Strugurasi de Sept -Oct 2011 (63)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Elly.. si eu am auzit varianta ieri ca pompa de mana a fost mai eficienta decat cea electrica...
Zau ca nu stiu ce sa mai cred...
Si tetine deci sa iau mai marisoare....nr 2... A si bibe imi ies cam la 20 lei medie intre cele de 125 si 250ml de la avent, de le iau de pe net( transport inclus)

25+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Si mai este acesta sterilizator la 160 lei pentru 6 biberoane.Il are o prietene si este super multumita.

Este bun sui cel cu 2 biberoane ca nu sterilizam noi 6.

Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 25+ cu Anastasia-Maria
Doamne, ajuta-ne in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Citat:

Lore da cand bebi prinde de biberon si o sa vrea sa il tina, adica pe la 5-6 luni nu iei de plastic.. eu ma gandeam ca cele de sticla sunt mai grele..

25+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !


sei nu stiu sa zic acum cum voi face, eu sper sincer sa nu folosesc deloc biberoanele si sa ii dau apa/ceai/supa cu lingurita. sotul a insistat sa nu mai fiu visatoare si sa luam totusi 2 biberoane si un sterilizator mic sa fie in casa sa nu te trezesti la 2 noaptea ca ai nevoie...

si ca intrebase cineva............ eu sincer am ales sa iau de la Primii Pasi pt ca pana la urma sterilizatoarele nu sunt niste aparaturi super sofisticate - e un fel de fierbator care emana aburi ... nu e mare filosofie...



Lori 27+ fericita cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

lore asta zic si eu.. ce intra in contact cu bebelina sa fie de calitate chiar de e pret mare..
Dar daca nu intra in contact cu ea... sa isi faca treaba

25+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Deci luam la inceput si periidaca nu au par ce periem?

Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 25+ cu Anastasia-Maria
Doamne, ajuta-ne in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Elly.. si eu am auzit varianta ieri ca pompa de mana a fost mai eficienta decat cea electrica...
Zau ca nu stiu ce sa mai cred...
Si tetine deci sa iau mai marisoare....nr 2... A si bibe imi ies cam la 20 lei medie intre cele de 125 si 250ml de la avent, de le iau de pe net( transport inclus)

25+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !


nuuu ... din contra seidana. ia nr 1 sau care or fi alea cele mai mici. exista pericolul sa-i fie mai usor cu tetina si sa-ti refuze sanul. cu cat e mai incomoda tetina pt bb cu atat nu vei avea problemele cu alaptatul
fara sa fac reclama, dar eu la cat m-am muls la inceput si la cat i-am dat completare cred cu tarie ca succesul alaptatului (pana am ramas fara lapte ) s-a datorat acelor tetine. eu faceam proba la orice (si de curiozitate ) si mie imi era freu sa trag din ele

eu cele mai mici le iau.


mami de (30.06.2005) si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

rach mi se pare f bun pretul si pt incalzitorul de 6 bibe de la Primii Pasi.


sei si eu sunt data peste cap cu pompele de san...... cred ca in ultima instanta o sa astept pana dupa nastere, o sa incerc cu o pompa manuala si daca nu functioneaza iau una electrica (probabil tot de la Primii Pasi).

(COMPLETARE .. ca sa nu mai scriu 100 de mesaje) am inceput sa am sanii sensibili sper mega sensibili........ ma dor areolele rau daca la spalat le apuc prea tare sau daca dau cumva peste san si orice as imbraca ma jeneaza....... . pana la urma e anormal la 27 de sapt sa imi iasa cate un pic de colostru daca apuc de san?...

Lori 27+ fericita cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

eu am o intrebare...mare

plasticul e cah cand se incalzeste sau se pune ceva fierbinte in bibe, corect? fiindca elibereaza nu stiu ce cancerigen. Dar in sterilizator cum se procedeaza? aburii aia ajung o temperatura foarte inalta, sa distruga bacteria, nu? atunci nu elibereaza toxine? sau daca e gol e alta mancare de peste, curge toxina jos, pe langa sticla

incalzitor de biberoane...mi l-a daruit cineva si l-am returnat(pe banii aia am luat altceva) de ce? nu stiumi s-a parut ca ai nevoie de 2-3 min ca sa se incalzeasca lapticul...pe cand in microunde s-a incalzit in 30 de sec. Si iar asa...bibele de plastic stand minute intregi in apa(fierbinte?? calda?) nu elibereaza substante toxice? convingeti-ma, poate e un must have si eu nu cunosc...

Meniul de azi: spaghete cu ton si sos de rosii + salata asortata.

Ma duc la piata. Ieri am incercat vreo 7 rochite si in care ori nu incapeam ori erau f scumpe ori erau urate asa ca, fusta d'aia lunga si larga cu elastic f lat scrie pe mine toata vara. La iesiri mai formale, voi ce purtati? ca am vazut o fustita tubulara pana la genunchi din material de blugi subtire, dar era 40€

edit: Lore e de bine daca iese colostru

18+

Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

si adaugati - comprese sterile
- ser fiziologic (pt ochisori)
- baneocin si pudra si unguent (pt buricut) parca si betadina?!?

si pompitza de nas era in lista?



mami de (30.06.2005) si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

eu am o intrebare...mare

plasticul e cah cand se incalzeste sau se pune ceva fierbinte in bibe, corect? fiindca elibereaza nu stiu ce cancerigen. Dar in sterilizator cum se procedeaza? aburii aia ajung o temperatura foarte inalta, sa distruga bacteria, nu? atunci nu elibereaza toxine? sau daca e gol e alta mancare de peste, curge toxina jos, pe langa sticla


pai tocmai .... bibe de plastic sunt periculoase mai ales la sterilizat pt ca laptele nu il pui clocotit in biberon, dar la sterilizat bibe este supus la temperaturi mari (fie ca e sterilizat cu aburi, sau daca e fiert in oala)...

Lori 27+ fericita cu Mara

Mergi la inceput