Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (135)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Neata

Nectarie,Matei,Luana

Oana nici Antonia nu vroia biberonul dar am insistat putin cate putin...si cand a vazut ca tzatza nu mai e de foame l/a acceptat...si Antonia cica s/a trezit aseara pe la 1 plangand...cred ca mai apare un dinte

Ilinca pai numai darul o sa fie de 4000...apoi costumatiile,biserica,lumanarile,voalul miresei care tot noi tb sa/l cumparam si alte maruntisuri...asa se practica in zona noastra

Cris off ca nu mai vin si la voi nopti mai bune...multa putere si rabdare mami

Legat de ziua de nastere...noi o sa o facem in fam la cumnat la curte...o sa fim doar adulti

Aseara am fost la disco...a fost bine dar pe la 2 m/a lut un somn...se vede ca nu sunt obisnuita cu astfel de program

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

La multi ani sarbatoritilor de astazi!
Cristina si Stefi are fontanela f. mare, parca nu se inchide deloc, am tot crescut vigantolul pana la 6 pic., de o luna am trecut pe vigantolette pastilute care se dizolva in apa, nici o schimbare. Merg sapt. viitoare cu ea iar la dr.. Nu stiu daca e o pb. f. mare, fetitei cea mica a surorii mele i s-a inchis fontanela abia la 2 ani si n-a avut pb.
Petrecerea de mot la noi va fi cu bunicile, fratii si nasii. Asta inseamna un total de 7 copii intre 11 si 1 an, o sa fie jale daca fac acasa, ar trebui sa renovez dupa asta ca sunt teroristii copii in neam la mine. Sper sa ma tina buzunarul sa fac la Scoica land, un restaurant cu terasa si loc de joaca super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

La multi ani si de la noi sarbatoritilor de azi!!!

Am culcat copilul, as fi vrut sa ma intind si eu, sa dorm. Am stat un pic,dar nu pot dormi, is prea obosita si iritata. Asa ca merg sa fac un dus.

Fetele, azi nu fac rezumat, ok? ca nu am putere... acum fug sa ma pregatesc, ca dupa ce se trezeste mergem afara la plimbare, apoi la 17 mergem fara copil in oras ca a fost ziua unei finute si azi ne duce la o pizza. Si nu am nici starea necesara. Sper sa nu va suparati...

Eu asa stiu ca fontanela e legata si de hidratare.

Anne, nu iti fie groaza sa ramai numai tu cu Giuliano. Si noi am avut parte de prima noaptea eu si copilul, si a fost foarte bine, am dormit ca de obicei.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Buna fete dragi...
Raul doarme, am fost deja 1 tura afara, l-am lasat in nisip, s-a umplut tot de praf, spalat , dat un pic de suc si somnic.
I-am pus cartofi la fiert, azi vreau sa-i fac cartofi frantuzesti, doar cu galbenus. Iar fac experimente, sper sa nu se termine ca si ieri...cu borcanel.
Tb sa incerc si eu pepenele. Mie nu-mi place pepenele galben, poate lui Raul o sa-i placa. Verde avem voie sa-i dam?
Eu nu am avut nici o pb cu tenisii( si cu incaltamintea, in general) de la Zara, si nici nu l-am tinut pe copil incaltat prin casa si umbla f bine. Dimpotriva, daca i-am dat alti papucei, mai grei si cu ridicatura aia de pe talpa, s-a impiecat mai mult si aveam impresia ca isi taraste piciorul. Asa ca am revenit la tenisi si mai am o pereche de papucei, ca niste bascheti, tot de la Zara cu care umbla bine.
La multi ani Nectarica, Matei si Luana!!

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

racusoru', oana, nu stiu ce sa zic. La noi sotul are platfus asa ca eu nu ma risc la copii si vor purta doar cu taloneta. Alexia avea si ea un inceput de platfus asa ca a purtat si ea incaltaminte numai din piele cu taloneta. Acum are o curbura frumoasa la picior si eu inca ma incapatanez sa caut cu taloneta si gasesc, desi putin mai scumpe. Pe noi asa ne-a sfatuit pediatra: incaltaminte din piele cu taloneta. Eu n-am examinat tenisii de la Zara foarte atent insa talpa parca e dintr-un cauciuc si aveam senzatia ca nepotelul cam calca pe margine un fel cu ei si mi s-a parut ca nu tin picioarul bine, adica glezna. Acum singur depinde de fiecare. Sora mea nu ii mai da la nepotel i-a luat din piele si el are 1 an si o luna. Noi am luat sandalute din piele foarte frumoase cu 135 lei. Si am cautat/gasit o talpa moale si nu foarte rigida. Nectarie merge bine cu ele.
Al meu e fan banana si iaurt. Astea doua alimente le prefera si mananca cu placere.
iar m-a innebunit cu mancarea. Sa va povestesc.
S-a trezit la 7:30 a papat tzatzi...joaca etc. La 9:45 l-am pus sa ii dau fructele ca deja pleoscaia si se freca la ochi. Numai ca...atunci cand e obosit nu vrea sa pape solid. Asa ca m-am chinuit rau de tot sa ii dau cateva lingurite de fructe cu branzica. La sfarsit se enerveaza plange, da peste lingura nu poti sa ii mai dai nicicum. la 10 i-am dat tzatzi ( el doar asa adoarme) si cum eu am san mult a tzocait si s-a culcat repede. A dormit mai mult decat de obicei adica s-a trezit la 12:30. Noi urma sa mancam asa ca l-am pus in scaun. Am vrut sa incerc cu legume dar cum eram toti la masa si nu aveam chef de scandal i-am facut iaurt cu o banana. A mancat ca la carte tot, deschizand gurita fara pacaleli etc. Apoi joaca iar acum jumatate de ora calare pe mine sa ii dau tzatzi. Vine ma trage de tricou, ma musca, sa ii dau si sa ii dau. Mie in momentul ala mi se intareste sanul si curge. Asa ca i-am dat. Nu a supt insa foarte mult. Acum se joaca si nici nu stiu cand se culca dar iar am dat iar mesele peste cap. la culcare va suge iar....si tot asa. nebunie mare cu mancare la noi. Acum astept ceva sfaturi idei. Cum ati fi facut voi azi. O sa ajung sa ma duc la pediatra cu monstre de mancare ca poate nu fac bine desi eu gatesc bine de fel.
mai ziceti-mi o data ce si cum puneti voi in legume, cat de fine le faceti etc....Lui nu ii plac pentru ca le tin in gura si se stramba. Si nici cerealele nu ii plac.
Si noi avem fontanela cam mare. Poate fi un semn de rahitism desi alte probleme nu sunt. Nici la picioruse ( nu sunt in x sau paranteza) nici oase evazate la burtica. Totusi am decis cu pediatra sa ii fac si analize de rahitism pentru ca are frunte olimpiana ( bose frontale). Poate semana cu mine sau fi un inceput dde rahitism. Prefer sa nu risc mai ales ca are si fontanela mare.

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/CopiiNectarieLuna5#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

cris eu inca mai sterilizez in fiecare seara dar numai biberoanele si suzetele, de fapt obsesia mea e cu tetinele ca mi se pare ca nu le pot spala ca lumea. Mi-e si f. comod ca arunc seara biberoanele in sterilizator si le tin acolo toata ziua. La turci plecam MAINEEE!!! ...de-aia m-au apucat acum toate nabadaile.

oana eu am calculat asa: 8 borcanele cu fructe, 8 cu legume, si 8 iaurtele sau budincute pentru seara. Medeea are zile cand mananca bine fructele proaspete dar si zile cand le scuipa asa ca iau borcanele sa fie. Cerealele nu-i plac decat daca sunt amestecate cu iaurt asa ca nu le mai car cu mine. A, si o cutie de lapte praf ca titi n-avem.
Medicamente iau asa: Panadol si Nurofen sirop, Smecta, saruri de hidratare. Mai iau si: termometru, plasturi, spirt, rivanol sau baneocin si cam atat.

Pantofiori si noi avem de la Zara doua perechi si deocamdata sunt multumita. Azi mai trag o fuga repede sa mai iau sandalute ca nu am apucat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

eu cumpar incaltari la pret rezonabil de la Melania (din Alesd) sau baby avus.sunt din piele. nu se dezlipesc/descos. costa sub 100 lei perechea. si tin pt 2 copii, cum sunt ai mei.

azi am fost cu copiii la un parc zoo de lg cluj..ne-am intalnit si cu nasii ..si cu prietenul de la gradi al lui stefan.

mihai si-a dat peste cap somnul si e varza de obosit.

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Victo, am auzit si eu de incaltaminte melania. e foarte buna dar nu stiu unde gasesc in bucuresti.

Fetele din Bucuresti ce ziceti de o intalnire cu bebeii si cu/fara sotii din dotare duminica viitoare ( 29 mai) in Herastrau. Ora 18 sa zicem!
Racusoru', Adriana, laurika, ochidut si cine mai e din Bucuresti...ce ziceti?
Cu piersicutele ne-am mai intalnit ( la Ale) si a fost super fain.


Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/CopiiNectarieLuna5#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

larisa, pe la magazinele din victoria nu au?sau pe net?
are cineva rulouri exterioare din lemn? as vrea sa pun la camera copiilor, la 2 geamuri, ca bate soarele ingrozitor. cam cat costa oare?

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Eu ii fierb legumele separat in combinatii diverse -pentru gust cat mai variat -, si i le amestec cu carne sau branzica-inca nu-i dau branza proaspata , pediatra mi-a zis dupa 1 an .Se gasesc la Plasmon sau Mellin o gama diversa de branzica -de la cea dulce pana la parmigiano sau emental , branza topita, etc.
Legumele le frulez si le amestec cu pasta(am inceput cu cele mai mici marimi si acum am ajuns la "semini "se aseamana cu miezul de floarea soarelui) si carnea sau branzica si 1 lingurita ulei masline-Giuliano deja s-a obisnuit plus ca-l vad cum si mesteca o parte, o parte o inghite imediat.
Fructe proaspete imi accepta doar banana, mar in rest doar omogenizate.

mami fericita de Giuliano (07.07.2010)



http://picasaweb.google.com/102421590206055963392

Mergi la inceput