nastere naturala dupa cezariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Miereamara, acolo exista un istoric exact al tehnicii efectuate in sala de operatii?
Intreb pentru ca eu sunt pe blocul operator de nasteri, adica cezariene, si nu am vazut asa ceva, ba mai mult fiecare chirurg are propria tehnica.
By the way se poate folosi un stimulent usor ( din plante) pentru declansare, dar nu de genul ocitocitice. Eu am folosit la indicatia medicului si a fost ok, am nascut fara pr, aveam 41+
Placenta e putin probabil sa se pozitioneze pe cicatricea anterioara, pentru ca cicatricea e f jos la baza uterului, ceea ce ar insemna placenta praevia. La mine a fost palpabila la controlul pe masa, (cicatricea ).

Mihaela, cu Irina nov 2011 si Ania mai 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Mh, da, am obtinut medical records pt ca initial am vrut sa dau in judecata spitalul (poveste lunga). Este descrisa fiecare medicatie si tot ce s-a intamplat, numai ca atunci cand se ajunge la operatie totul devine cam vag. Ei spun ca s-a facut incizie orizonatala dar care a fost extinsa (cum si in ce directie nu spun). Asta s-a intamplat pt ca era copilul blocat in pelvis (ajunsese pana la 3+ station si apoi nu au reusit sa il clinteasca de acolo nici cu vacuumul nici cu forcepsul, a avut o pozitie rar intalnita, posterior, sunny side up face, nu stiu cum se traduce exact, mi s-a spus ca in loc sa vina cu crestetul capului, el avea gatul flexat si cu fata inainte). Au scos copilul si apoi dupa ce m-au inchis au observat ca burta incepe sa se umfle. Si atunci m-au deschis din nou si cand au realizat ca nu e uterul, au chemat o alta echipa sa inspecteze restul organelor.Iar apare mentiunea asta cum ca au extins incizia. In final era colonul care ere foarte umflat,

In concluzie...pe 29 iunie am o ecografie (o sa am 19 saptamani) si atunci cred ca o sa poate vedea unde este pozitionata placenta. Intrebarea este...se poate vedea si ce fel de incizie este? Au trecut 2.5 ani de la operatie.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

mihaela cat de des ai fost monitorizata in travaliu? vroiam sa stiu care e politica la cmu, sau ma rog, politica lui niculescu.

ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 18+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Sunt curajoasa pe naiba, am cosmaruri in fiecare seara, o zi zic ca fac cezariana , urmatoarea zi ca incerc VBAC, mai citesc o horror story cu un VBAC sfarsit prost, iar zic ca fac cezariana....sunt pur si simplu indecisa, daca ar fi vorba numai de mine clar as alege nastere vaginala, dar mi se sfasie sufletul la gandul ca ar putea pati ceva copilul din cauza mea, nu stiu cum as trai dupa aia.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator and 16+

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.


Imi permit sa fac un comentariu: curajos nu e cel caruia nu i-e teama, curajos e cel care, in ciuda temerilor si a spaimei, are curajul sa faca ceva-ul dupa care tanjeste.

In locul tau, in loc sa citesc cate vreo "horror story cu un VBAC sfarsit prost", as citi povesti minunate cu sfarsit asa cum trebuie sa se intample in conditii normale. Si poate te-ar ajuta sa-ti echilibrezi indecizia informandu-te asupra riscurilor cezarienei asupra unui bebelus. Cezariana nu e deloc lipsita de riscuri pentru fat/ nou-nascut.

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Paulush am citit fara exagerare sute de relatari, articole stiintifice, sunt inscrisa pe ICAN si alte asociatii de genul asta, merg la intalnirile VBAC locale, am angajat o doula care sa ma asiste la nastere, stiu riscurile cezarienei pt mama si copil (tocmai le-am experimentat din plin la prima nastere), sunt orice numai o persoana neinformata nu si cu toate astea cu cat citesc mai mult cu atat sunt mai indecisa:((.

Si cred ca un factor important in indecizia mea este sotul care nu ma sprinjina in VBAC, a ramas foarte traumatizat de la prima nastere.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Paulush am citit fara exagerare sute de relatari, articole stiintifice, sunt inscrisa pe ICAN si alte asociatii de genul asta, merg la intalnirile VBAC locale, am angajat o doula care sa ma asiste la nastere, stiu riscurile cezarienei pt mama si copil (tocmai le-am experimentat din plin la prima nastere), sunt orice numai o persoana neinformata nu si cu toate astea cu cat citesc mai mult cu atat sunt mai indecisa:((.

Si cred ca un factor important in indecizia mea este sotul care nu ma sprinjina in VBAC, a ramas foarte traumatizat de la prima nastere.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.


Am revenit pe raspunsul tau caci nu intelegeam de unde vine atunci indecizia, si vad ca ai editat ca sa adaugi...iti inteleg situatia interioara.
Am auzit nu de mult reflectia unei femei dupa un VBA3C: femeile avem cumva tendinta sa vrem sa ii convingem pe parteneri, sa ii bagam in gandurile si dorintele noastre referitoare la VBAC. Si poate nu e nevoie, au alt cod de asimilare a situatiei, pot parcurge perfect in cateva saptamani un drum feminin de n ani referitor strict la subiectul asta. Nu mai stiu cum sa reproduc, mie mi s-a parut foarte interesant punctul de vedere.
Poate daca ai incercat sa-l convingi cu toate argumentrele stiintifice, ar veni clipa sa auda cum te simti tu emotional in legatura cu trecutul si cu viitorul.
O prietena mi-a zis cand eram gravida: in ultima instanta, pe cine taie e pe tine, ceilalti (toti fara exceptie) nu trec printr-un postoperatoriu cu un nou-nascut in brate.
Cand o sa fii TU convinsa ca sa nu faci cezariana electiva e cea mai sigura si mai respectuoasa atitudine fata de copilul tau, in primul rand, o sa mai coboare si indecizia.
Iti cer iertare daca am fost prea directa.

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Mire, depinde de incizie, daca se poate vedea sau nu. Eu zic atat nu mai credeti tot ce se scrie pe net, sunt ,,surse'' si ''surse'' organismul uman are o capacitate de refacere extaordinara.
Eu cred ca daca iti doresti foarte tare si esti convisa ca it's the best way o sa reusesti. Sunt sigura ca doctorul iti poate explica mai bine care sunt riscurile asociate legate de ce s-a intamplat in surgery room, restul it's up to you . Revin la ideea cu moasa si spun ca nasterea cu moasa iti va scadea f mult sansele la cezariana.
Sunt scoli care accepta ideea de VBAC si scoli care nu accepta de ex scoala romaneasca. Esti oricum in partea care accepta si sunt sigura ca o sa reusesti. Mie mi-a fost teama pana in expulzie ca nu o sa reusesc, si e o teama fireasca, pe mine m-a mobilizat si mai mult.
Inteleg pr cu sotul, nici al meu nu a crezut, dar la noi diferenta e ca eu am fost traumatizata dupa cezariana nu el. Pentru mine cu VBAC ''le-am nascut'' pe amandoua fetele adica a fost o impacare cu mine si pentru prima incercare nereusita. Si cred ca el a inteles asta. A fost dragut ca la expulzie el a taiat cordonul si de emotie nu a reusit sa il sectioneze pe tot din prima .
Voi trebuie sa vorbiti de prima nastere, adica voi si moasa sau medicul. In spital procedura e ca pacientului sa i se faca si pregatirea psihologica, probabil ca trebuia sa i se fii facut si lui.
Ralu:
Monitorizare nu am avut decat spre sfarsit adica cand am iesit din apa (eu imi doream WBAC) pentru ca nu le mergeau aparatele ''submersibile''. Niculescu nu aveau un protocol si in gen totul se adapteaza in fc-ie de situatie. Deci pe uscat a fost monitorizare continuua, eu am si uter hipercontractil.

Mihaela, Irina nov 2005 si Ania mai 2009




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Dincolo de faptul ca sunt surse si surse, VBAC este posibil doar daca incizia pe uter s-a facut transversal, nu vertical.
Cred ca daca asta e mentionat in dosarul tau nu ai de ce sa-ti faci probleme din punctul asta de vedere.
Pozitia unei fat in posterior nu e deloc rar intalnita, e o situatie care poate aparea in cultura occidentala (sedentarism, pozitie predominant lasata pe spate a gravidei...eu am trait asta, stiu ce e, si intr-adevar, o nastere vaginala in conditiile astea are un expulsie mai lunga, caci circumferinta craniului e mai mare decat in prezentare craniana anterioara).

Nu vreau sa creez polemici, dar monitorizarea continua are destule inconveniente (printre care distragerea atentiei gravidei), Michel Odent spune ca s-a inventat doar ca sa justifice cezarienele. Se recomanda o monitorizare externa intermitenta.


asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Paulush mie mie s-a spus ca pozitia pe care a avut-o baietelul meu este f rara, apare in mai putin de 1%, (chiar 0.2% ca sa dau procentul exact) din nasteri, nu numai ca a fost posterior dar a avut face presentation, ceva ca aici, el venea cu fata inainte si cu gatul flexat

http://emedicine.medscape.com/article/262341-overview#aw2aab6b3

http://catalog.nucleusinc.com/generateexhibit.php?ID=14498



www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Tiny baby gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Inteleg. Cum e un factor foarte variabil, la a doua sarcina nu are de ce sa apara iar.

Mergi la inceput