i-l puneam la somnul de pranz. Si au mai trecut cateva luni pana am scapat de scutecul de noapte. Aici au mai fost accidente.

N-am certat-o niciodata, n-am facut-o sa se rusineze, totul tine de fiziologie, de controlul sfincterului.



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

La noi renuntarea s-a facut treptat si s-a intamplat cand si cum a vrut muschiul lui.
A renuntat mai intai la pampers ziua prin casa, apoi a urmat renuntarea la pampers ziua afara, apoi pampersul de la somnul de zi si in final si la cel de noapte. Am scris aici cam cum s-a intamplat. Deci de la final de octombrie a renuntat si la pampersul de noapte, a mai avut accidente dar raaaaaaaaar de tot si nici nu se trezestea noaptea ca sa mearga la baie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Adelise n-a avut accidente deloc intre 2 si 3 ani, ca la 2 ani n-a mai vrut pampers. Doar la gradi cand era prinsa in joc prea tare. Si cel de noapte tot in jur de 2 ani am renuntat la el. Insa de cand a renuntat la somnul de pranz inainte de 3 ani a inceput sa aiba accidente noaptea caci era prea obosita si nu se mai trezea. Acum nu mai are accidente decat rar dar o trezim noi la 10 si o punem la pishu.

Mergi la inceput