Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

si eu am alaptat 11 luni si 3 zile.s-a lasat singur .pur si simplu nu mai vroia san.nu stiu care e motivul.poate nu se mai satura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIB spune:

L-am alaptat pe Victor pana la 7 luni can au inceput sa-i iasa dintii si prefere sticluta in locul sanului. A renuntat singur la laptele matern pe perioada in care ii ieseau dintii, dupa o saptamana sau doua imi cauta sanii dar din pacate nu mai aveam lapte. Imi amintesc cu drag acea perioada si daca voi mi avea un bb o sa-l alaptez cat mai mult.

Ioana M si Victoras ( 10.03.2003 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grisulica spune:

Sunt o mamica care nu a putut sa alapteze deloc,si pentru asta mi-am facut foarte multe mustrari de constiinta.
Am facut tensiune de sarcina,de aceea am nascut prin cezariana la 39 sapt.(o fetita -3200g).Dupa nastere tensiunea nu s-a normalizat foarte repede,cum s-a intamplat la alte mamici care au avut tensiune.Dupa cum cred ca stiti laptele la mamicile care nasc prin cezariana vine abia dupa 3-4 zile, insa eu am avut a-2-a zi dupa nastere tensiune fff.mare(180/120)si am fost nevoita sa iau medicamente.Tensiunea a oscilat mult urmatoarele zile dar am avut valori mult mai mici 150/95...si au fost zile cand nu luam medicament si as fi putut alapta.Insa si lapte am avut putin ,de stimulat venirea laptelui cu oxitocina nu s-a putut pt. ca e contraindicat in tensiune.Si uite asa Madalina a supt din biberon,s-a obisnuit cu el si in zilele cand nu luam medicament o mai puneam la san ,dar nu tragea deloc si plangea foarte tare.M-am mai muls,dar avand lapte putin,nu am adunat mult...Pot sa zic ca Mada a papat cam 100ml de lapte de la mine.
Ma invinuiesc mereu ca nu am putut s-o alaptez,imi pare nespus de rau ca nu a stat la sanul meu sa pape,sa tina manuta pe san,nu stiu ce inseamna toate aceste lucruri si-mi pare nespus de rau...
In urma faptului ca nu a papat lapte de mama ,s-a imbolnavit deja de 4 ori:otia ,amigdalita de 2 ori,diaree microbiana, si acum nu are decat aproape noua luni.Cand a fost bolnava eram distrusa,plangeam si ma invinuiam mereu...
Asa ca laptele matern e ffff important!Sa alaptati cat de mult puteti cu lapte de mama!
Eu mi-as fi dorit enorm sa pot alapta dar nu s-a putut...

Oana siMada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliak spune:

am un bebe de un an jumate si il alaptez si acum. As vrea sa-l intarc,dar nu sunt hotarata 100%,asa ca... mai rabd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

L-am alaptat pe Toma 1 an si 5 luni si cred ca sistemului lui imunitar i-a prins tare bine. In plus, imi era si tare usor cu laptele pregatit, incalzit la purtator.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma27 spune:

m-am pregatit toata sarcina pentru momentul alaptarii.mi-am facut masajesi am respectat o groaza de indrumari.a venit marele moment si....groaznic.micuta isi ducea limba pe cerul gurii si nu putea apuca sfarcul.a reusit de vreo 3 ori in doua zile,plangea tot timpul de foame.dupa 4 zile de cosmar,am dat-o pe biberon,caci murea de foame.nici pana acum nu stiu dc asa a fost sa fie sau nu m-au indrumat suficient asistentele.am o fetita acum de aproape 3 ani,foarte bine dezvoltata si sanatoasa,dar tot am ramas cu un regret ca nu am alaptat-o.sper ca alte mamici sa nu treaca prin experienta mea.am avut totusi noroc,nu am facut complicatii,si dupa o saptamana in care imi recoltam laptele cu pompa,s-a retras de la sine lactatia.un ochi rade,altul plange...

Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns candy24 spune:

In primele doua saptamani am avut lapte mult imi curgea pe haine ,ma trezeam uda toata el a fost cam puturos la inceput si cand a invatat el deja il pierdusem si l-am dat pe lapte praf.Mi-a parut rau dar ce era sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Eu inca alaptez, asa ca nu am putut raspunde la chestionar. Confirm ce a spus Marina pe prima pagina, din pacate in spital nu aflam prea multe si de multe ori se pierde laptele din lipsa informarii. Eu am nascut prematur (la 33s) si desi toata lumea imi spunea ca nu am nici o sansa sa alaptez (bebe avea sub 2 kg si nu avea forta sa suga si nu aveam nici sfarcuri) pana la urma am dovedit contrariul si sper sa-l mai alaptez si in continuare. experineta e unica si bucuria de a-ti ajuta copilul nu e egalata de nimic.

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inger alb spune:


Da!si inca mai alaptez si voi alapta si la al 2/3-ilea copil(da Domnul)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Da, o luna si jumate pana nu a mai vrut el sub nici o forma, desi era lapte, era mai usor cu biberonul.

Oana si Seb
(10.01.2005)
"Si maine mai este o zi..."


Mergi la inceput