LMA Horicu'! floricele de mai iunie 2010

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Uram si noi La multi ani!!!! Cu intarziere:

01.06 Karina Florentina
Eva Ramona
02.06 Livia-Miruna
03.06 Luca Octavian
04.06 Alex Matei
Cristina Alexandra
05.06 Alexandra Ioana
06.06 Andreea Antonia
07.06 Luca
Damian
George
08.06 Marisa Alexandra


Si sarbatoritilor de astazi:

Stelios
Patricia Andreea
Bianca Maria
Eliza Alexia
Raluca


Multa sanatate, fericire si tot ce va doriti !!!! Sa va bucurati si sa va iubiti parintii!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Va multumim pentru urarile de ziua ns .
De ziua lor am sarbatorit in casa cu o prajitura-tort speciala pt ele, de care au fost tare incantate.
Turta le-o vom rupe pe 18; la un restaurant din zona, cand vor veni si nasii in tara.

Nu-mi vine a crede ca a trecut deja un anisor de cand minunile noastre mult asteptate au venit pe lume. Doua ghemotoace, ce m-au cucerit din prima clipa.
Am uitat de stres, de oboseala si de toate cele ,pentru ca zambetele lor sunt nepretuite.

Multumesc lui Dumnezeu ca sunt sanatoase si voioase. Cu ele alaturi suntem cu adevarat niste oamen impliniti. Sanatosi sa fim sa ne putem bucura de ele.

Despre ele ce va pot zice, sunt tot mai active si ma solicita la maximum, nu am timp de mai nimic. In cursul saptamanii cand e tati acasa, ne duce la curte dim si ne culege seara. Cand nu e acasa ne plimbam prin parc.

Merg, doar tinute de manute, inca n-au incredere in ele. Exploreaza tot ce pot.
De vorbit vorbesc in bebeluseasca lor, mai clar zic ma-ma, ta-ta, pa-pa, apa, baibai bebe, asa,etc ....Mara e mai vorbareata si incearca sa reproduca cuvinte, ii iese o tentativa de ham ham si de miau miau.si de altele cand are chef. Maia e mai mult cu cantatul.

De mancat mananca mai de toate, doar ca luna asta fie n-au luat deloc iin greutate fie s-a stricat cantarul.......
La 11 luni, Mara avea ~ 8200gr (nascuta cu 2500gr, iar Maia ~7500gr(nascuta cu 2400gr) .... de triplat s-a triplat greutatea, dar totusi mi se pare mica, mai ales la Maia...Sa vedem..
Maine avem vaccinul de un an... Ma gandeam sa cer trimitere sa le facem analizele la sange si urina. Cu ocazia asta vad si cum si-a revenit sau nu, Maia cu fierul. Sunt in dilema.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

De ceva timp ma tin sa va intreb despre dioxidul de titan .... prezent in mai toate cremele de plaja, si culmea si in pasta de dinti pentru copii si nu numai. Stomatoloaga m-a asigurat ca nu e nici o probleme. Pe net gasesc info pro si contra dioxidului de titan.

Cu transipiratia in scoici avem si noi probleme, in masina avem Ac, dar tot degeaba. Le pun cate un scutecel si tot degeaba.

Pt mamicile care poseda scaune auto Coletto Santino si Inglesina Mille Miglia, va confrunati cu transpiratule excesiv al bebelusului? LA astea doua marci oscilez, in a cumpara. Plus ca nu stiu dc e ok sa iau un scaun de la 9kg, pt Maia.

Acum ceva vreme intreba cineva dc e ok laptele de capra la bebelusi. Am intrebat si noi pediatru, ca deh, tati visa sa ia capra la curte , insa a zis ca nu e recomandat copiilor in crestere,ca dau in anemie, neavand un aport nutritiv ridicat. Acum nu stiu.

Ele dorm doar in body, iar invelite nici gand sa stea, asa ca am renuntat sa le mai invelim.
Am vazut in mag. Plus un sac de dormit , la 30 ron, din material f subtire, gen body Lupilu baby-schlafsack

Ps scriu la mesajele astea de 3 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Lumy intr-adevar, din ce am citit si eu, laptele de capra, are aport f mic de fier, de aceea, se recomanda suplimentarea cu fier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:


Stelios
Patricia Andreea
Bianca Maria
Eliza Alexia
Raluca


Teo nu iti venea sa crezi ca Matei are un an, cum e cand puiul tau a incetat sa mai fie bebelus?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumy_Clt

Acum ceva vreme intreba cineva dc e ok laptele de capra la bebelusi. Am intrebat si noi pediatru, ca deh, tati visa sa ia capra la curte , insa a zis ca nu e recomandat copiilor in crestere,ca dau in anemie, neavand un aport nutritiv ridicat. Acum nu stiu.

Ele dorm doar in body, iar invelite nici gand sa stea, asa ca am renuntat sa le mai invelim.
Am vazut in mag. Plus un sac de dormit , la 30 ron, din material f subtire, gen body Lupilu baby-schlafsack

Ps scriu la mesajele astea de 3 ore

binecuvantata cu gemanutele Mara & Maia

Da?
Si eu de ieri am inceput sa le dau lapte de capra la amandoua.
Eu stiu ca e asemanator cu laptele matern si ca e bun.

Referitor la scul de dormit: si Justina are un sac de dormit, dar ea doarme invelita.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Am dat o cautare in google, si am gasit un articol www.csid.ro/dieta/lactatele-de-capra-o-optiune-inspirata-3832927/" target="_blank"> aici despre laptele de capra, unul www.ecolife.ro/articole/alimentatie/laptele-de-capra.html" target="_blank"> aici si inca unul aici : http://www. copilul. ro/stiri-copii/sanatate/Laptele-de-capra-mai-sanatos-decat-cel-de-vaca-a4090.html . (am pus spatiul intre punct si copilul si intre punct si ro)


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

va multumim din suflet pt urari,

nu credeam sa mai retraiesc aceste momente de bucurie si fericire,pe care lea adus bibi in viatza noastra dupa 12 ani,uitasem parca cum e sa vezi bebelusul tau crescand,ma obisnuisem cu cris asa mare
pt ca sunt deja prea melancolica sa ma laud cu viitoarea mea sefa de salon cosmetic.......a ridicat de pe tava la mot.....parfum,forfecuta si o trusa de machiaj
mai sunt putini bebei de sarbatorit,dupa unde ne mai intalnim....au trecut cele 365 zile minunate.....sper din suflet sa vina multi ani plini de bucurii




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Patricia Andreea
Bianca Maria
Eliza Alexia
Raluca


NicoletaB, Ruxi, Nana, Lenabum, Sorana, Cris, Cristina, Alina, Vivela, Lumy_Clt, Veronicach, va multumim frumos pentru urari, vi le intoarcem inzecit si dorim tuturor multa sanatate, bucurii si impliniri de la floricelele de liliac si surioarele/fratiorii lor.

Vero, ca ma intrebai, nu, nu-mi vine inca sa cred ca a trecut 1 an, desi il vad pe Stelios ditamai flacaul, eu as vrea sa ramana asa bebelus.

Ma bucur si eu sa citesc de evoutiile floricelelor de liliac, nu mai am timp de nici unele, cumnitelul meu Stelios s-a facut un atomic, ce nu sta o clipa locului, dar mie imi place sa fie asa, activ. Sa va spunem si noi pe scurt cum stam la 1 an.

- merge in picioare
- zice doar tata, bunica, ham-ham, papa cand ii e foame in rest bebeluseasca la greu, dar stie cine e mama, tata, bunicul, bunica, unchiul
- face pa, danseaza, insa cu precadere pe un cantecel cantat de bunicul lui de cand era bebe, daca il canta altcineva nu danseaza
- ca si jucarii cel mai mult ii plac mingile (cu care joaca fotbal), baloanele, tot ce insemana roti, inclusiv rotile de la masinile de pe strada si un urs panda de puls
- ii plac tare mult nisipul si marea si nu s-ar mai da dus de la plaja
- in fiecare dimineata si seara pleaca la plimbare cu bunicul cu tricicleta (dupa care e innebunit, daca ar putea sa doarma in ea, ce bine-ar fi) sa hraneasca si sa se joace cu 2 catei din vecini. Cand ii aude din casa latrand, "latra" si el si trage de usa sa-i deschid sa plece la catei. Stie toate animalele de pe peretii din camera lui (are o ferma intreaga), insa nu face ca nici unul, in afara de catel si striga “puii”. Dupa fiecare trezire are o discutie aprofundata cu fiecare dintre ele, si-abia apoi il pot lua din patut.
- doarme cam 4 ore ziua in 2 reprize si vreo 10 ore noaptea intr-o repriza, in patutul si camera lui. Am fost plecati vreo saptmana si a dormit si in tarc si cu noi si nu i-a placut deloc, s-a foit tot timpul, cand am ajuns acasa la patut vreo 2 zile mai mult a dormit.
- mananca de toate (in afara de capsuni si miere de care nu-i dau inca) si pasat, si zdrobit cu furculita si bucati singur, cum o fi, numai mancare sa fie. Deja am inceput sa nu mai gatesc separat pentru el, gatesc pentru toti si pentru el pastrez fara sare, zahar, prajeli etc. E innebunit dupa acrituri si saraturi (daca gusta cate ceva care are si nitica sare, mama ce-i mai place). Dulciurile, fructele dulci nu prea sunt prietenele noastre.
- e foarte sociabil si zambaret, se baga in seama imediat cu oricine e dispus sa vorbeasca/joace cu el
- are 8 dinti
- desi n-am fost inca la controulul de 1 an, are cam 80 de cm si vreo 11,5 kg.

Cam atat despre noi, eu va mai citesc cand apuc, sa mai scriu, nici vorba, ca, na, acu’ in afara de copil atomic, stam mai mult prin curte, pe la plaja. Petrecerea o vom avea sambata in curte, cu multa lume, mari si mici, vom taia si motul si vom avea si tava, desi pe aici nu se obisnuieste. El o sa se distreze sigur cu atata lume in jur.

Va pupam si va dorim o vara frumoasa!


Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly_ spune:

LA MULTI ANI STELIOS!!!
LA MULTI ANI PATRICIA ANDREEA!!!
LA MULTI ANI BIANCA MARIA!!!
LA MULTI ANI RALUCA!!!


LA MULTI ANI FETITA MEA!!!ACUM UN AN TINEAM IN BRATE CEL MAI DORIT SI DULCE GHEMOTOC SI NU MA MAI SATURAM PRIVINDU-L SI MINUNANDU-MA DE EL.AZI O DOMNISORICA COCHETA FACE PASI IN JURUL NOSTRU SI NE INCANTA ZI DE ZI VIETILE.TE IUBIM ELIZA ALEXIA!!!

Va multumim fetelor din inima pentru urari,vi le intoarcem inzecit.

Mergi la inceput