Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (136)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Buna dimineata,

am venit la cafea ca mi s-a dat trezirea la 6 si am maaaare nevoie. Paula, mersi, e tare buna Eu sunt asa de rupta noaptea, cred ca de la atata plimbare si caldura ziua , ca nu mai aud copilul. Am dormit bustean toata noaptea si zice sotul ca s-a trezit de multe ori si chiar a plans tare

Victo, multu' de complimente, ma faci sa Pupici de la Victor pentru "fratiorul" lui Mihaita.

Paula, si eu ma voi apuca sa caut o reteta de tort din care sa manance Victor. Ma gandesc la ceva cu un blat din biscuiti sau fulgi de porumb, branza de vaci si fructe Va tin la curent

Eu inca nu m-am hotarat ce fac de ziua lui, astept sa treaca naseala de sambata viitoare sa ma mai pot relaxa si gandi la altele.

La multe lunite, Bea frumoasa si ambitioasa!
La multe lunite Filip!

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

La multi ani Bea si FIlip!!!

Aseara am culcat si eu copilul stand in pat langa el, a durat o ora... am zis ca adoarme in primele 10 min, ca i se inchideau ochii. Dar asta al meu nu se lasa el asa usor. s-a mai trezit la 1, cand m-am pus cu el in pat si apoi la 6, cand a papat lp si de tot la 8. nu a fost rau deloc, ca nu a stat la povesti.

Sa nasc natural mi s-a parut foarte usor (asta datorita periduralei), nu am simtit nimic, nici nu stiam cand sa imping. Nasoale au fost contractiile pana la injectie, am crezut ca moooor... si ma dilatasem doar 1,5 cm, si erau contractii de intensitate mica. Clar nu as fi rezistat fara peridurala. Un pic nasol dupa, nu am putut sta in fund, ma dureau picioarele, ca veneau oamenii la noi sa vada copilul si eu stateam in picioare. Apoi incet incet am stat asa pe o fesa cand ma puneam pe scaun. no, a trecut, dar nu imi place gandul ca is cusuta...bleahhhh...

Ce ma distreaza copilul, si-a lasat in forma aia de biscuiti (jucarie de la FP) un singur cub din ala. restul le-a scos afara. Si prinde cu mainile borcanul ala si scutura de numa, si e fascinat de cum se misca cubuletul ala singur pe acolo. Dar atat de tare scutura, ce ma distreaza.

Ioi, e cald si la noi..prea cald.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Neata fete!

Bumble, mersi de cafeluta... eu am baut-o la 7...again.. acuma as mai baga una ca mor de somn...

m-am binedispus de dimineata cu postarile lui Victo si cu nedumeririle Cristinei referitor la... si eu sunt pro nastere naturala, recupeararea e mult mai usoara iar epiziotomia n-ar trebui sa deranjeze prea mult timp...eu am avut 2,la a doua recuperarea a fost putin mai lunguta, dar si taietura cred ca a fost mai mare...nu e totuna sa nasc un bb de 2600 sau de 3800... oricum, n-as ezita sa merg tot pe natural...daca ar fi sa fie...

apropo de somn...aseara am vazut o emisiune pe TLC...era vorba despre somnul la copii, s-a facut un studiu de caz la 10 copii cu varste intre 8-10 ani...o saptamana au dormit doar 8 ore, a doua saptamana au dormit 11 ore...(cica la varsta aia ar trebui sa doarma 10 ore)..bun...dupa prima saptamana, performantele lor scolare, capacitatea de concentrare si memorie au scazut, astfel incat media de varsta a scazut la 7 ani...in a doua saptamana, evident ca au crescut, media de varsta corespunzand unor copii de 12 ani...interesant , nu?

revin! s-a trezit Filip! deja si-a facut primul somn...

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Neata

Bea...multa sanatate in continuare

Filip

Noi am avut o noapte buna...a adormit la 10 langa mine...s/a mai foit putin la 1 apoi la 4 a baut laptic somn pana la 7 cand iar a papat si trezit de tot la 8.30...asa mai merge

Si eu tot pt nastere naturala sunt...dupa cum stiti am nascut f.usor si repede fara nimic...iar epiziotomia ca si cum nu ar fi...a fost f.mica si m/am recuperat rapid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Eladea, si eu am vazut reportajul mai demult si mi s-a parut interesant, desi as fi fost sigura de concluzii si fara el Pe mine m-a distrat cat de incantati erau copii ca nu trebuie sa se culce devreme
Apropo de nastere, desi eu am fost cusuta de 2 ori pentru ca prima epiziotomie n-a fost prinsa bine , mi s-a facut si transfuzie dupa pentru ca am pierdut foarte mult sange, si m-am recuperat greu tare din cauza anemiei severe, tot natural as naste daca ar fi sa aleg.

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

neatza fetelor...imi trag si eu sufletul un pic inainte sa intru iar la treburi.Din fericire a dormit azinoapte si a dat trezirea la 7.30,asa ca sunt aproape functionala azi :))))).
Si din ciclul vesti/progrese, azi s-a ridicat singur in picioare!ma asteptam de vreo saptamana ca incerca sa se ridice pe unde apuca,dar tot m-a inveselit.De acuma sa te ti distractie.Fug sa-i pregatesc fructele,mai intru sigur ca azi am zi de lucrat la servici si la ce chef am sigur stau cu un ochi pe forum :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Paula, de manute nu vrea, nu ma lasa, nu se misca deloc. Asa ca incerc sa imi mut incet mana de la subrat inspre coate, incerc sa il prind de maini mai de sus (cam pe unde e vaccinul) - asa mai reusesc...



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

a papat si zmeul meu fructe, adica i-am dat o juma de avocado, a tot muscat din el, un pic de mango si o felie de pepene galben. si apoi un biscuite. Nu stiu gramaj, cred ca e mai putin decat un borcanel... dar toate din mana mea, ca sa vad cat musca. Ma tem sa i le las in mana, sa nu isi bage prea mult in gura.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Frumoasa noastra luptatoare, Bea Sanatate multa multa!!

Filip de mya85


si din partea noastra!



Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

e gata!!!

Rody, nu credeam ca adoarme asa repede Isa. Cum a dormit peste noapte?


multumim de

a dormit foarte bine -inca doarme- cu o trezire de laptic la 3.30 (i-am dat prima data apa, 50 ml, apoi a vrut lapte, 210 ml)

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput