Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Vad ca nu sunt singura care se impaca cu bibe MAM, multumesc fetelor care mi-au trimis link-ul pt a-mi putea comanda mai multe din Romania (apropo, sunt duble la pret).

Oria, tu ai nascut la termen, de ce ti s-a dat Prenan? Ai mei au fost considerati prematuri, nascuti la 37 s si 2500, respectiv 2800 g, m-am certat cu alea de la neonat , cica dupa evaluarea clinica cf standardelor ,bla,bla,bla, oricum din toata maternitatea Cuza Voda Iasi la neonat am fost tratati cel mai bine, iar cu laptele am patit invers , a fost bine cu Prenan, scaune dese, abia cand am trecut la Nan1, respectiv Nan HA, avem probleme cu constipatia (ce mai pot folosi in loc de termometru?)

In ce priveste sfaturile..hmmm, daca nu e dr pediatru sau parinte de gemeni, sa si le bage undeva, am o cumatra careia i-am inchis telefonul in nas, cica "Vai , dar le dai formule? Draga , dar in prima luna copiii nu stiu sa suga, pai tu cum vrei sa stimulezi lactatia daca nu perseverezi?" Asta cand eu alaptam cate 4 h , alternativ, pana oboseam si eu si ei, si eu eram deshidratata si copiii tot flamanzi. Si m-am enervat si i-am inchis telefonul .

legat de apa si am fugit ca se trezesc maimutele (nu inteleg de ce toata lumea care intra la ei vrea sa le faca poze, ati patit si voi?),eu am folosit numai din sticla -borsec, dar de cateva zile am dorna , dar nu-mi place, e mai bogata in saruri si lasa o gramada de cristale pe fundul ibricului, dar in curand plec la curte si vom folosi de la fantana maica , ca e scumpa si asta din stica si nu ajung 2 baxuri pe saptamana (ca si mami bea ca broasca).
Ah, si au inceput sa mai primeasca suzeta, sa le-o tina mami in gura daca se poate dar pt inceput e bine si asa.

Va pupam pe toti, parinti si copii dragalasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oria77 spune:

Monas si noi am patit la fel cu apa. Iar Bucovina recomandata de medic a lasat saruri pe peretii cratitei de m-am ingrozit. Am cautat cu al meu - biologul familiei (sau olog de ambele picioare cum face el misto ) o apa mai saraca in saruri si lulu, n-am gasit... Asa ca, am trecut si noi tot pe apa de canal.

Ideea cu vizitele si vorbitul in soapta e foarte-foarte buna , o s-o adoptam si noi, ca nu se poate sa avem vizite peste vizite, parca vin sa faca poze cu maimutele pe litoral. Le inteleg curiozitatea dar echilibrul nostru e mai important acum. Multumesc mult de incurajari, sa ai gura aurita sa ma descurc cu ingerasii! Da Doamne! Deja vad ca se contureaza o oarecare rutina... Va pupam si noi cu drag!

CAMELIA pentru noi biberoanele MOM au fost o gura de oxigen, si stii cum e, cand esti disperat, dai oricat...

E adevarat ca am nascut la termen, dar din cauza greutatii fetelor de 2500g fiecare, s-a mers pe formula pre. Pediatra mi-a recomandat sa raman pe ea pana la 4 luni, fiind ceva mai consistenta, acum ca sa nu o iau razna de tot o ascult si eu. Oarecum... Imi pastrez doza mea de suspiciune cand ceva nu-mi suna ok, vezi faza cu apa Bucovina...
Ii zic ca-i dau, ca nu sunt tuta dar eu atatea saruri nu bag intr-un copil de 13 zile. Ca suplimente sunt destul de atenta ce mi se recomanda, sunt si avioane la suprapret functie de ce deal are fiecare doctor cu distribuitorul, si daca mi se recomanda, ca azi, un produs de 130 de RON si retetarul e emis taman de firma cu pricina, sa ma scuze medicul ca iau deja un alt produs, la fel de bun ca si probiotice, dar la jumatate din bani. E trist ca pe langa munca cu piticii trebuie sa fim atente la toate tertipurile astea medicale...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna gemenistele,

Oria:
- laptele il prepar cu apa plata, doar putin calaie; nu o fierb. Apa am folosit si Borsec, Dorna, Devin..Apa plata nu se fierbe pt ca se demineralizeaza.
- asta cu lasatu sa planga-probabil ca vei ajunge si tu sa o faci, ca e inevitabil mai ales cand esti singura cu ele
- sa incerci sa le tii cat se poate de sincronizate: la papa, somn..tot.
Cu somnu-te sfatui sa nu ii obisnuiesti cu voi in patu mare, dc era unu mai faci fatza, da cu doi pericolu e mare sa se invete. Tu faci cum crezi ca e mai bine, cum simti tu.
Cu pampersii- mai nou am ajuns sa schimb cand au kkutze. La pipi doar cand e ff greu de cisi.

Camelia ce tare cu inchisu telefonului..F bine ai facut. Pe de o parte are dreptate ca pusu la san stimuleaza lactatia..dar ea nu are doi sa stie ca ii tii cate o ora si apoi dorm alta ora si iara se scuala latrand de fuame. Nu esti mai putin mama daca alaptezi si dai si supliment.

Multi pupici de la Pufice, ai sa treci prin asta! Intreaga la cap ai sa vezi.

Pufele evolueaza pe zi ce trece:
-Ilinca merge k catelu, se ridica pe palme si genunchi si batzaie si se arunca in fata ,a ajuns si ea la 7luni sa aibe 6kile: s-a triplat!
- Mara sta in fund calumea
- stau impreuna in tarc, se rostogole pacolo, fugare aceiasi jucarie, le mai prind cum una o linge pe alta in cap..sau pe picioare.E tare amuzant.Sunt cumintele, sincer nu plang fara motiv; bine nici eu nu le-am invatat sa le iau in brate la primu scancet. Statu la mami in brate e mare treaba, le i au pe rand cand sed la calc, Maruta da sa bata si ea la tastatura; sau cand ma vede ca manc da sa imi apuce lingura sa traga castronu..Pana nu ii bag si ei o lgura de ce manc eu nu se lasa. Si asa a gustat ea ciorba putina, si am pescuit si un morcovel.

Le-am bagat si iaurtu la gustarea de dupamasa 18-19, cu banana de obicei. Planuiesc sa le dau odata si gris cu lapte sa vedem..

Va pupez dulce!

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

Buna.Eu am tot umblat ba prin spitale, cu investigatiile ptr rinichiul la baiat, ba..ziua e atat de plina, incat nu am avut timp decat sa deschid calculatorul in unele zile, si apoi sa-l inchid. De, eu sunt una dintre acele mame de gemeni care se descurca absolut singura. ziua, ca seara vine tati- care e absolut vital- spala biberoane, baga masina la spalat, da cu aspiratprul si cu mopul.
- v-am citit din urma- da, mi se pare si mie parfum, cu un bebic-sincer nici asa nu mie se pare imposibil, dar cu unul e parfum.numai cum legan eu acum 2 scoici simultan- am picioarele bagate intre cracii lor-au invatat sa se dea jos din ele-ajung aproape de pamant cu piciorusele:)stau pe scaunul de la calculator,tastez, si incerc sa sincronizez scoicile.ma declar multumita- au adormit.sa traiasca cine a inventat scoicile.decat sa ma fi plimbat prin casa cu ei in brate, asa ii asez in scoci, initial mai maraie-de, bratele mamei ar fi mai sexi ptr ei- apoi casca, apoi cedeaza..ii las vreo 10 minute sa fie tun, si-i transfer la ei in pat.
-timpul meu e..masurat.limitat.nu imi pare rau.am avut botezul sambata asta. m-am stresat , normal.a plouat noaptea dinainte rau, eu vroiam sa asez masa afara in curte pana a pleca la biserica, apoi la restaurant..mi se parea oribil sa ploua, dar pana la urma a fost frumos,. a rasarit soarele.nasa le-a cumparat hainute de 6 luni, ei avand 3, ca alea de 3 i s-au parut prea mici-stiam ca asa o sa se intamnple asa ca nu m-am stresat, i-am schimbat de ele, ca erau atat de incomode, si calduroase..se topeau astia in ele.mami a avut o rochita roz, cu fundite albe pe bust, apreciata de toti copii de 4 ani veniti la botez, ma facut furori printre ei:)tati s-a facut asa muci, ca l-am amenintat ca doar la majorat va mai prinde bautura.era obosit si nemancat, asa ca wisky-ul a prins tare bine.dar nu a facut urat, doar radea tot timpul, si a treb sa platesc eu tot la final..cand plateam dj-ul, l-am auzit pe baiat urland- il lasasem dormind lemn in scoica- nu stiu ce s-a intamplat- dar l-au lovit- avea nasul umflat a 2-a zi, si rosu.saracul el care n-a scos un planset tot botezul- nici la biserica, nici la restaurant, a venit acasa maltratat:)sa-mi fie invatatura de minte sa nu mai las copii pe mana nimanui- de, ii lasasem pe mana nasilor, a soacramii si a mamei nasului.cred ca au vrut sa-l scoata din scoica, n-au stiut sa dea bara jos, si l-au lovit de bara- asa ma gandesc, ca sper sa nu-l fi scapat pe jos:)
-in rest, ma stradui sa ies zilnic in parc,sa fac din zi o placere..ne jucam dupa masa pe patul mare..gangurim, radem, facem gimnastica..pe rand stam pe umeri si ne tinem capul,ne impingem in picioruse dc ne sprijinim..mi se par cei mai frumosi si destepri copii:)si cuminti chiar:)mancam la 21-22 si ne trezim la 3-4 nopatea, apoi la 6-7 dim. mi se pare parfum..noaptea nu-l mai trezsc pe tati-dau la unul, mananca - cade lemn, il pun pe pat, apoi urmatorul la rand.dc se trezesc amandoi- in caz ca primul urla tare- le servesc masa la scoica, cu scoicile apropiate.iarasi sa traiasca nenea cu scoicile:)

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- ce sa mai zic? e frumos tare.dar si cand plang simultan..culmea e ca sunt mai linistiti ziua cand sunt doar cu mine, si mai agitati seara cand vine sotul..poate ne vad ca suntem 2, si sunt convinsi ca am face fata sa-i luam in brate, sa-i plimbam..asa ca maraie.vor pe umar, sa vada totul de sus, sa-si miste capul ca un radar..de ne intepeneste umarul.nu le place sa stea si ei in brate ca niste copii mici normali:)imi place ca , colaboram foarte bine. maraie intr-un fel- urla mai bine zis- cand vor laptele, cand pun babetica, maraie in semn ca stiu ce urmeaza, apoi la biberon- alt marait- "vezi, asta vroiam":) ptr suzeta, cand sunt obositi si vor sa adoarma- se tanguie, mai si tocaie:)fata dupa ce face caca si nu e shimbata- chitaie:)
-mi-s asa dragi..stiu ca nu exista grad de comparatie, dar mi se pare ca imi ofera un grad de placere, multumire si fericire pe care nu le-as putea avea nici prin sex, nici avand cea mai tare aventura ..mi se pare groaznic ca peste 1 an si 9 luni sa ma duc la servici, sa-i las singuri,adica fara mine..sa petrec atat de putin dintr-o zi cu ei, alaturi de ei:)

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandradum spune:

buna seara
Va urmaresc mesajele de ce ceva timp si astazi am indraznit sa scriu cateva randuri despre noi trei. Astazi am facut 32 de saptamani, sarcina biamniotica si am o fetita si un baiat.
Cum v-ati simtit la 32 de saptamani? Mie imi este destul de greu, nu pot sta in picioare mai mult de 10 min, daca ma ridic toata greutatea se muta in partea inferioara a abdomenului, ma misc extrem de greu si daca incerc sa fac orice altceva, in afara de s sta in pat, mi se intareste burtica si devine mai grea. La voi cum a fost sarcina la 32 de sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mako spune:

Oria77
multumim pt raspuns nu stiam ca exista restrictia cu 10 mesaje am incercat sa-ti trimit mesaj privat nu ma gandeam ca revii asa repede pe forum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara mamici dragi,
Nu mai stiu cine intreba de metode de a combate constipatia. Eu am folosit si metoda preparaii laptelui cu ceai de musetel, dar si sfertul de supozitor cu glicerina. Ambele au avut efect.
Viss: sa va fie de bine crestinarea, ma bucur sa primim vesti despre voi, mai ales ca sunteti bine .Si noi urmam peste 2 saptamani la tata popa.
Alexandradum: ai mare grija cu intarirea buirticii, eu nu am avut si pateam exact ca tine pana intr-o zi in saptamana 34 cand burta nu s-a mai relaxat deloc si am nascut de urgenta. Deci stai cat mai linistita si daca dureaza mult burta intarita, anunta-ti medicul.Si eu oboseam imediat, faceam pauze dese. In plus nu mai puteam dormi nicicum si nu mai vorbesc de raul avut toata sarcina. Ai grija de tine.
Ma dadeam mare atunci la ultimul mesaj . Seara au navalit pest mine iar rudele. M-am enervat f tare, au stat f mult, au agitat copiii (Eva chiar nu a mai mancat). Am ramas enervate, obosite, sa calmam copii si sa strangem dupa musafiri. Ca urmare de a doua zi stam cu poarta incuiata si telefoanele pe silentios. Au urmat a doua zi telefenae nenumarate carora nu le-am mai raspuns decat tarziu si sper din inima ca au priceput mesajul.
In rest sunt bucuroasa ca am trecut-o pe Eva pe Humana AR si nu a mai regurgitat. Sper sa ia in greutate mai mult de acum, pt ca intre ei era o diferenta de 300 gr la iesirea din spital iar acum s-a marit diferenta la 800 gr. Fabian se aporpie de 6 kg si ne rupe mainile.Eva e harnicutza mamei, e tzeapana toata. azi m-am terzit ca se tinea singurica pe picioruse (pret de cateva secunde) iar eu o sprijineam doar sa nu cada pe spate.Si cand sta cuilcata a inceput sa se traga mult pe o parte, se arcuieste..mi-e teama ca incepe sa se rostigoleasca. Nu e cam devreme pt rostogolit pe burta? Fabian e puturos, el nici capul nu-l tine mereu, mai mare momente cand imi trage cate un cap in gura. Dupa maiaza , nu stiu ce au dar nu ne mai intelegem mai deloc cu ei. Avem concerte mai mereu intre orele 16.00-20.00.Sunt frichiniti, agitati, vor numai in brate si nu dorm deloc. Nu va spun ca ies cu ei si ma urla si la plimbare. Mai mereu am cate unul intr-o mana iar cu cealalalta imping de carut.
cam atat despre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna seara !

Viss SUPER TARE POVESTESTI! ador sa te citesc! mai baga si tu poze sa va admiram. Ai zis asa bine aia cu gradu de comparatie..E unic, iremediabil final si total asta cu cupii. E aventura vietii noastre. E special pentru ca sunt doi si lumea mereu ne va privi altfel. Suntem norocoase, nu e asa?

alexandradum bine ai venit! ai o gramada de saptamani,cre ca esti mare raaau!

Eu am stat la pat internata in perioada 32-34s..Cu col semideschis, scurtat, tensiune, edeme. Da trece, totu trece. Sa dormi MULT cat de MULT poti, pt ca dupa cum poate ai mai citit pe la noi asta iti va lipsi cel mai mult. Sper sa duci pana la 38, va fi bine ai sa vezi.
Ia nospa pt contractii.Dr tau nu ti-a recomandat?
La ce spital nasti? cezariana ? sau te incumeti alfel?
Cum te gandesti sa ii denumesti?

Monas da tu in intervalu 16-20 nu iesi cu lesa cu ei?

azi am iesit mai tarziu cu ele pe la 17.45 si latraaau..Ele s-au obisnuit sa fie plimbate pe la ora aia si daia..Ca de dormit tocma se sculasera, papasera.Era obiceiu creat sa iesim.

Nu e devreme pt rostogol,unii sunt mai precoci. In parc e o fetita de 8 luni care se scuala singura din fund in picioareee!! e tot o slabatura.

Vestile despre noi ar fi ca Ilincuta se TARAIE!! azi pt ca am facut corat pe parchet (deobicei stau in tzarc) am pus-o si sa vezi ce se mai ducea dupa o bruasca de plastic, ce o mai fugarea ea..

Maruta e mai lenesa, se invarte pe burta ca acele de ceas. Da nu dureaza mult si va pleca si ea ca deh se ia dupa sorsa. Asa a fost si cu intorsu.

E cea mai frumoasa perioada din viata mea, realizez acum si multumesc Cerului ca am fost aleasa sa am doi pui deodata.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandradum spune:

Buna

Multumesc, Mona si Sugubina pentru intampinare. Voi naste la Municipal cu Mihai Dumitrascu, doctorul mi-a recomandat No spa si sa fiu cat mai relaxata, sa stau intinsa cat mai mult desi colul este inchis. pe fetita o va chema Ana (desi mie imi placea mai mult alt nume, dar am cedat in fata sotului), iar pe baietel il va chema Rares.

Am citit aproape toate discutiile si povestile voastre, am vazut pozele bebicilor si mi se pare incredibil si emotionant cum pot fi create doua fiinte deodata. Aveti niste bebei foarte frumosi si am vazut din poze ca desi ati nascut la 34 de saptamani bebeii aratau foarte bine.
Eu,cel putin, pana acum am avut o sarcina usoara, fara probleme, bebeii in grafic si imi doresc sa stea in burtica cat mai mult timp. Mie teeama de momentul acela...cand va trebui sa nasc, sa nu fie mai devreme de 34 sau 36 de sapt., mie teama sa nu se intensifice contractiile si visez cu ochi deschisi momentul cand ii voi atinge si vedea. Mai am putin si acum incerc sa ma concentrez si sa imi pregatesc bagajul pentru spital. Imi doresc sa treaca cat mai repede timpul, doar in ideea de a face cat mai multe saptamani, insa parca, zilele se vor numarate.

Mergi la inceput