Gard comun

Gard comun | Autor: Ashera

Link direct la acest mesaj

Salutare

Avem jumatate de duplex, si o gramada de probleme cu vecinii :).
Acum am ajuns la problema gardului comun. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in urmatoarea situtie :
Avem in spatele curtii aprox 22 m de gard comun. Am discutat cu vecinii cum sa facem gardul respectiv si am stabilit de comun acord ca il vom face din plasa zincata. Unul din motive a fost si faptul ca partea noastra de curte nu ar mai avea soare deloc daca am face gardul din ceva plin.
Intr-un wend, cand noi nu eram acasa, vecinii s-au apucat de gard, si ne-am trezit cu aprox 12 m din gard construit din boltari de ciment, la o inaltime de 2,5 m. S-a dus tot soarele meu :). Partea respectiva din gard este ptr ei peretele unei anexe, adica si-au construit pe partea lor de curte,pe peretele gardului, o magazie si o camera.
Problema este acum cu cei 10 m din gardul comun care nu sunt construiti. Din motive estetice, nu putem decat sa continuam gardul tot din boltari de ciment si tot la inaltimea de 2,5 m. Nu vad alta varianta, ca sa si arate bine. Vecinii considera ca ei au platit cei 12 m construiti si ca restul de 10 m este datoria noastra sa-i platim.
Acum, ce pot sa fac? Nu-mi place ca am discutat ca facem gardul din plasa si m-am trezit cu ditamai zidul pe jumatate de curte. Nu-mi place nici ca sunt pusa in fata faptului implinit si sunt nevoita sa continui acelasi tip de zid pana la capat si nici nu imi convine sa platesc singura bucata de zid ramasa.
Ce solutii am ?

Multumesc


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu nu stiu ce sa-ti raspund, pentru ca nu sunt suficiente detalii juridice (e coproprietate, e delimitarea intre proprietati?) dar vecinul are autorizatie de constructie pentru zid / gard?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

E facuta dezmembrarea, fiecare e cu bucata de pamant si e delimitat gardul.Era chiar si turnata fundatia ptr gard, platita jumi-juma de amandoi. De autorizatie nu cred ca poate fi vorba.
Nu avem (inca) probleme legate de impartirea curtii, ci doar legate de gardul despartitor.
O parte a construit-o el din boltari, cu toate ca ne-am inteles altfel. El sustine acum ca partea lui de contributie la gardul comun e achitata si ca restul din gard trebuie sa-l facem noi. Tot din boltari, fireste.
Are voie sa faca gardul comun oricum vrea el, fara a cere acordul nostru? Are voie sa construiasca chiar pe gard anexe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pentru gard, anexe & all iti trebuie autorizatie de construire. e valabil si pentru voi, de aia spun, sa nu va treziti ca faceti constructia si va obliga sa o demolati (mai ales ca nu e pe gustul vostru).
oricum, situatia e nasoala - pentru ca vecinii, mai ales la curte, isi pot manca ficatii unul altuia pe veci. ar fi fost bine sa stabiliti prin acte scrise diversele intelegeri intre voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ashera NU au voie sa construiasca pe hotar, asa cum ai spus magazie si camera. Sigur! Nu au voie fara autorizatie de constructie iar daca ar fi cerut-o li s-ar impus sa aiba si acordul vostru, scris, legalizat notarial. Reclama la primarie la urbanism la "disciplina in constructii" si discuta si cu un avocat. Poti obtine demolarea.

Mergi la inceput