DOICA la Constanta?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

dar cred ca si mesajele celor care au alaptat 2+ ar fi mult mai calme daca nu ar mereu privite cu un amestec de panica, groaza, mila si dispret.





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
si eu m-am simtit total umilita cand veneau alea sa ma traga de sani sa vada daca am lapte si alte exemple graitoare.
Nu campania e problema in Romania.....

Eu m-am simtit foarte vinovata, complet neadecvata ca mama. Mi s-a repetat iar si iar in maternitate de catre o doctorita pro-alaptat ca fara lapte matern copiii sunt mai prosti, mai bolnavi, mai alergici, ca nu esti mama buna daca nu alaptezi, ca nu dai ce e mai bun copilului, etc. Si eu NU AM PUTUT sa alaptez. Si era primul copil si eu eram foarte tanara. Si toata treaba asta m-a bagat intr-o depresie crunta. Si am suferit atat eu cat si copilul meu mult timp pana mi-am revenit. Normal ca acum am mai multa minte. Dar inteleg ce inseamna mesajele astea agresive pentru niste tinere neexperimentate si sovaitoare.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

deci, cum spuneam, manierele.
Mie dr copiilor, desi e f f pro alaptat si unora le pare chiar prea exaltata, nu mi-a zis niciodata asa ceva. Ba cand eram in depresia cea mai crunta m-a intrebat f sincer daca sa-mi scrie prescriptia pt formula.

Pana una alta, nu din cauza campaniilor de alaptare nu alapteaza femeile in Ro, ci ele au aparut pt ca se renunta in masa la alaptat, in cea mai mare proportie din motive eronate. pt ca am stabilit deja ca nu exista ca 9 din 10 mame nu au prolactina/au boli/etc etc.

Pe tine argumentele te-au dus la depresie, eu cand citeam astfel de argumente ma ambitionam sa continuu. (desigur, eu le-am citit impartiale, din studii, nu mi le-a zis nimeni dipretuitor,recunosc ca e o diferenta)




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Sabina, i-am scris Lilianei, sa vedem ce imi recomanda si ce experiente a avut in astfel de cazuri.

deci, fetele care au indoieli sau sunt ferm contra alaptarii de la alte mame, care ar fi riscurile si problemele care ar putea apare? S-au mentionat:

-logistica - "cum" faci sa intri in posesia laptelui ( parca imi convne mai mult ca mama respectiva sa se mulga decat ca baiatul meu sa suga direct de la sursa)

- pastrarea laptelui
- sterilizarea + posibilii microbi/ virusuri/ boli transmisibile. s-au mentionat hepatita, sifilisul.... care ar mai fi? asta in eventualitatea efectuarii unor analize

care ar mai fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Sa fii sigura ca are o dieta cat de cat sanatoasa (aici ma refer mai ales la consumul de alcool si eventual fumat).

Eu as apela la o banca de lapte pt copilul meu. Nu as avea curajul sa ii dau laptele unei femei necunoscute/sau cunoscuta decat in conditiile in care as stii sigur ca laptele respectiv a fost analizat/eventual donatoarea are analizele la zi (ceea ce e cam greu de realizat in afara unei structuri sigure cum este o banca de lapte).

Nu ma impiedic de nici un fel de considerente morale, doar cele legate de igiena si sanatate.

Dar la o banca de lapte as apela oricand daca as avea nevoie.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator and 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Eu am alaptat. Cu o mare ambitie (si eforturi) exclusiv lapte de mama pana la 6 luni si apoi pana cand s-a terminat laptele la 9 luni. Daca as fi avut in cercul de prieteni sau o cunostiinta care sa ma fi ajutat cu lapte de mama ptr copilul meu as fi apelat IMEDIAT la ea, pentru macar inca 6 luni din viata copilului meu. Dar nu am avut...
Imi sfatuiesc prietenele sa alapteze, cat mai des si macar pana la 1 an; sa nu l priveze pe copil de aceasta unica sursa de "sanatate"; daca au prea mult sa l congeleze si sa l pastreze pentru zile "mai grele".

Dintre bolile frecvente care se pot transmite prin laptele matern:
-tuberculoza (FFF frecventa la noi in tara)
-sifilis si HIV-SIDA (mamele infectate cu HIV-SIDA au interdictie ferma de a alapta)-teoretic ptr acestea se testeaza obligatoriu gravida in timpul sarcinii, daca aceasta a fost macar la consulturile obligatorii din timpul sarcinii; dar in Romania poti sa stii?
-hepatitele virale (A, B, C)

Inainte de supt sau inainte de a se mulge, mama trebuie sa se spele pe sani cu apa si sapun, fiindca pielea cu o igiena deficitara poate transmite Stafilococul.







----------------------------------------------
O mamica fericita!
(M.A. 21.06.2006)
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isabel79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
prin alte tari se practica metoda....daca e sa o luam statistic. cate dintre femeile care alapteaza au boli transmisibile?

Nici nu stii tu sau femeile alea ce boli au. Nu uita ca in Romania hepatita B este o boala a omului de rand pe cand in Australia nu am vazut hepatita B decat la drogati si prostituate. Nu mai vorbesc de TBC care in Romania are cea mai mare rata din Europa, la sifilis e cea mai mare rata din lume, etc. Ar fi diferit daca mamele ar fi verificate si laptele sterilizat inainte de folosire. Dar direct de la san nu as accepta sa imi alapteze cineva copilul.

Cat despre alaptat, e adevarat ca in Australia femeile isi alapteaza copiii mai mult si mai des decat in Romania. Dar nu exista nici pe departe campanii agresive pro-alaptat, eu nu am auzit de asa ceva. Stiu femei care au decis sa nu alapteze si nu a stat nimeni pe capul lor sa le innebuneasca (cum mi s-a intamplat mie). Decizia fiecaruia este respectata, mamele sunt informate fara sa fie agresate si cele care doresc si cer suport il primesc. Dar femeile care au alaptat pana tarziu pe care le cunosc au facut-o firesc, natural, nu stiu...mesajele care vin din Romania au asa o vibratie manica ...cumva. Aici femeile nu se auto-mutileaza sa alapteze, o fac firesc daca merge si daca nu, trec la fel de firesc pe formula. Imi pare rau, stiu ca eu am un mare bias la capitolul asta dar eu ma consider o VICTIMA a campaniilor agresive pro-alaptat din Romania.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Perfect de acord!Eu sunt in Italia si acolo e la fel.Chiar o mama in salon cu mine le povestea doctoritelor cat s-a chinuit la primul copil sa alapteze etc si i-au spus ca daca decide sa nu alapteze ii da o pastila care opreste lactatia.Se incurajeaza alaptatul,dar mama decide ce e mai bine pentru ea si copil.Si eu zic ca decat o depresie ca nu ai lapte sau ai si te chinui etc mai bine lapte praf si liniste si mamei si copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isabel79 spune:

Si mai spui ca nu-i campanie agresiva pro-alaptat in Romania!!!!!!!!Ba chiar e...Eu mi-am spus parerea in topic-ul "Alaptatul Help-Line" si ultimul mesaj nu mi l-au publicat moderatorii.Si doar nu continea cuvinte vulgare sau injurii etc dar ...Plus ca mamele de-acolo m-au trimis pur si simplu la plimbare ca ce caut eu acolo,ca eu daca nu alaptez ce tot zic aia si aia?Eu incercam doar sa spun ca nu-i o tragedie daca nu alaptezi,asa poate citea vreo mama in pragul depresiei ca nu reusea sa-si alapteze pruncul si se mai linistea.Cum am zis ca eu la amandoi copiii am avut lapte doar 2 saptamani,respectiv 3 la fetita au inceput sa arunce cu pietre in mine ca nu exista sa nu am lapte etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Isabel79, cu ce o ajuta mesajul tau pe Andruska??



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Isabel79, cu ce o ajuta mesajul tau pe Andruska??

Si-a zis femeia of-ul, nu cred ca toate mesajele trebuie neaparat sa raspunda la intrebarea initiala. Eu cred ca e cumva on-topic pentru ca pune problema daca nu cumva se exagereaza cu importanta alaptatului in Romania. Adica eu consider ca daca e firesc si mama si copilul sunt fericiti, e absolut minunat. Dar cand risti si iti pui copilul in pericol sa contracteze niste boli foarte serioase, parerea mea e ca se merge prea departe. Eu cred in echilibru.

Imi povestea o colega care a facut voluntariat intr-o tara din asta asiatica de lumea a 3-a (nu imi aduc aminte unde ) ca s-a insistat acolo foarte agresiv cu alaptatul pana la 2 ani si ce minunat este. Femeile au inceput sa alapteze pana la 2 ani cu li s-a spus. Dar in lumea aia femeile nu stau acasa, trebuie sa lucreze si ca sa alapteze luau copiii in sling cu ele la lucru. Si s-a ajuns ca la 2 ani copiii nu stiau sa mearga (stateau 10 ore/zi in sling), nu vorbeau, erau dezinteresati de mediu, nu cercetau, nu vorbeau pentru ca nu mancau si nu aveau muschii dezvoltati, etc. In final s-a renuntat la campanie pentru ca au ajuns la concluzia ca face mai mult rau dect bine. Secretul sta intotdeauna in echilibru.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput