M-am hotarat.............adoptie(74)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

si pe mine ma intristeaza aceste reportaje.......doamne cu e tara asta!!Am vazut copilasii care stau prin maternitati ...e strigator la cer!
Am fost candva la o maternitate din Bucuresti... fetelor? am plecat neom de acolo..si acum ma urmareste imaginea unor copilasi care stau acolo si doar asistentele se ocupa de ei.... de ce? pentru ca cei de 'sus' nu sunt in stare sa rezolve o problema!!
Se joaca cu vietiile acestor copilasi...cu ce au gresit ei???
de ce nu ii declara adoptabili si uite cate familii dornice sunt??
a fost un reportaj in care a aparut o prietena de-a mea care este in randul celor ca asteapta de 2-3 ani.....nu mai vorbisem de mult cu ea si mi s-a rupt sufletul cand am vazut ca nici acum nu a reusit!
noi am sunat la directie sa intrebam informativ daca au copii adoptabili si bineinteles ca raspunsul a fost NU.si nu vroiam copilas mic......si cu toate astea....
oricum fetele care sunt in asteptare sunt convinsa ca vine o zi si visul vostru se va implini.sunt convinsa ca veti fii niste mame extraordinare si bunul D-zeu o sa va daruiasca puiutii mult asteptati.
Nimic nu este intamplator!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

erato, de ce ai fost trista cand ai vazut acei copii adoptabili? banuiesc ca pur si simplu ti se rupea inima de ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Doi copii frumosi si sanatosi,atatea familii care vor si copilasi de 3 ani,si ei nu au gasit nici pana cum parinti pt ei..Eu zic ca legea nu mai e de vina acum,din moment ce copilasii sant adoptabili de ceva timp.Aici e vina celor care trebuiau sa-si faca datoria.Dar probabil ca e cam greu sa te misti mai repede...la munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Dacriss, a raspuns Little Angel in locul meu. Erau 2 copii adoptabili pe care nu-i vizitase nimeni de aproape un an de zile. Si sunt atatea familii care asteapta cu anii sa vada un copilPlus ca fetita mi s-a lipit de suflet si parca ii vad ochisorii tristi.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Simo -eu am gasit asta ,nu stiu daca este reportajul despre care vorbesc felele ,sper ca da.


http://stirileprotv.ro/stiri/romania-te-iubesc/romania-te-iubesc-40-000-de-copii-sunt-abandonati-ce-face-statul.htmlmo

mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Cred ca acesta este reportajul. http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-eu-parintii-mei/vreau-si-eu-parintii-mei-copiii-care-isi-duc-viata-pe-lista-de-asteptare-pentru-a-primi-o-familie.html
Tara de.... Nu mai are rost nici un comentariu. :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Cred ca acesta este reportajul. http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-eu-parintii-mei/vreau-si-eu-parintii-mei-copiii-care-isi-duc-viata-pe-lista-de-asteptare-pentru-a-primi-o-familie.html
Tara de.... Nu mai are rost nici un comentariu. :(
Asta eNici nu stiu ce-mi vine: sa plang, sa urlu, sa ma revolt?!?

_
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]


Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Va multumesc frumos fetelor pt raspuns!!!!!
Nici pe vremea cand ne-am casatorit noi nu se facea livret de familie ( apropos, la ce foloseste???)
Cu pasaportul stiu ca se poate in regim de urgenta, dar costa f mult si e valabil doar un an,in ultima instanta asta vom face, mai vedem.
Am semnat si eu petitia....e ingrozitor de trist ce se intampla cu atatia copilasi ai nimanui in tara noastra , cand sunt atatia oameni care si-ar dori copii....
Va pup pe toate....am sa intru sa va anunt cand vom avea certificatul in mana!!!!Trebuie "udat", nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

multumesc pentru link-uri insa le-am vazut deja.De aceea spuneam ca este strigator la cer....atatea familii care asteapta cu multa iubire un puiut si totusi......nu se face nimic!de ce oare acei copilasi nu au fost vazuti pana acum?Sunt convinsa ca pana acum ar fii avut o familie..
Numai cand le vezi acei minunati ochisori care sunt atat de inocenti impietresti de durere....eu una plang la fiecare reportaj!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

korapop- chiar trebuie udat certificatul!!
Acel livret de familie se da ca sa treci copilul si daca nu ma insel (nu il am la indemana acum sa ma uit) dar mi-au trecut si alocatia.
Noi cand l-am luat mi se pare ca era primul an cand se dadea asa ceva....acum vreo 8 ani..si cand am fost sa depun actele pentru certificat mi-au cerut in mod special livretul (mare branza) si tot ele au descoperit ca nu era trecut certificatul de casatorie..care culmea tot de la ei trebuia completat si ma luasera pe mine la rost ca nu e trecut ..de parca eu ma uitam zi de zi la livret ..ha ha ha...
in fine ce conteaza este ziua cand iei certifcatul......eu am mai scris despre asta acum ceva ....saream intr-un picior.......

Mergi la inceput