Folia de aluminiu, periculoasa sau ba?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pe mine ma nedumereste totusi ceva : jamie oliver, faimosul bucatar, cel care militeaza atat de mult pentru intoarcerea la hrana cat mai naturala, gatitul in casa si renuntarea la fast-food, foloseste si el folia de aluminiu la multe dintre retetele lui. sau cel putin asa am vazut in episoadele difuzate pe TVR 1 sau 2, in anii trecuti. oare sa nu stie sau sa nu fie el constient de pericolul reprezentat de folosirea foliei de aluminiu ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si totusi, la ce foloseste aceasta folie atat de mult incat nu vreti sa renuntati la ea ??? Sa tina sucul in interiorul preparatelor, sa iasa zemoase ? Nu puteti gati cu un capac, pe care sa-l scoateti la sfarsit ? Intreb si eu, pt ca mie pana acum nu mi s-a parut deloc indispensabila ...

*****************************
Irina (2006) si 29+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

burtocika, mie mi s-a parut foarte practica la prepararea pestelui la cuptor, nu se usuca, nu se lipeste si nici nu miroase asa tare in timpul prepararii, scapi de spalatul tavii/caserolei. iar la iarba verde mi s-a parut foarte utila tot la prepararea pestelui si a cartofilor copti pe gratar. si am impresia ca folosind folia se scurteaza timpul de preparare, carnea este gatita mai rapid.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Pai eu cand fac peste la cuptor (destul de rar, ce-i drept, ca nu prea ne place) il fac pe teflon, si nu se lipeste. A adevarat ca miroase Acuma, si despre teflon am auzit tot felul de lucruri, dar la asta chiar nu pot renunta !
La gratar n-am incercat.

*****************************
Irina (2006) si 29+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

poate Jamie - la fel ca si mine, ca si multi altii - nu-s convinsi de marele rau pe care folia il poate aduce. la o adica nu e nicio dovada clara legata de asta.
edit: Burtocika, eu pun folie peste tava. nu am tavi cu capace care merg la cuptor. iar pestele sau carnea invelita in folie are cu totul alta aroma, se formeaza sosul de la sine iar carnea este aromata si frageda. la teflon - adica in tigaie sau gratar il fac pe plita.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu folosesc folia de aluminiu atunci cind acopar tava ,cind pregatesc ceva la cuptor.Este adevarat ca e f.practica folia de aluminiu ,mai ales cind plecam undeva si trebuie sa avem ceva cu noi ,la munte ,la mare , incerc totdeauna sa pun un servetel ,sa nu intre alimentul direct in contact cu folia.Incerc sa o folosesc cit mai putin.Din cite am citit eu ,cea mai puternic#259; surs#259; de expunere sunt cutiile, caserolele, vasele dar #351;i foliile care au la baz#259; acest metal.Si stiu ca vasele de teflon sint facute din aluminiu sau au ca baza aluminiu si apoi teflonul.Nu stiu ce este mai periculos pt.ca daca nu gatesti corespunzator in ele risti sa maninci si una si alta.
Am auzit ca aluminiul ajunge in organism si din pr#259;jituri, biscui#355;i, paste, dar #351;i din ceaiuri sau b#259;uturi ce con#355;in aditivi alimentari care au aluminiu.Cum putem sa stim si sa controlam tot ce atingem si tot ce bagam in gura ....mie imi este imposibil.


mami di marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ultima oara citisem pe-aici ca folositi hartia de copt la fripturi, asa ca am si eu un exponat in cuptor: condimentat bine muschiuletul, pus un strop de ulei, invelit in hartie de copt, pus in tava. Mi s-a parut indispensabil sa pun apa acolo, deci pachetul navigheaza acum in ape fierbinti. Se mai rumeneste? Sa-l desfac la final?
O sa iasa ceva, sau sunt absolut pe de langa cratita ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Mai, ma-sa lui Jamie n-a avut Alzheimer ca a subsemnatei, deci eu suflu si-n ...aluminiu. :)

Hartia de copt are fix aceleasi proprietati, deci o folosim pe aia. Pt impachetat etc pun in caserole sau folosesc folie de plastic.

Maria Alexia, desfa hartia un pic daca vrei sa rumenesti. Eu mereu desfac de fapt spre final, habar nu am ce se intampla daca nu desfaci.


Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Vorbiti despre hartia clasica pt tapetat tavile de prajituri? Am incercat si eu sa fac in ea peste si toata s-a ars :(. Cel mai mult imi lipseste folia de aluminiu la pestele la cuptor. In rest, o mai folosesc la impachetat sandvisuri.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Nu-nu, exista o hartie cerata care nu ia foc, nu stiu cum sa explic. Are o textura speciala si se numeste "hartie pentru copt". Se vinde la sul.


Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput