Maimuta prinde viata

Maimuta prinde viata | Autor: madllene

Link direct la acest mesaj

Numele meu este Madalina, iar ieri seara am descoperit cele doua liniute rosii pe banda unui oarecare test.
-Ce faci taticule? :)))

Am 32 de ani, o frica teribila, o bucurie nebanuita si o stare de neliniste.
Pe la 18 ani am fost posesoarea unor splendide chisturi ovariene, care au disparut prin resorbtie pe parcursul a catorva ani buni de tratament cu Diane35, pastilute din cauza carora am ajuns iar la medicul cracanel :D, ca am luat prea mult timp, ca nu am facut vizite pe la cabinet....etc-uri pe care sunt sigura ca le cunoasteti....medicul cracanel, in urma unei ecografii endovaginale, mi-a pus stampila de endometrioza, iar pe frunte mi-a lipit...."cutit sau infertilitate". Urma sa ma decid...si am facut-o, am mers la alt medic - IOB, o cunostinta a unei cunostinte, he he.

Acolo...
-Ce endometrioza? Ce infertilitate? Tu trebuie sa ai incredere in organismul tau si sa-l lasi sa respire, fara tratamente, fara stres, fara medici. Bucurie mare ca deh...vestile pozitive sunt intotdeuna bune si corecte...nu?

Au urmat 2 luni fara menstra...si apoi stupoare...menstra mea rebela....se cumintise si era punctuala (cum n-a fost niciodata in toata existenta ei). Bucurie mare.

Dupa Un an....control de rutina...la o tanti cracanica, stampila a fost urmatoarea: "fibrom uterin si uter retrovers". Primisem iar o palma...oare nu aveam dreptul sa respir usurata in ceea ce priveste "maimuta mea"? NU.

Acum, sper ca cele doua liniute - pe care le-am descoperit ieri, 31.05.2011 - sa rezolve si sa cuminteasca bestia.

Cu deosebita stima,
Posesoare de o luna - Mada:)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madllene spune:

A....nu ma asteptam la vreun mesaj de bun venit sau mai stiu eu ce urari de bine...am scris si eu...sa ma aflu in treaba.

Nu am scris de dragul de a mi se da sfaturi...m-am informat despre tot si toate...n-am nevoie de informatii sau de tratamente sau de "mergi la medic"(marti merg la doctor sa-mi spuna verde in fata ce si cum)...forumul l-am citit de multicel...neanscrisa fiind si deci cunosc endometrioza, chisturile si alte multe minunatii.

Am scris cateva randulete doar de dragul de a ma integra intr-o comunitate de a impartasi sentimente si emotii...ma asteptam macar la un "buna".

Dar....sunt optimista de fel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

madllene, in primul rand FELICITARI pentru cele 2 liniute! si bine ai venit printre noi si mai ales in comunitatea DC.

Te asteptam cu drag pe forumul Odiseea sarcinii in 40 de saptamani



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Madalina, bine ai venit !
Felicitari pentru liniute ! Sa dea DD sa fie totul bine si minunea sa-ti umple sufletul si casa !

... nu te necaji ca nu ti-a raspuns nimeni mai repede, azi e "febra" cu petrecerile de 1 iunie ... si titlul ales de tine este un pic cam derutant .

Multa sanatate si toate cele bune !

Manuela



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madllene spune:

va multumesc frumos fetelor, sper din tot sufletul ca ghemotocul sa-mi umple sufletul si casa si viata si mi-a dat o lacrima. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralutzy_che spune:


sa fie intr-un ceas bun. iti doresc o usoara si un voios si sanatos.
si eu prefer sa citesc, de scris mai putin...
ma bucur cand vad printre noi persoane originale si curajoase.(nu intentionez sa supar pe nimeni, ma refer la titlul mesajului)
tineo tot asa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Felicitari pentru sarcina, iti doresc sa fie bine si usor pina la capat, sa te vezi cu bebe in brate mai pe la iarna-primavara
Sper ca deja te-ai dus la grupul burticilor leat cu tine, pentru mine sa fiu aici a fost de pretuit de cand am avut un test de sarcina pozitiv prima data, si chiar si acum, cand deja amadoi flacaii mei sunt maricei!

Foarte tare titlul asta cu maimuta Mi-ar placea sa te mai citesc si pe la alte subiecte.

Mergi la inceput