Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-monas- da, sper sa ne intalnim macar o data in parc.eu am intalnit in tineretului 2 cupluri - unul cu baietei de 6 luni cand noi avaem 2 luni- erau insostiti de mama si bunica care ma priveau cam strange- cand au auzit ca nu am ajutor, fata declara ca ea nici in parc nu iese fara ei- avantaj cred eu, ca stau la curte, desi nervii mi-i mananca soacra cateodata- ca stam la ea, si 2 fetote care veneu din vitan- binenteles ca ne-am oprit sa schimbam cateva impresii-ca tot povestea cineva ca s-a mai intalnit cu gemenasi care s-au facut ca ploua, si au trecut pe langa
- noi in parc in schimb ne-am imprietenit cu 3,4 mamici. iar cu 2 dintre ele ne intalnim zilnic de 1 luna, si stationam pe aceeasi banca,imprumutam pampers, lapte praf cand ramanem in pana, ele imi mai tin cate un copil in brate dc ai lor dorm- avantaj eumai schimbam o vorba despre diversificare, despre soti, despre concedii, deespre viata de dinainte de copil si de-acuma, chiar am vb despre o cresa de cartier- o fata a sunat si ne-am informat de conditii si preturiavem de gand sa mergem si sa vedem cum e acolo, am fost invitate, asa ca noi petrecem cam 5 ore in parc, de la 8.30 la 13.30, copii mananca mai bine in parc, de ex, fata manca cam 120ml media, dar la masa de 11 in parc mananca 180
-

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary1975

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975

ladies, multumesc pentru raspunsuri

am primit un sfat amical de la un psihoterapeut de copii: sa plec in scurta vacanta spunandu-le fetelor ca totul este ok, le trimit si pe ele in vacanta la bunici, mami se odihneste tot pt ele si uite asa nu le transmit anxietate ci o stare mai buna. cordonul ombilical energetic nu se taie pana la 6 ani, fetele vor simti ce gandesc despre plecare. deci sa gandesc pozitiv, TOTUL VA FI BINE si noi si ele ne vom distra

cu drag

Bine de stiut .
Distractie placuta si voua si copiilor.


multumeeesc, va tin la curent la intoarcere, cum am facut fata separarii de 5 zile.
e un cerc vicios, am nevoie sa dorm cateva notpi si sa ma relxez cateva zile, sa pot face fata urmatoarelor 6 luni ;) dar e greu. dar fetele sunt pe maini buna. cum mi-a spus psihoterapeutul de copii: nu plec eu undeva departe, ci le trimit pe ele in vacanta la bunici, la distractie :)

intrebare: cum este atunci cand le dau dintii? simultan adica.. ce urmeaza? cate luni dureaza /procesul/ ?

cu bine, Adishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ro_x_ana spune:

Buna dimineata! Dragi mamici, am si eu o intrebare pentru cele care au alaptat exclusiv gemenii la inceput, cum ati facut fata situatiei? Eu am incercat sa le dau numai lapte de mama de cand ne-am externat, dar azi-noapte a fost un adevarat cosmar (si am mai avut saptamana trecuta un episod asemanator). S-au trezit si au tipat din 30 in 30 de minute, cand unul, cand cealalta. Ne-au facut praf si pe mine si pe tati. Oricum noptile erau destul de albe si inainte, ca ne trezeam la 2 ore pentru fiecare, iar daca erau in contratimp, noi aproape ca nu mai apucam sa dormim deloc. Pana la urma, la 4 dimineata, baiatul a primit lapte praf si s-a linistit, dar nu imi doream sa fac asta... As fi vrut sa le dau doar san, macar pana la 2-3 luni. Ei abia implinesc maine 7 sapt. LP le place foarte mult, ca au primit la maternitate (unde am stat aproape o luna, deci sunt invatati), si daca le mai dau n-o sa mai scap de ei, n-o sa mai vrea san deloc. Ce ma sfatuiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

ro_x_ana, eu am dat copiilor lapte numai de la mine cateva luni bune, cand am inceput sa le mai dau si cate un pic de lapte praf. La mine insa fata nu a supt la san. Pe baiat il puneam la san de fiecare data cand o cerea, pt ea scoteam cu pompa si ii dadeam din bibe. Ma trezeam si mai des de 2 ore, era greu si obositor, dar a fost ok. Solutia a fost sa iau baiatul in pat langa mine si sa scot lapte pt cea mica atunci cand sugea el (puneam baiatul la un san, pompa la celalat). Daca se trezeau amandoi odata, ii puneam culcati in pat langa mine pe amandoi, pe Rares la san si Bianca langa el. Ii tineam ei biberonul cu mana libera.
Ma bucur sincer cand citesc ca mai este si cate o mama de gemeni care alapteaza. Stiu ca e greu sa te trezesti atat de des si sa depinda hranitul doar de tine, tati sa nu te poate inlocui. Dar e cel mai bun lucru ce il poti face pt ei acum. Bea lichide multe, incearca sa te odihnesti cat de mult poti ziua, ia-i langa tine in pat daca ti-e mai usor asa (nu se vor casatori dormind cu tine in pat, nu-ti fie teama ca "nu mai scapi" de ei) . De multe ori au nevoie doar sa suga putin, de sete, sau de alinare. E mai simplu sa fie bebe langa tine, sa il 'mufezi' rapid, decat sa te ridici din pat, sa iei copilul din patut, sa il pui la san, apoi la loc in patut. Lasa curatenia si gatitul pe undeva la coada listei de prioritati, odihneste-te si hraneste-te sanatos.
Perioada asta de treziri dese se va opri in cateva luni. Cu cat ii pui acum la san mai des, cu atat se va regla productia de lapte si vei avea suficient pentru amandoi. Un biberon de lapte praf din cand in cand nu e o catastrofa si nu inseamna ca pierzi laptele. Dar insista sa ii pui la san ori de cate ori o cer si tu poti sa o faci.

Felicitarile mele pt ceea ce faci! Iti doresc putere si rabdare multa! Momentele cu bebelusii la san sunt printre cele mai minunate din viata de mama. Se creaza o legatura extraordinara intre tine si ei. Va deveni mai simplu si mai mult frumos decat greu in scurt timp.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui ro_x_ana

Buna dimineata! Dragi mamici, am si eu o intrebare pentru cele care au alaptat exclusiv gemenii la inceput, cum ati facut fata situatiei? Eu am incercat sa le dau numai lapte de mama de cand ne-am externat, dar azi-noapte a fost un adevarat cosmar (si am mai avut saptamana trecuta un episod asemanator). S-au trezit si au tipat din 30 in 30 de minute, cand unul, cand cealalta. Ne-au facut praf si pe mine si pe tati. Oricum noptile erau destul de albe si inainte, ca ne trezeam la 2 ore pentru fiecare, iar daca erau in contratimp, noi aproape ca nu mai apucam sa dormim deloc. Pana la urma, la 4 dimineata, baiatul a primit lapte praf si s-a linistit, dar nu imi doream sa fac asta... As fi vrut sa le dau doar san, macar pana la 2-3 luni. Ei abia implinesc maine 7 sapt. LP le place foarte mult, ca au primit la maternitate (unde am stat aproape o luna, deci sunt invatati), si daca le mai dau n-o sa mai scap de ei, n-o sa mai vrea san deloc. Ce ma sfatuiti?


Ro_x_ana, sa stii ca sunt perioade si perioade, fie ca vor sa suga din 5 in 5 min, fie ca mananca la program. E posibil ca acum sa treaca printr-un puseu de crestere. Si la noi pana la 2 luni a fost o perioada destul de agitata, cred ca 2,5 luni sunt perioada de "glorie". La mine culmea desi aveam lapte, treptat n-au vrut sa mai suga. In maternitate nu au primit lapte praf, ca le-am avut cu mine-n camera inca din prima zi. Lapte praf le-am introdus la 3,5 luni, pana atunci m-am muls si le-am dat din biberon.
Daca ti-e mai usor si spatiul iti permite, seara mai tine-le langa tine in pat. E important sa furi si tu cateva ore de somn legate. Mai baga si niste vitamine si incearca sa mananci peste zi.... stiu, usor de zis greu de facut ...
Incetul cu incetul lucrurile se vor mai linisti, da vor aparea alte provocari ... si tot asa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975

Citat:
citat din mesajul lui mary1975

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975

ladies, multumesc pentru raspunsuri

am primit un sfat amical de la un psihoterapeut de copii: sa plec in scurta vacanta spunandu-le fetelor ca totul este ok, le trimit si pe ele in vacanta la bunici, mami se odihneste tot pt ele si uite asa nu le transmit anxietate ci o stare mai buna. cordonul ombilical energetic nu se taie pana la 6 ani, fetele vor simti ce gandesc despre plecare. deci sa gandesc pozitiv, TOTUL VA FI BINE si noi si ele ne vom distra

cu drag

Bine de stiut .
Distractie placuta si voua si copiilor.


multumeeesc, va tin la curent la intoarcere, cum am facut fata separarii de 5 zile.
e un cerc vicios, am nevoie sa dorm cateva notpi si sa ma relxez cateva zile, sa pot face fata urmatoarelor 6 luni ;) dar e greu. dar fetele sunt pe maini buna. cum mi-a spus psihoterapeutul de copii: nu plec eu undeva departe, ci le trimit pe ele in vacanta la bunici, la distractie :)

intrebare: cum este atunci cand le dau dintii? simultan adica.. ce urmeaza? cate luni dureaza /procesul/ ?

cu bine, Adishor

Eh, nici nu imi fac griji ca porumbitele nu o sa fie bine. Sper ca mami sa isi reincarce bateriile la maxim.
Ma bucur ca bunicii stau cu fetele, esti o norocoasa din punctul asta de vedere. La noi, NO COMMENT, asa ca momentan mi-am luat gandul de la plecari d-astea.
Asa ca distractie placuta!!!

Cat despre dintisori, deinde de la copil la copil.
Mandrelor mele le-au iesit intr-o ordine diferita si cam la o luna distanta. Eruptia a inceput la 7 luni la Mara si la aprox 8 luni la Maia. Acum noi ne luptam cu aparitia maselelor acum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ro_x_ana spune:

Va multumesc, fetelor. Cand simti ca nu esti singur pe lume, ca au mai trecut si altii prin incercari asemanatoare, parca totul pare mai usor... Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

-monas- da, sper sa ne intalnim macar o data in parc.eu am intalnit in tineretului 2 cupluri - unul cu baietei de 6 luni cand noi avaem 2 luni- erau insostiti de mama si bunica care ma priveau cam strange- cand au auzit ca nu am ajutor, fata declara ca ea nici in parc nu iese fara ei- avantaj cred eu, ca stau la curte, desi nervii mi-i mananca soacra cateodata- ca stam la ea, si 2 fetote care veneu din vitan- binenteles ca ne-am oprit sa schimbam cateva impresii-ca tot povestea cineva ca s-a mai intalnit cu gemenasi care s-au facut ca ploua, si au trecut pe langa
- noi in parc in schimb ne-am imprietenit cu 3,4 mamici. iar cu 2 dintre ele ne intalnim zilnic de 1 luna, si stationam pe aceeasi banca,imprumutam pampers, lapte praf cand ramanem in pana, ele imi mai tin cate un copil in brate dc ai lor dorm- avantaj eumai schimbam o vorba despre diversificare, despre soti, despre concedii, deespre viata de dinainte de copil si de-acuma, chiar am vb despre o cresa de cartier- o fata a sunat si ne-am informat de conditii si preturiavem de gand sa mergem si sa vedem cum e acolo, am fost invitate, asa ca noi petrecem cam 5 ore in parc, de la 8.30 la 13.30, copii mananca mai bine in parc, de ex, fata manca cam 120ml media, dar la masa de 11 in parc mananca 180
-

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)


Viss, in parcul IOR sunt foarte multi gemenei.
Cu unele mamici ne conversam cu altele ne salutam (dc se paote zice asa) din priviri.

Culmea sambata ne-am intalnit cu Oria77 si galustile ei. am dat jum de tura de parc impreuna, si a fost placut.

Sa stii ca si aici multe mamici sunt insotite de bunici&co.
Cand sunt mici merge sa iesi singura, cand sunt mai mari e mai greu, pentru ca vor sa misune, si oricat ai vrea e cam greu sa-i impaci....cel putin asa imi pare mie din proprie experienta.
Ca eu de cele mai multe ori is singura, tati rar ajunge seara in timpul plimbarii din parc, iar maica-mea nu se sinchiseste sa iasa cu noi, deh, la telenolvele cine sa se uite.....
asa ca le scot pe rand la misunat, dar cea care ramane in carucior nu-i tocmai fericita...si tot asa.
Ele inca nu merg singurele, ci doar tinute de manute.
Ieri la curte, le-am lasat sa misune intr-o camera goala, au fost tare fericite, mai ca si-au invinetit genunchi de cat s-au alergat pe acolo.

E greu, e frumos, dar razbim noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buuna!

adishor_1975 hai ca mi-a placut cum ti-a zis psihoterapeutu, mare dreptate are.
Sa ne zici cum fuse vacanta.

ro_x_ana in primu rand felicitari ca alaptezi exclusiv, e mare realizare!

Eu de la inceput am dat si san si completare; mereu nu am avut suficient. Gandindu-ma in urma mi-a venit o idee despre cum as fi putut face, astfel incat sa si alaptez dar sa si se sature, si totusi sa reusesc sa si adorm:
- cand se scuala infometati: dat la unu titi si la celalalt bibi
- la urmatoarea sculare inversam cupiii: cel care a primit titi primeste bibi si invers.

Asa lactatia nu scade, bb se si alina la mami, bb nici nu e infometat.
Ia vezi poate merge la tine.

Noi am fost la tara, am facut piscineala, mari vedete fusera, se opreau cupii la gard sa le vada, lumea pe strada..Mare mandrie pe mine va dati seama (cra cra) .

A fost tare bine, au dormit ok in patut de plasa din nou impreuna, pe la 9 se sculara de m-am trezit eu de grija inaintea lor. Ne-a dat stramamae pui de tzara si azi le dau si eu prima uara ficatel (stiu ca e ok taiat recent si deci am coraj). Sa vedem cum le place. L-am fiert in lapte si am la cuptor in hartie de copt cartof cu niste morcovei.

Kiss la gemeniste!

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

buna mamicilor,
si eu am de gand atunci cand o sa nasc sa alaptez puii la san,am citit peste tot ca este cea mai buna solutie,cea mai eficienta pentru copii;laptele matern are toti nutrientii si toate vitaminele necesare pentru ei, insa citesc ce scrieti voi si imi dau seama ca poate nu este asa de simplu,in primul rand ca inca nu stiu daca vor vrea sa suga,daca va fi suficent pentru ei doar laptele matern.
As vrea sa va intreb, in cazul meu ca nu mai lucrez,sunt casnica, e bine sa merg pe jos in fiecare zi 8,5 km sau e prea mult?
Astazi am mers pe jos aceasta distanta si am de gand in fiecare zi sa ies putin,macar 15 minute,cu bicicleta,insa nu stiu daca e bine,voi ce parere aveti?
E adevarat ca dupa mersul pe jos ma dureau mijlocul si picioarele,insa am o burta ca de 6 luni cel putin,iar doctora mi-a recomandat sa merg pe jos,insa am omis sa o intreb cam cat ar fi bine sa merg si daca am voie cu bicicleta.
va doresc toate cele bune,eu imi pregatesc acum niste paste,cu painea trebuie sa o mai raresc.

Mergi la inceput