Intrebare mai jenanta

Intrebare mai jenanta | Autor: Alina Maria

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor ,vin si eu cu o intrebare pe care vreau sa o pun lunar de fapt .
Am fost deja la doctor deci numa mai duc .
Efectiv ma ustura jos cand fac pipi si nu e infectie urinara , am facut deja testul , am dat urina si e o,.k.
Nu este mancarime , iritatie sau rosu , nici vre-un lichid ciudat .
Dar ma ustura si imi vine sa stau doar pe wc. cateva zile . E aiurea rau de tot .
Voi ce ma sfatuiti , voi patiti asa ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina Maria

Buna fetelor ,vin si eu cu o intrebare pe care vreau sa o pun lunar de fapt .
Am fost deja la doctor deci numa mai duc .
Efectiv ma ustura jos cand fac pipi si nu e infectie urinara , am facut deja testul , am dat urina si e o,.k.
Nu este mancarime , iritatie sau rosu , nici vre-un lichid ciudat .
Dar ma ustura si imi vine sa stau doar pe wc. cateva zile . E aiurea rau de tot .
Voi ce ma sfatuiti , voi patiti asa ?

Alina cu Rayan Ioan si Mandy Stephanie 3 ani

http://community.webshots.com/album/563022521Iznlso




Salut Alina Maria !
Dupa simptomele pe care le ai, cred ca e vorba de candidoza vaginala.

Postez cateva remedii naturiste precum si explicatii ale acestei afectiuni:

"Candidoza vaginala este o boala foarte frecventa a zonei genitale si este determinata de Candida Albicans. Aceasta ciuperca poate afecta ambele sexe, insa este de zece ori la femei, mai ales cand se afla la varsta fertila.
A fost apreciat ca peste trei sferturi dintre femei au macar o data in viata un episod de candidoza vaginala, jumatate dintre acestea avand chiar mai multe.
Cele mai frecvente simptome ale candidozei vaginale sunt:
• senzatia de mancarime in interiorul vaginului si la nivelul vulvei care, de asemenea, se poate inflama si inrosi
• secretie alb-galbuie cu o consistenta mai groasa si miros neplacut
• cu ocazia spalarii poate aparea uneori o senzatie de intepatura a zonei genitale
• posibila usturime la urinare
• uneori, dureri in timpul actului sexual
Candidoza vaginala poate fi prevenita daca se iau masuri precum:
• practicarea corecta a igienei genitale
• evitarea ranirii vulvei sau a vaginului in timpul spalarii, a introducerii tamponului sau in cursul actului sexual
• evitarea produselor de igiena ce contin substante care modifica PH-ul vaginului
• folosirea de lenjerie din bumbac ce previne crearea unui mediu propice inmultirii germenilor de Candida
• fierberea lenjeriei intime dar si a celei de pat pentru distrugerea microbilor
• instilatii cu ceai de musetel sau bicarbonat de sodiu
Tratamente naturiste pentru candidoza
Este in primul rand nevoie de o dieta de 2 – 3 zile cu sucuri de fructe si zarzavaturi, cura cu boabe de ienupar si ceaiuri din care se beau doua cani pe zi. Ingredientele pentru ceai sunt: salvie (20 de grame), dragaica (20 de grame), coada soricelului (20 de grame), galbenele (10 grame), coada calului (20 de grame), sunatoare (10 grame), tataneasa (30 de grame), trifoi rosu (20 de grame). Se va face si gargara cu tinctura de propolis, aloe, patlagina, in proportie de 1 la 2.
Zilnic, alimentatia trebuie sa fie completata de unul sau doi catei de usturoi si doua, trei iaurturi ce contin fermenti naturali activi. De asemenea, trebuie adoptata o alimentatie fara zahar, cu un aport consistent de enzime (consum de lactate de orice tip).
Remedii interne:
- infuzie de plante cu actiune antiseptica: galbenele, rozmarin, isop, cimbru
- iaurt (contine lactobacillus acidophilus si creste numarul bacteriilor “bune” din organism)
Remedii externe:
- spalaturi locale cu infuzie preparata din flori de urzica moarta (50 de grame la un litru de apa), amestec din flori de musetel sau flori de coada soricelului (30 de grame) cu flori de galbenele (30 de grame), flori de iasomie (20 de grame), frunze de salvie (10 grame) si urzica moarta alba (10 grame)
- irigatii vaginale cu infuzie din flori de musetel, flori de galbenele, frunze de salvie, urzica moarta alba, troscot, rachitan (amestec in parti egale, infuzia preparata din 30 de grame de amestec la un litru de apa)
- aplicare locala de iaurt simplu cu mana sau cu un tampon pentru calmarea mancarimilor
- pentru dus, diluarea a cate patru picaturi de ulei de lavanda si mir + doua picaturi de ulei de arbore de ceai intr-un litru de apa fiarta si racita"

Sanatate !


Mariana, mamica de Bianca Alessia , domnisoara mea iubita

**Suntem atat de fericiti pe cat noi insine ne ingaduim sa fim!**

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Mariana , sarumana de raspuns dar de data asta nu e ce spui tu , am avut si ce zici dar acum nu emancarime ,nue inflamare , nu e rosu , nu e scurgere ciudata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Pentru inceput eu ti-as recomanda sa ai grija cu ce iti faci toaleta locala. Renunta la sapunuri (daca folosesti), si spala-te cu solutie de bicarbonat de sodiu (o lingurita la jumatate de litru de apa). Asta stiu ca regleaza ph-ul local. Poate ai secretii mai acide (fara a fi "dubioase"). Eu patesc asa in perioadele cu stres mare. A, si inca ceva: mie mi-a zis dr. ca pot avea usturimi cand urinez, daca am avut o infectie in corp, chiar daca examenul de urina este ok. Pe mine ma mai ustura si dupa ce urinam (ca si cum se punea un dop usturator in momentul cand terminam - mai greu de explicat).
De regula eu iau urinal/urinex (sau cum ii mai zice), plus spalaturile cu bicarbonat, si ma calmeaza.
Altceva nu stiu ce sa iti zic. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ai facut si sumar de urina si urocultura si ambele au iesit bine?
Nu ai nisip la rinichi?
Incearca sa bei multe lichide si ceai/extract de merisor sau alte chetii naturiste (Urinal).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Ti se pare ca te trece pipi si de fapt nu faci mare lucru ?
De asta spui ca-ti vine sa stai numai pe wc ?

Eu cred ca totusi ai infectie. Repeta examenul in alta pate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Buna Alina Maria,

Incearca cateva zile cu spalaturi locale cu solutie de bicarbonat de sodiu si ovule de Klion D 100. Evita pe cat posibil sapunurile si gelurile intime (modifica PH -ul vaginului). Daca problema persista, sfatul meu este sa mai faci inca o data testul urinei.
Aaa, o cauza ar putea fi si tampoanele zilnice (in cazul in care folosesti).

Sanatate !

Mariana, mamica de Bianca Alessia , domnisoara mea iubita

**Suntem atat de fericiti pe cat noi insine ne ingaduim sa fim!**

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna fetelor,multumesc de raspunsuri , am sa fac cate ceva din ce ati spus voi .
Acu am inteles ca poate fi o problema si faptul ca fac baie in loc de dus zilnic . Nu stiu de ce dar asa imi vine mai usor si imi e mai cald in cada cu apa decat in dus .
Multumesc inca o data .
A sa nu uit folosesc sapun spuma special pt. zona intima , nu folosesc tampoane zilnice .
Ma doare jos plus burta contuinuu , dar daca fac pipi doare insa daca las deschis cumva ca si cum as face pipi continuu nu mai doare , in momentul cand ma ridic si imi trag chilotii siplec iar doare ca naiba . Nu stiu daca m-am facut inteleasa . Seamana cu ce spunea mai devreme cineva cu dopul care ustura .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ceea ce descrii tu seamana foarte mult cu cistita. ba chiar sunt situatii in care sumarul de urina iese negativ, insa infectia e prezenta. cand ti s-a facut testul la urina, ti s-a facut si urocultura ?
cauta pe sfatulmedicului(punct)ro, vei gasi acolo informatii suficiente.
daca e cistita, se face tratament cu antibiotic.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina Maria
Efectiv ma ustura jos cand fac pipi si nu e infectie urinara , am facut deja testul , am dat urina si e o,.k.


Daca tot ai fost la analize ,preferabil era sa treci si pe la ginecolog ! Este totusi corpul tau, sanatatea ta !

Sanatate iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Exact asa am patito si eu acum vro 3 luni , nici mie nu mi-a iesit ca as fi avut infectie urinara.Nu am inteles ce-am avut insa mi sa dat antibiotic timp de 10 zile.

Anita mami de printesa, Rachella Alexia - si
10 sapt

Mergi la inceput