bromance/womance

bromance/womance | Autor: Adela99

Link direct la acest mesaj

saptamana trecuta a fost in oraselu' nostru premiera filmului The Hangover Part II. o comedie bromance (bromance - o relatie mai apropiata intre doi sau mai multi barbati fara implicatii sexuale, intimitate homosociala) ... sau sa-i zicem bromcoms?

se pare ca o diminuata homofobie - chiar daca homofobia e inca destul de larga - ii face pe barbati mai dispusi sa-si permita anumite sentimente unu' fata de altu' si sa le si arate; cred ca s-a produs o schimbare in modul de prezentare al barbatilor. a ajuns ok ca barbatii sa fie prezentati ridicoli, tontzi ... si io zic ca e chiar ok :)

in iulie avem premiera filmului Bridesmaids, un womance. presupun

io is interesata de evolotutia bromance/womance in filmele romanesti (cu care nu sunt la curent)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Eu credeam ca inca de la "Moe, Larry, and Curly" sau "Chico, Harpo and Groucho" exista traditia de-a prezenta barbatii drept tontzi, tolomaci, impiedicati si obtuzi.

Adica de la inceputurile cinematografului, practic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Mie imi place ca a inceput sexualizarea barbatilor. Sau ceva asemanator. Tot mai mult vedem barbati in ipostaze sezy , la bustu gol, chiar goi dar filmati din spate, cu pantaloni cu talie foarte joasa. Atat in filme cat si in videoclipuri. In sfarsit se simte presiunea sociala si la barbati pt a -si rade pieptul (unii), pt a avea abdomenul perfect, in general pentru a fi sexy, cam ce se cerea femeilor pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

asha e cum zici beren, da' io de fapt voiam sa pun accent nu neaparat pe faptu' ca barbatii pot fi reprezentati ca tonti, ci ca sunt ceva mai multicele filme in care barbatii isi arata sentimentele unii fata de altii, fara a fi homosexuali. cam cum ar fi in realitate relatia lu' Affleck si Damon. adica eram interesata daca fenomenu' bromance infloreste si in filmele romanesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Practic din fiecare gen:

"City Slickers"

"Of Mice and Men"

"Pineapple Express"

si-ar mai fi si altele...

Mergi la inceput