Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Iubite mamici de gemanuti si tripleti, ma ajutati si pe mine va rog cu niste raspunsuri? Noi avem o poveste lunga, complicata si trista in spate, unele poate m-ati citit pe la alte subiecte. Am avut o fetita, Miruna, care s-a dus la ingerasi la 1 an si 2 luni (pe 16 iulie), avea Atrofie Musculara Spinala, o boala genetica rara cu paralizie totala progresiva. Suferim cumplit si avem nevoie sa umplem golul. Pe cale naturala mi-e frica sa incerc o noua sarcina, o sa facem FIV cu verificare de embrioni (PGD adica Diagnostic Genetic Preimplantare), si daca ne ajuta Doamne Doamne poate ne da 2 embrioni buni deodata. As vrea insa, inainte sa iau decizia de a trasnfera unul sau 2, sa stiu ceva. A facut cineva din voi biposie de vilozitati coriale fiind insarcinata cu gemeni? Analiza ar fi necesara sa verificam inca o data ca bebeii sunt bine si nu au boala pe care a avut-o Miruna(in afara de verficcarea dinaintea transferului la FIV).Si daca da, unde, cu cine, ce a presupus, cum au fost bebeii dupa etc. Multumesc mult mult de tot!

Ana cu bebe Miruna-Andreea
pozici cu Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- monas- bebicii mei dorm asa- Sonia de la 21 la 7/8 dimineata cam de 1 luna de zile.Sergiu- mananca la 21 apoi la 23.30-24, 3, 6.30.deci in acealsi interval sonia amnaca de 2 ori la culcare si la trezire, iar sergiu de 4 ori, ieri a sarit o masa, a mancat la 21, la 2 si la 6.30ce nu-mi place, cand se trezeste urla..dar urla..de zici ca e taiat pe viusi ziua cand doarme, se sperie si cand se intaorce uneori,alteori l-am vazut dormind in scoica, nu se misca deloc, urla inante de a deschid ochii.unoeri se calmeaza dc imi aude vocea, alteori treb sa se simta in bratele mele ca sa inceteze.fac biberon noaptea cu el in brate urlandmi-e ciuda de el, nu ca ma trezeste de "N" ori ci ca ar putea-o trezi pe sonia, care incepe sa se foiasca..atunci am niste nervi pe el..dimniaeata ii cer scuze in gand, dar atunci imi vine sa dau cu el de pereti- vorba vine..
-in rest e un baietel asa dulce, mereu zambind,mereu sa se miste, catere..dar cand urla, urla , nu se incurca

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Anamaria, nu am cuvinte, am citit povestea voastra si am plans, mai ales cand am vazut si pozele, nu imi pot imagina ce e in sufletul tau... Dumnezeu sa va dea putere sa mergeti mai departe, vegheati de ingerasul Miruna...

Despre problema ta nu pot spune multe, nu am facut niciun test genetic in timpul sarcinii. In ce consta acel test? In ce saptamana de sarcina se face? Doctorul iti poate spune cel mai bine ce riscuri sunt sau nu. Seamana cu o amnoicenteza? Uite, Roxxy, care a venit de foarte curand in clubul nostru de gemeniste, a facut amniocenteza si iti poate spune cum a fost. Unde faci FIV? Si eu am facut FIV in Romania, la Sibiu. Probabil tu faci undeva in strainatate daca se face si verificarea embrionilor, nu am auzit de asa o procedura in RO, dar poate nu mai sunt eu la curent. In plus, chiar daca se implanteaza 2 embrioni, nu e obligatoriu sa ramana amandoi.

Oricum, multa bafta, sper din toata inima sa reusesti din prima la FIV si rezultatele sa fie asa cum va doriti! Pe forum, la topicul FIV, sunt fete minunate, inimoase, daca intri in grupul lor iti va fi mai usor. Sa dea Domnul sa fie bine si sa ne tii si pe noi la curent! te imbratisez si iti doresc numai bine!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

viss: am terminat cu mersul pe bicicleta,o sa merg doar pe jos,fara sa ma obosesc prea mult,un 20 de minute.
Laura25:maine fac 18 saptamani si asa cum am scris ieri deja am 2 saptamani de cand nu m-am mai urcat pe bicicleta,deci am mers pana la saptamana 16 pentru ca am vazut ca nu am probleme.Eu l-am ascultat si pe al meu care mereu imi spune ca daca ma simt in stare pot sa mai merg.
As vrea sa nasc natural,frica de momentul nasterii am avut-o mereu,insa acm parca nu ma mai gandesc atat de mult la asta.
Sper ca am inteles bine,gemenii care nu sunt identici(indentici) sunt de acelasi sex.
sugubina:urmatoarea eco va fi la urmatoarea vizita pe 1 septembrie si o sa va tin la curent.Pana atunci,mi se pare ca nu mai trec zilele pana in 10 august cand voi afla rezultatul amniocentezei si ce sex vor avea bebeii.De atunci ne vom gandi mai serios la nume.
anamariam79:Eu sunt alaturi de tine chiar daca sunt o viitoare mamica.Condoleante pentru ingerasul tau Miruna,am vazut pozele si m-a pufnit plansul.
Toti ne intrebam de ce se intampla asa ceva,insa eu zic ca asa vrea Dumnezeu,asa cum tot Dumnezeu are puterea de a ne darui o alta viata,El este mare si puternic.
Important este ca priviti inainte cu credinta si speranta si veti vedea ca Bunul Dumnezeu va va ajuta.
Ceea ce pot eu sa-ti raspund referitor la ceea ce ai intrebat tu este ca eu am 18 saptamani maine(am ramas pe cale naturala),pana acum am facut de 3 ori analizele de sange si de urina complete si in plus am facut amniocenteza la care astept raspuns.
Pana acum nu mi s-a cerut sau recomandat sa fac aceasta biopsie,nu stiu ce va fi de acum incolo,poate ca din toamna va trebui sa fac analize mai complexe.Eu atat am putut sa te ajut.
Curaj si nu iti pierde speranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Roxxy2, pe mine m-a fascinat tema cand eram insarcinata si am aflat ca sunt 2, asa ca am citit mai multe despre cum apar gemenii. A fost si un documentar extraordinar de interesant si frumos pe unul din canalele Discovery despre gemeni, de la conceptie pana la nastere.
Din ce am retinut eu, e cam asa: sunt 2 tipuri de gemeni
1. cei aparuti in urma divizarii unui ou, care au acelasi bagaj genetic, acelasi ADN deci au intotdeauna acelasi sex. Acestia sunt gemenii identici sau monizigoti.
2. Gemenii aparuti in urma ovularii multiple a femeii si a fecundarii a 2 ovule diferite (cu 2 spermatozoizi diferiti, logic ). Acestea din urma sunt in esenta ca 2 frati oarecare (pot fi de acelasi sex sau de sexe diferite) doar ca 'se coc' in acelasi timp in burtica si se nasc odata (desi nici asta nu e obligatoriu, fiind cazuri de gemeni nascuti la diferenta unul de celalalt. Chiar cand eram eu in maternitate internata pt cerclaj, a nascut o femeie de langa Iasi un baietel la 7 luni, fratele lui geaman nascandu-se aproape 2 luni mai tarziu. Unul in dec. 2004 si unul in ian. sau februarie 2005).
Ideea e ca daca vezi gemeni de sexe diferite, sigur nu sunt identici. Dar si daca sunt de acelasi sex e mai posibil sa fie neidentici decat identici, incidenta sarcinilor monozigote fiind semnificativ mai mica.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

anamariam79 iti spun tot ce stiou eu despre amniocenteza.
Este un test care se face de regula intre saptamanile 16-20 de sarcina,este recomandat femeilor care au depasit varsta de 35 ani existand riscul de a naste un copil cu sindromul Down; totodata aceasta amniocenteza nu este obligatorie,insa eu am facut-o,am fost amandoi de acord,avand in vedere ca sunt si doi copii.
Din ceea ce mi-a spus doctora mea(eu sunt in Milano),aceasta amniocenteza scoate la iveala si alte posibile malatii pe care le-ar putea avea copilul,dar in principal este legata de sindromul Down.
Nu stiu daca amniocenteza este totuna cu o biopsie,stiu doar ca la o biopsie se extrage un lichid din zona interesata.
Amniocenteza presupune scoaterea de la fiecare copil(ai mei sunt in placente separate) a unei doze de lichid amniotic,deci mie mi s-au facut doua intepaturi in burtica pentru a extrage de la fiecare copil acest lichid aminiotic.Dar ceea ce nu stiu este daca e totuna cu biopsia despre care spui tu.
Cel mai bine e sa intrebi un doctor.
Toate cele bune si nu te descuraja,suntem toate alaturi de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Laura 25 multumesc mult pentru lamuriri,acum am inteles.
Doctora mea mi-a explicat ca sunt 2 ovule diferite,deci s-ar putea sa fie de acelasi sex sau nu bebeii mei.
Toate cele bune la mamici si copii,aici e un cald insuportabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Multumesc pentru gandurile bune si ca sunteti alaturi de noi.

Stiu ce este amniocenteza, stiu ca se ia din lichid, si daca sunt 2 din fiecare sac, iarasi stiu ca in afara de Down mai depisteaza si multe altele. Cu asta sunt la zi, adica stiu unde se face, ce presupune, si daca se face la gemeni, ce riscuri, etc. Biopsia asta de vilozitati coriale care ma doare pe mine seamana foarte mult cu amniocenteza, doar ca se face mai devreme, in primul trimestru (10-11 sapt.), si se ia din placenta/placente. Se poate pe cale vaginala, sau ca la amniocenteza, prin burta. Stiu ca se practica, daca este indicatie de la medic, adica nu de rutina, ca sa vada mai devreme in sarcina daca bebe e ok sau nu, si ca se face la sarcinile cu fat unic. Dar la cele gemelare nu m-a lamurit nimeni pana acum daca se face, si pana ajung la programare pe 25 ma sui pe pereti.

Mi-as dori tare mult 2 bebei deodata, stiu ca se poate sa nu se prinda amandoi dupa FIV, dar eu tot sper. Si fiindca vreau atat de mult, voiam sa stiu ce optiuni am sa fac toate testele cat mai devreme in sarcina sa stau linistita ca bebeii sunt sanatosi, ca nu vreau sa ajung la un avort provocat la 22 de sapt. adica dupa amniocenteza, in cazul in care Daomne fereste. De asta ma intereseaza asa mult Biopsia asta de vilozitati Coriale. Mai caut

Ana cu bebe Miruna-Andreea
pozici cu Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Eu am facut amnio in saptamana 16. Baietii mei au avut placente diferite, saculeti diferiti, asa ca m-a intepat de 2 ori. De fapt, pentru Matei, care era agitat din burtica m-a intepat de 5 ori pana a reusit sa ia lichid. Nu am avut probleme dupa. Tutunaru a zis ca ramane dator cu o ciocolata ca am fost cuminte si nu m-am panicat. Dator este si in ziua de azi . In fine, eu nu vad impedimente pentru biopsie din placenta chiar daca sunt 2 embrioni. Riscurile sunt mai mici la biopsie. Placenta sta cuminte, nu da din picioare.... Stiu pe cineva care a facut biopsie, insa are doar un bebe si nu stiu cat te ajuta...Cred ca metoda prin care iti poate lua proba depinde de pozitia placentelor. Daca placenta se afla pe peretele anterior, adica in varful burticii :) cred ca e mai usor ca la amnio, prin burtica. Daca este asezata posterior sau pe langa col, ma gandesc ca e mai usor pe cale vaginala. Oricum, astea sunt supozitii. Pana una alta sper sa reuseasca FIV-ul. Multa putere si incredere. Si eu am pierdut o sarcina in 15 saptamani si am ramas insarcinata natural dupa 4 luni cu gemeni. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Anamaria, iti doresc tot binele, nu pot sa-mi imaginez ce e in sufletul tau, al vostru.... imi pare rau ca nu te pot ajuta cu raspunsuri, dar ma rog pentru voi sa va fie bine!


Mergi la inceput