Mamici si Gravidute Italia (104)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daviduca spune:

neatza fete dragi,bentrovate la capitol nou!!!
BRAMBU-si mie imi ziceau acelasi lucru cand eram in salvare,se e forte,restera.si aici prin partile astea,ei lasa natura sa-si faca cursul.stiu ei ce stiu...
ALE-ma alatur si eu la ce a zis KEMSY,di zic sa incepi sa-ti mai "tai" si tu din timp ptr tine.eu,daca as fi in locul tau,l-as lasa fara cina vreo cateva zile,alternate asa o zi da un anu,iar cand s-ar intoarce acasa,as lua carutul cu alessa si as iesi..asa la o plimbare.zici si tu ca e agitat,ca-l duci in parc sa se oboseasca,iar el sa se aranjeze.daca intreaba ce mananca,zici ca nu stii,n-ai avut timp sa te organizezi, nici tu nu ai mancat niik azi...iar seara,daca se apropie de tine il refuzi de cateva ori,ca doar esti obosita.
poate asa "se prinde si el" ca incepi sa dai anumite semne.
laq inceput si C era f activ,facea curatenie,mancare,dar de cand l-am avut pe D cu faptul ca eram acasa au cazut toate pe mine.apoi cu schimburile ce le am eu,sunt mai mult acasa ca el,de ex cand am noptile sunt acasa 6 zile,ziua.dar mai si muncesc,spesa copil etc etc.
asa ca am inceput sa le mai las,vase murdare,pavimenti nespalati,baia....si mai ales il refuzam mereu.cand s-a saturat si a rabufnit,i-am spus ca nu mai pot sa fiu si mama,si donna delle pulizie si draguta cu el.sa aleaga..
sa vezi cum da de zor cu aspiratorul,iar sambata dupa ce a terminat de zugravit smotruia in baie.acum se face totul impreuna,apoi avem putin timp si sa stam impreuna.asta e,e greu sa-ti calci pe suflet si sa fii egoista,dar orice ar fi avem dreptul la ...seninatate.atata tot.
si maestrele lui D imi spun mereu,daca intr-o seara nu va juctati cu el,ptr ca vreti sa urmariti o emisiune,e ok,aveti dreptul asta si el tre sa stie sa accepte si sa se aranjeze.
ma intorc si zic ca stiu cum sunt barbatii romani,si ce educatie si mentalitate au.cum zici tu,daca tot esti acasa.dar incet,cu multa rabdare totul se poate schimba.
NAFI-felicitari ptr pasii lui ricky fiti pe faza cu telecamera ,ca-si da drumul acum.forza ricky!!
DANA-ai pus in dubiu copilul cu lenjeria ta.cand citeam,am crezut ca gasise un sutien.
ALLY-sunteti pregatiti ptr botez??cum va organizati??cine sunt nasii??la biserica romaneasca??
spor la treburi !!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daviduca spune:

asa ALE,ca am uitat ceva.nici eu nu vb mai cu romancele in parc nici nu merg acasa la nimeni.niciodata.stau tare bn cu italiencele,sunt dragute si mai ales mai invat cate ceva de la ele.cat despre romancele alea care sunt prea "sus" sau pe sus,ia-o cum vrei,prefer sa pierd compania lor decat sa pierd timp in compania lor.
stiu ca e greu,ptr ca inca nu vb limba bn,dar fa-ti curaj si baga-te in vorba,o sa vezi ca sunt disponibile.incearca sa inviti la merenda cate un copilas cu mama lui,o sa fii invitata si tu,sau ptr compleanni.
noi avem appuntament fix in piazza cam aia suntem mereu si stam bine.parcuri,putine si pe aici si cam saracaute,dar asta e,duc de acasa minge,masinute,baloane,baloane de sapun si-l tin ocupat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Neata!!!

Ooo, ce vorbarete ati fost .

ale - fetele te-au sfatuit ff bine. Pe toate planurile, sot, copil, timp liber. Sa iti spun si eu pe scurt: nu ai masina, ia o bicicleta cu scaun pt. copil si te deplasezi altfel decat impingand la carut. Faci si miscare si ceva divers decat zona adiacenta casei.

Socializare: nici eu nu leg prietenii in parc, cu romancele. Nu din superioarite, ca nu ma consider asa. Insa pur si simplu asa sunt eu mai reticenta la inceput. Bine, nici cu italiencele ... schimbam 2-3 vorbe, da' nu mai mult. Socializarea adevarata a venit odata cu gradinita Silviei, se intalneste cu colegi de clasa, amichetti, compleanni.

Sotul trebuie implicat in treburile casei, asa cum a spus alina, neglijeaza-le si tu o perioada (pe rand) si ai sa vezi ca incepe sa ajute si el. Putinul ala timp pe care il are, trebuie sa ajute. Ca sa aveti timp pt. voi, impreuna. La solutia gasita de el, mergi acasa daca esti nemultumita, ii spui clar, familia mea e aici, cu sot si copil. Impreuna. Daca nu, in Ro mergeti tot impreuna si va descurcati acolo cumva. Eu as fi ff decisa pe aspectul asta, ca sa nu o mai repete si alta data.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 15s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

dana - hahahaaa, tanga lu' mama. Ce sa mai inteleaga bietul copil din modernitatile astea ??

Ai decis pt. ziua lui cum sa o organizezi, unde?

7 iunie e o zi mare si pt. mine, merg la amnio. Acum sunt bine, nu am mai sangerat, mai am doar ameteli. Insa sunt bine.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 15s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:





Buna ziua si de la noi!!!

Daviduca, nasii lui Eddy sunt si nasii nostrii de cununie , respectiv prieteni foarte buni din copilaria sotului. Ne intelegem foarteeeeeeee bine cu ei si abia asteptam sa vina joi la noi si duminica sa-l increstinam pe bebe. DA, biserica este una ortodoxa, de romani. Cu partea de organizare sa zicem ca merge bine...va fii un botez restrans cu 15 persoane deci, mare agitatie nu am facut. Nu stiu daca m-ai mai intrebat ceva!!!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daviduca spune:

ciao ALLY,deci sunteti a buon punto.mai bine asa,mai putini,dar stresul si pregatirile sunt tot cam aceleasi.si daca ai si musafiri,si mai greu.noroc ca puiul tau este bun,va lasa sa munciti linistiti.
si noi avem nasii,maine vin si stau pana duminica.ma organizez si eu cum pot mai bine,cu spesa si pregatiri ptr dormit si mai ales mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Citat:
citat din mesajul lui daviduca

ciao ALLY,deci sunteti a buon punto.mai bine asa,mai putini,dar stresul si pregatirile sunt tot cam aceleasi.si daca ai si musafiri,si mai greu.noroc ca puiul tau este bun,va lasa sa munciti linistiti.
si noi avem nasii,maine vin si stau pana duminica.ma organizez si eu cum pot mai bine,cu spesa si pregatiri ptr dormit si mai ales mancare.

ALI,mami de daviduc(23.01.2009)
Ai mare dreptate cu stresul ! Imi fac 10000 de ganduri...daca o sa se simta bine?Ce sa fac de mancare in fiecare zi?sa nu lipseasca nimic...etc. Sigur este un stres si o grija fara rost pt ca totul o sa fie bine si frumos...dar, asa sunt eu mai panicoasa. Tot ma tin sa te intreb unde lucrezi pt ca te tot”aud” zicand ca lucrezi de noapte saracuta de tine. Sper ca nu sunt prea indiscreta !

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

sa fiu Gica contra ...Petro,imi place enorm de mult sa merg cu bicicleta, DAR, aici unde stam noi e tipul acela de sat-oras, ca in filmele italienesti de pe vremuri, adica doar un deal si o vale, cu stradute inguste...si nu am unde merge cu ea.

A, si chestii cu nu fac mancare, curat, etc la noi nu prea tine. Ieri cum chiar eram suparata nu am facut nimic. Asa ca a facut el mancare. Asta nu e o problema pt ca stie sa faca mancare, curat, spalat haine, nu ma plang de asta...doar ca degeaba avem timp pt noi daca nu stim sa il folosim cum trebuie, si aici mai trebuie sa lucrez eu cu B. El prefera sa stam acasa sa ne odihnim ca el e obosit, eu insa vreau sa iesim, ca m-am saturat de casa si stat cu "curu" pe pat, cum zicea si Dana.
Ce mi-e ciuda ca atunci cand mergem acasa si avem multe locuri sa iesim, toata ziua suntem pe drumuri, mergem peste tot, dar aici nu ii place sa iesim doar asa in parc, ca aici nu prea avem alte distractii ( la film e cam greu sa mergem cu Ale), si nu sunt piscine sau mai stiu eu ce...

Am citit tot si va multumesc de sfaturi si idei.

M-am distrat de Dana cu rufele.
Nafi, uite vezi ca incepe si Ricky incet-incet sa mearga, imediat va alerga.

Petro, cum o sa te descurci acum cu S daca faci amnio?

Ca sa nu uit, cu fetele de aici. Pana acum am 3 fete cu care am mai schimbat cate o vorba, una are fetita mai mare si nu ne prea nimerim cu iesitul, una are 2 baieti gemeni si va dati seama ca iasa si ea doar cand poate la plimbare, si inca o fata cu 2 copilasi care tot asa e greu sa iasa cu ei, ca sunt mici.
Faza care am patit-o cu romance...intr-o duminica ne-am intalnit in parc cu o familie de romani, baietelul e de varsta noastra, am stat, am povestit, etc. La vreo saptamana erau iar toti in parc, sotul a venit cu baietelul la mine, am povestit de mancare, mers, chestii de bebelusi, ea, in schimb statea de vorba cu niste italience si nici macar nu mi-a raspuns la salut...se vedea pe ea ca e jenata ca sunt eu romanca prin jur, ca doar ea e "italianizata".
No, cam asa cu experientele mele...a, ca sa nu zic, ca una care tot asa nu ma baga in seama, a stat intr-o zi cu mine la povesti, ca la sfarsit sa ma intrebe ca eu mai tin hainutele sau le dau, ca ei i-ar trebui! (are un baiat mai mic ca Ale) ( asa ca am inteles eu de ce s-a purtat asa frumos...) de-atunci nici ca ma mai baga tare in seama

Trebuie sa va las sa va mai desfasurati si voi, ca iar m-am plans o gramada de v-ati saturat de mine

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra

sa fiu Gica contra ...Petro,imi place enorm de mult sa merg cu bicicleta, DAR, aici unde stam noi e tipul acela de sat-oras, ca in filmele italienesti de pe vremuri, adica doar un deal si o vale, cu stradute inguste...si nu am unde merge cu ea.


Pai eu nu te trimit in satul tau cu bici , ca de el esti satula per pedes. EU iti spun de bici pt. imprejurimi, sa vezi, cercetezi locuri noi, sa schimbi peisajul.

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra
A, si chestii cu nu fac mancare, curat, etc la noi nu prea tine. Ieri cum chiar eram suparata nu am facut nimic. Asa ca a facut el mancare. Asta nu e o problema pt ca stie sa faca mancare, curat, spalat haine, nu ma plang de asta...doar ca degeaba avem timp pt noi daca nu stim sa il folosim cum trebuie, si aici mai trebuie sa lucrez eu cu B. El prefera sa stam acasa sa ne odihnim ca el e obosit, eu insa vreau sa iesim, ca m-am saturat de casa si stat cu "curu" pe pat, cum zicea si Dana.


Ideea nu era ca ramane nemancat sau ca nu stie sa se gestioneze singur. Ci tocmai, sa vada ca si meseria de casnica implica timp, nu inseamna ca stai cu curu' pe canapea toata ziua. El are munca lui, tu o ai pe a ta acasa.


Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra

Petro, cum o sa te descurci acum cu S daca faci amnio?



Silvia acum e mai mare, intelege bine si e cuminte in general. Plus ca merge la gradi mare parte din zi. Problema mea e sa o duca/aduca cineva cateva zile de la gradi, ca sa nu stau eu pe drumuri. Si aici o sa ma ajute sotul (norocul lui ca poate de la munca). Acasa ma descurc cu ea, cautam activitati mai soft (desenat, pictat, plastilina, desene etc.) si ne intelegm de minune.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 15s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Si ca sa nu fiu linistita (ca parca imi mai trecuse un pic nebunia), iar am gasit pe chiloti o pata de sange. Am sunat dr. si maine merg sa ma vada. Oooofff ...

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 15s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput