Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Pe primul baietel (Theo ) l-am alaptat 3 luni jumate, iar pe al doilea (Florin) l-am alaptat 1 an si 3 luni.

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

quote:
Originally posted by gabi25

Rares face 1 an si 11 luni saptamana care vine si inca papa titi.Nu a fost usor dar nici nu pot spune ca am facut cine stie ce sacrificii. Cel mai dezavantajat e tati care ajunge mai rar la titi . Am avut un mare noroc, la primul alaptat a fost o asistenta deosebita, mi l-a asezat foarte bine la san si asa ca nu am avut probleme. Cand am facut rani mi-am dat cu unt, la fel si cand a venit furia laptelui. Acasa am dormit cateva luni mai mult intr-un cot deoarece sugea foarte des. La doua saptamani am fost la pediatra disperata ca bebe plange mult si suge des, eu spuneam ca nu se satura. Doctorita mi-a spus ca daca bebe a crescut in greutate nu are cum sa nu fie bun laptele. L-a luat pe Rares si l-a cantarit, dupa care l-a pus sa suga si apoi iar la cantarit (proba laptelui) si a descoperit ca sugea doar 40 ml lapte din 90 ml cat ar fi fost normal. A spus ca e lenes si daca eu rezist sa incerc sa il alaptez in continuare la cerere. Si asa am luat toate bancile din parc la rand si jumatate din magazinele din oras pentru ca bebe urla dupa titi din 1/2 in 1/2 de ora. De pe la inceputul anului s-a scos singur de la papica de noapte si acum mai papa doar inainte de somnic si la trezire. Si cu toate ca uneori imi venea sa ma urc pe pereti de oboseala si durere nu regret nici o secunda tot ce am facut.
Si ce sa va spun ....ca toata lumea ma intreaba de unde papa bebe ca sani nu am mai deloc....pentru mine important e ca sunt "productivi".

Pupici la mamici si bebici

http://community.webshots.com/user/cameliac
``````````` Just hope ```````````

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

Pe baietel l-am alaptat pana la un an jumate, dupa care am ramas insarcinata imediat cum l-am intarcat. Acuma o mai alaptez pe fetita care are un an si 4 luni, si tot asa am sa o fac pana la un an jumate. Cred ca as vrea ca pe restul copiilor sa ii alaptez tot un an jumate. :)

Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si Elena Maria 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaM spune:

Buna,
cu parere de rau nu am alaptat decat pana la 3 luni, deoarece lui bebita nu i-a ajuns niciodata laptele de la san desi era bun, nu-i ajungea cantitativ, in plus nu stiu de ce dar a refuzat din start sanul stang desi curgea la fel de bine?.., asa ca incetul cu incetul a trecut complet pe sticluta. Pacat, mi-a placut sa alaptez, desi la inceput m-am chinuit ceva. Sentimentul de alaptat al puiului nu se compara cu nimic.
Corina & Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Am vrut sa alaptez, dar au fost probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gioto spune:

11 luni si inca mai alaptez.probabil pina la 1 an!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_edi spune:

Am alaptat pina la 9 luni si jumatate, cind Edi s-a intarcat singur, desi nu as fi crezut! Am fost tare norocoasa, am inteles ca nu e usor sa-i intarci pe papaciosii astia!
Adi si bebe Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flor spune:

Am alatatat-o pe Anne-Marie pana la 8 luni, in prima luna din cauza ca nu aveam suficient lapte a primit si supliment, dar apoi lactatia s-a reglat si a papat bine pana am inceput diversificarea. De-atunci a papat din ce in ce mai putin laptin si normal ca lactatia a scazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RELY27 spune:

Am alaptat foarte putin, doar trei saptamani, dar si in cele trei sapt nu am avut suficient lapte, baietelul meu nu ii ajungea.La 3 saptamani a facut pneumonie si eu eram f racita si a trebuit sa iau medicamnete si cred ca atunci am pirdut laptele de tot.Sunt de acord cu alimentatia de la san atata vreme cat medicul recomanda asta dupa o anumita vreme, pt ca am citi undeva ca dupa un an este de preferat sa intarci copilul.De ce? Nu retin explicatia.Oricum daca as fi avut lapte suficient l-as fi alaptat atat cat ar fi trebuit.Sunt de acord cu alaptatul atata vreme cat mama maninca sanatos, nu consuma alcool, tigara etc.Decat sa faci asta si sa alaptezi mai bine nu.Si eu sunt fumatoare dar pe perioada de sarcina si alptare am renuntat.
rely

RELY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Ambii copii pina la 4 luni.
narcisa x Patrick 29.06.2002 Vivien 27.01.2004
http://community.webshots.com/user/dohmann101

Mergi la inceput