DOICA la Constanta?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
4,5 ani mi se pare enorm, o cadere in extrema cealalta.


Ei...inseamna ca nu ai auzit inca de copii care merg deja la scoala si sunt totusi alaptati. :)
Si noi mergem deocamdata pe autointarcare.Cine sunt eu sa spun pruncului meu "heeeei! ai supt destul,gata!"?Cred ca o mama ar trebui sa fie 100% disponibila pentru copilul ei,pana cand acesta se desprinde de la sine si treptat de bratele ei,de supt,de prezenta acesteia samd.Al meu are curand 3 ani,nu da semne de intarcare,desi deja nu ma cauta prea des in timpul zilei.E diversificat alimentar,laptele matern e mai mult deliciu si refugiu emotional-ma cauta cand e suparat sau pur si simplu i se face dor. :)


Da, Julia, am vazut si eu pe youtube videoclipul aleia care isi alapta inca fetele de scoala. Si mai si spunea cat de bine se simte ea, ca "fetelor mele le plac sanii mei asa cum sunt, nu le intereseaza ca sunt lasati". Eu, sincer, i-as fi zis una de noroc, zici ca cauta in copilele alea atentia unui barbat. Ceea ce mi se pare porcos de-a dreptul.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Pai vezi Bird, acolo saracia e problema, nu alaptatul....

si la fetita de care spui tu, nu alaptatul e problema.Ca asa, vin si eu si spun de copii crescuti cu formula care au patit xyz, se gasesc exemple.
Acolo problemele erau de atasament, probabil mama anxioasa samd.
iar alaptatul NU strica dintii, a mai fost discutia asta , ultimele studii spun ca nu, nu strica dintii .
fetita mea a fost semnificativ mai putin alaptata ca baiatul, dar a primit dupa un an si 2 luni ceai cu miere in biberon noaptea. Asa a crezut sotul meu ca e ok , ca eu sa dorm ca aveam master greu cu 10 examene pe sesiune si veneam dupa un an 5 de facultate cu licenta samd si alaptata de 5 ori pe noapte. ea a avut cariute pe maseluta de lapte! eu blamez biberonul.
Baiatul nu a cunoscut biberonul, a fost alaptat pana la 2 ani 3 luni si noaptea si cand a vrut el si are dantura perfecta.A baut direct din pahar/cana si a mancat de cand i s-a dat mancare cu mare pofta si in cantitati cel putin rezonabile, daca nu chiar prea mari uneori

si poti sa-ti spun despre copii intarcati timpuriu si de=aiurea care nu mananca nimica, sunt mofturosi, etc etcetc, probleme de anorexie nervoasa pe care le asociez intarcarii de-aiurea (gen n-a crescut decat 700 de grame....)


Sa scoti exemplele din context si blamezi alaptatul pt toate relele omenirii nu cred ca e ok.

Alaptatul este ceva important, extrem de important, dar e, in dezvoltarea armonioasa a unui copil, conditie necesara, nu si suficienta.

Nu inseamna ca daca alaptezi, gata, ai rezolvat tot.
si, mai ales, nu a pretins nimeni asta.

sa fii parinte e o munca grea de tot si partea cu hrana e cea mai simpla componenta:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Selene, imi cer scuze auditoriului,
dar problemele tale de acceptare nu intereseaza pe nimeni.

cum iti permiti sa cataloghezi tu intr-un fel sau altul relatia dintre diamat si copilul ei?

este complet irelevant ce ti se pare tie, asa ca data viitoare abtine-te.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:


Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Dar cele care doresc sa alapteze si nu pot vor fi grav afectate sa auda ca nu exista sa nu ai lapte, ca nu fac suficient efort sa ofere ce e mai bun pentru copil, etc.



Eu chiar asa m-am simtit.

Blogul meu -
de la noi, pentru ei!


Si eu la fel

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

octopusu, asta intra in categoria mitocaniei romanesti, nu are legatura cu campaniile de alaptare, ci cu gradul de civilizatie al madamelor asistente matracuce.

sa te simti vinovat in urma unei campanii pro alaptare cand nu ai destula prolactina sau nu ai lapte deloc din motiv xyz e ca si cum fac o campanie pt un trafic corect si linistit si incep sa simta vizati cei care nu au carnet



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Selene, imi cer scuze auditoriului,
dar problemele tale de acceptare nu intereseaza pe nimeni.

cum iti permiti sa cataloghezi tu intr-un fel sau altul relatia dintre diamat si copilul ei?

este complet irelevant ce ti se pare tie, asa ca data viitoare abtine-te.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Exact asa cum am fost eu catalogata drept lenesa, fandosita si mai stiu eu cum la subiectul deschis de mine la "Cabinetul PSI". Acolo unde ai scris si tu, daca imi aduc bine aminte. Nu am replicat atunci nimic celor care au emis acele pareri, le-am lasat sa se "desfasoare" in voie. A fost parerea lor, imaginea lor despre mine.

Eu am citit povestea ta despre alaptarea copiilor tai si am empatizat cu tine. Pana la un moment dat.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu nu te-am numit in niciun fel, daca imi aduc bine aminte....

Iar la povestea mea problemele de alaptare au fost cele care apar la majoritatea mamelor (care au lapte) in primele 2, 3 luni. Nimic deosebit, decat faptul ca am luptat sa le depasesc si am si reusit. Adica, daca ai lapte, se poate!
si sa ai lapte inseamna sa creasca copilul 4, 5 sute de grame.


PS, exista copii nascuti cu peste 3,8 kg care nu pun nimic prima luna, cica e normal. scad la nastere recupereqza, si dupa aia incep sa-si dea drumul mai tarziu. Am eu un caz in familie, copil hranit mixt de la inceput(deci nu era doar pe lapte matern), nu a crect nimic nimicuta in plus in prima luna, doar a recuperat de la nastere ce e pierdut.
dec



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

eu nu te-am numit in niciun fel, daca imi aduc bine aminte....

Iar la povestea mea problemele de alaptare au fost cele care apar la majoritatea mamelor (care au lapte) in primele 2, 3 luni. Nimic deosebit, decat faptul ca am luptat sa le depasesc si am si reusit. Adica, daca ai lapte, se poate!
si sa ai lapte inseamna sa creasca copilul 4, 5 sute de grame.


PS, exista copii nascuti cu peste 3,8 kg care nu pun nimic prima luna, cica e normal. scad la nastere recupereqza, si dupa aia incep sa-si dea drumul mai tarziu. Am eu un caz in familie, copil hranit mixt de la inceput(deci nu era doar pe lapte matern), nu a crect nimic nimicuta in plus in prima luna, doar a recuperat de la nastere ce e pierdut.
dec



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Indiferent ce a fost, te-am privit, atunci, cu admiratie, ca pe un model de tenacitate.

400-500 de grame pe luna? :(

19 ianuarie 2009, dupa-amiaza: 3.890 de grame
24 ianuarie 2009, seara: 3.790 de grame

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai pe 19 s-a nascut? copii scad cam 200 de grame, mai ales daca sunt maricei. cat a avut pe 24 e perfect ok. La luna se masoara.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

deci, cum spuneam, manierele.
Mie dr copiilor, desi e f f pro alaptat si unora le pare chiar prea exaltata, nu mi-a zis niciodata asa ceva. Ba cand eram in depresia cea mai crunta m-a intrebat f sincer daca sa-mi scrie prescriptia pt formula.

Pana una alta, nu din cauza campaniilor de alaptare nu alapteaza femeile in Ro, ci ele au aparut pt ca se renunta in masa la alaptat, in cea mai mare proportie din motive eronate. pt ca am stabilit deja ca nu exista ca 9 din 10 mame nu au prolactina/au boli/etc etc.

Pe tine argumentele te-au dus la depresie, eu cand citeam astfel de argumente ma ambitionam sa continuu. (desigur, eu le-am citit impartiale, din studii, nu mi le-a zis nimeni dipretuitor,recunosc ca e o diferenta)




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Nu mai puneti eticheta asta din Ro, pentru ca datele OMS nu arata ca in Romania situatia e mai rea decat in alte tari:

Romania: ever breastfeed 88,3%, exclusive breastfeeding rate 6 month 15,8% (2004)

USA: ever breastfeed 73,9%, exclusive breastfeeding rate 6 month 13,6% (2007)

Germania: ever breastfeed 76,7%, exclusive breastfeeding rate 6 month 22,4% (2003)

Austria: ever breastfeed 93,2%, exclusive breastfeeding rate 6 month 9,7% (2005)

Elvetia: ever breastfeed 94%, exclusive breastfeeding rate 6 month 14% (2003)

sursa aici: http://www.who.int/nutrition/databases/infantfeeding/countries/en/index.html


Edit: Ca se poate mai bine, e clar, dar se pare ca e o problema globala. Si da, si eu sunt de acord ca moderatia si calmul sunt cele mai bune solutii.

Mergi la inceput