divort-partaj

divort-partaj | Autor: ioana_lucas

Link direct la acest mesaj

As avea o intrebare...dar prima data sa incep cu inceputul.Sunt casatorita si avem un copil de 2 luni. Problema e ca sotul e tot mai agresiv si acum 2 zile m-a lovit foarte rau incat am mers la medicul legist. Ma lovit si cu 2 zile inainte de a merge la maternitate sa nasc. Marea mea problema este ca vreau sa divortez de el dar nu prea dispun de bani si pe deasupra nu am unde sa merg cu copilul. Am primit dupa ce ne-am casatorit ap ANL dar contractul e pe numele lui... Actele au fost depuse de el, eu doar am fost acolo un puncatj mai mare pt apartam. Intrebarea este daca divortam iar eu raman cu copilul nu exista nici o sansa sa raman eu in ap acesta si el sa plece? poate sa hotarasca judecatorul sa ramana mama cu copilul in acest ap chiar daca tatal l-a primit?? Am nevoie de un raspuns sigur... Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Toate bunurile inclusiv apartamentul in cazul divortului intra in masa partajabila - adica pe romaneste se impart intre fostii soti. Tu ai jumatate el jumatate, cum va impartiti ramane intre voi - ori da el banii pe jumatate si pleci tu ori dai tu banii si pleaca el. Nu decide nimeni sa plece el sau tu. Insa totul este o teorie deocamdata pt ca tu intentionezi sa divortezi... de aici si pana la proces - custodia minorului - partaj... cale lunga.

Dar cu custodia copilului te-ai gandit? Si tatal are acest drept la o adica.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_lucas spune:

da asa e si tatal are drept... dar copilul este mic si depinde de mine plus ca tatal nu are un venit este agresiv si consuma alcool...dar partaj se face cand e vb de bunuri personale... ANL-ul este o forma de chirie..aici nu stiu cum merge treaba.

Mergi la inceput