Kindle

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

cartile pt kindle sunt compatibile cu orice ereader sau doar pe kindle?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Daca sunt in format Kindle (.azw), nu se pot citi decat pe Kindle. Daca sunt in format .mobi sau .prc mai merg si pe altele. Am vazut si ereader-e care suportau atat .mobi cat si .epub, care deocamdata nu merge pe Kindle. Evobook-ul parca.
Oricum, cu Calibre se pot converti la momentul actual tot soiul de formate. Si ies chiar bine, daca setarile sunt facute corect si daca materialul de la care se pleaca e construit ca lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Formatul .mobi merge pe Kindle.
.Epub n-am incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Sigur ca .mobi merge pe Kindle, e unul din formatele lui. Pe Kindle poti citi .azw, .mobi si .prc . Eu spuneam doar ca exista si ereadere care citesc atat .mobi (al lui Kindle) cat si .epub (suportat de majoritatea celorlalte - Sony, iRiver, Nook, Kobo etc.). Evobook il stiu eu, poate intre timp or mai fi aparut si altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Intrebare pentru cei din Romania, posesori de Kindle 3G:

Va mai merge netul prin 3G pe Kindle? La mine a mers foarte bine pana in 10 octombrie, de atunci nu ma pot conecta la net decat prin Wi-Fi.
Imi apare pe ecran un mesaj in engleza in care se spune ca datorita restrictiilor locale, utilizarea paginilor web folosind browserul experimental cu 3G nu mai este valabila in toate tarile.
Atasez o poza cu mesajul.

Ce stiti despre asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Am citit pe un site ca cineva a rezolvat problema aceasta revenind la setarile din fabrica.
Am incercat si eu, dar rezultatul a fost 0. (Atentie - daca vreodata incercati sa reveniti la setarile din fabrica, salvati-va inainte cartile pe computer pt ca se sterge tot!)
Apoi cere din nou inregsitrarea Kindlelului pe Amazon (al meu fiind deja inregistrat, m-am logat cu acelasi email si parola). Nimic schimbat. Semnal maxim la 3G (EDGE) - singura pagina disponibila fiind Wikipedia.

Daca vreau net sa ma loghez la o retea WI-FI. E aiurea. Un an m-am folosit foarte bine de net 3G oriunde si in varf de munte si acum... pot doar prin WI-FI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Am trimis un email la Amazon si mi-au raspuns ca incepand cu data de 1 iulie 2012, web browserul experimental este limitat la 50 Mb/luna in afara UK sau U.S..Daca se depaseste aceasta limita, se primeste o notificare si se recomanda utilizarea conexiunii prin WI-FI.
Tarile cu acces liber la conexiune 3G prin Kindle sunt:
http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=200504420#browsingcountries

Notificare de depasire a limitei n-am primit, doar mesajul:
"Due to local restrictions web browsing using the Experimental Web Browser over 3G is not available in all countries."
Astept data de intai a lunii urmatoare sa vad daca merge netul prin 3G, ca sa ma lamuresc daca asta era cauza. (limita de 50Mb/luna).
In primele 10 zile din octombrie am folosit, zilnic, conexiunea 3G fara probleme.

Nota: Tot ce am scris e valabil pentru Kindle 3G cu tastatura.

Spun asta pentru ca ceea ce am citit azi www.pcmag.com/article2/0,2817,2394003,00.asp" target="_blank">aici vorbeste de o limitare a accesului la WEB prin 3G si la Kindle Touch 3G. Aviz celor care vor sa achizitioneze unul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adi2003

Am trimis un email la Amazon si mi-au raspuns ca incepand cu data de 1 iulie 2012, web browserul experimental este limitat la 50 Mb/luna in afara UK sau U.S..


"Problema" conexiunii prin 3G la kindle, a fost tocmai aceasta limita de 50MB/luna de care n-am stiut. Acum e o chestie verificata, pentru ca a revenit semnalul prin 3G odata cu inceputul lunii curente.
Asa ca daca va mai loviti de aceasta problema, macar sa stiti de ce.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Buna tuturor si La multi ani!
Revin cu o rugaminte mai veche: si anume, daca cineva are si doreste sa imi trimita si mie pe email carti in format electronic pt Kindle? Emailul meu este: danateu2003@yahoo.com
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Hop si eu o intarziata in domeniu:))
Mi-am luat si eu un Kindle Fire si va multumesc pentru toate informatiile foarte utile de la acest subiect
Va rog, daca aveti carti electronice pentru Kindle, aruncati si la mine cate ceva, emailul meu este oanateodora yahoo punct com. Multumesc mult

Mergi la inceput