speta mostenire/donatie/vanzare-cumparare

speta mostenire/donatie/vanzare-cumparare | Autor: roxx26

Link direct la acest mesaj

Speta:

Parti: o bunica (vaduva, mama mamei), doi parinti (casatoriti), doi copii (ambii casatoriti)

Proprietati: doua apartamente de valoare egala (unul proprietatea bunicii si unul proprietatea parintilor) si un teren de 1000 mp (proprietatea parintilor)

Situatie: in urma cu 3 ani, a existat o intelegere verbala, prin care fratele 2 a renuntat la partea lui din teren, in favoarea parintilor si a fratelui 1, in urma careia parintii au impartit terenul in doua parti egale si au facut contract de vanzare-cumparare pentru jumatate din teren pe numele fratelui 1, care si-a construit o casa (pe cealalta jumatate parintii au construit o casa) / parintii locuiesc in apartamentul 1, iar fratele 2 locuieste in apartamentul 2 cu bunica, deoarece parintii refuza ca ea sa locuiasca cu ei / la intelegerea verbala mentionata anterior, a existat si o clauza conform careia fratele 2 renunta la jumatate din teren, cu conditia ca apartamentul 2 sa ii fie dat lui, in schimbul partii lui din teren, la care a renuntat (intelegerea verbala a fost respectata doar pe jumatate de parinti, respectiv doar in favoarea fratelui 1) / acum, fratele 2 si bunica hotarasc ca bunica sa faca contract de vanzare cumparare pe apartament, in favoarea fratelui 2, dar parintii nu sunt de acord cu ideea si insista sa fie donatie / la mijloc este si o boxa a apartamentului 2, pentru care parintii insista sa faca dezmembrare in favoarea lor, inainte ca apartamentul 2 sa devina proprietatea fratelui 2 / parintii doresc ca fratele 2 sa nu poata vinde niciodata apartamentul 2, chiar daca va deveni proprietatea lui si a sotiei sale, deoarece daca ar vinde, ar insemna ca bunica sa locuiasca cu parintii in apartamentul 1 / acum, parintii cauta tot felul de variante si chichite prin care sa "clauzeasca" cumva contractul sau donatia

Intrebari (trecand peste faptul ca este o speta de prost-gust):
- presupunand ca eu sunt fratele 2, de ce ar trebui sa ma feresc si ce ar trebui sa stiu, in general, pentru a evita sa fiu tras pe sfoara pe termen lung de propria familie?
- ce sa aleg? Act de vanzare cumparare (cum are si fratele meu pentru jumatatea lui de teren) sau donatie (cum solicita parintii, desi bunica este de acord sa imi faca act de vanzare cumparare)?
- De ce vor parintii ca eu sa fac act donatie? Ce implicatii poate avea o astfel de optiune pe termen lung?
- Daca fratele meu m-ar ataca pentru apartament pe act de vanzare cumparare (sustinand ca este o donatie simulata), iar eu l-as ataca in replica pentru jumatatea lui de teren tot pe act de vanzare cumparare, ce implicatii ar exista? Dar daca el m-ar ataca pe mine pe donatie, iar eu pe el pe act de vanzare cumparare?



_____________________

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina
Botezul Catalinei