Rezidenta in strainatate

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu am fost la ambasada aici, pentru o declaratie cum ca fata mea sa poata veni inapoi in Suedia cu tatal ei(noi fiind divortati). M-am legitimat cu pasaportul(romanesc, cu domiciliul in Ro) si cu o hartie de aici cum ca sunt rezident si cu domiciliul de aici. Pe care consului l-a trecut pe declaratie. Nu mi-a spus NIMIC, nici o secunda nu stiam daca nu citeam pe aici de chestia asta.

Sigur, stiu ca fiecare cetatean e obligat sa stie legile tarii sale, nu e datoria numanui sa ma anunte...dar ma gandesc ca acel consul e om al legii, nu? Si nu a zis nimic ca eu eram in ilegalitate...


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Alexandra,uite aici ce tip de documente elibereaza consulatul din Bonn de exemplu!Nici vorba de buletine /carduri de identitate:

http://bonn.mae.ro/index.php?lang=ro&id=102572

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

am gasit pe site-ul unui consulat din Italia ...
citez: "Potrivit legii, orice persoana are un singur domiciliu (de identitte) si poate avea mai multe resedinte."
in continuare intreba cineva aceleasi chestii ca aici...ei explica asa...atata timp cat stai aici, ai rezidenta, iar domiciliul e in Romania...doar daca ceri sa faci pasaportul cu domiciliul in strainatate atunci ai domiciliul aici si prin urmare nu mai poti sa ai in Romania...

_
printisorului Alessandro


am editat ca nu se vedea sh, tz..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Alexandra,uite aici ce tip de documente elibereaza consulatul din Bonn de exemplu!Nici vorba de buletine /carduri de identitate:

http://bonn.mae.ro/index.php?lang=ro&id=102572

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


scuze...nu stiam ca nu se fac la ambasada...nu am fost in situatie...ma gandeam doar...nu dati cu rosii!

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

si ca sa raspund si la prima intrebare...ce stiu eu:

pentru intocmirea anumitor acte, mai ales cele care cer apostila, atunci trebuie schimbat certificatul de nastere cu unul international, care se solicita de la Primarie.

In rest, nu esti obligat sa il schimbi.

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra

am gasit pe site-ul unui consulat din Italia ...
citez: "Potrivit legii, orice persoana are un singur domiciliu (de identitte) si poate avea mai multe resedinte."
in continuare intreba cineva aceleasi chestii ca aici...ei explica asa...atata timp cat stai aici, ai rezidenta, iar domiciliul e in Romania...





Asta e si logica mea in legatura cu domiciliul si rezidenta.
Eu niciodata nu am ascuns ca traiesc si implicit locuiesc in afara: nici autoritatilor romane nici aici; si nici la trecerea vamei. Pe vremea vizelor, cand mi-am schimbat pasaportul , bineinteles in Ro, mi-am cerut pasaportul vechi (cu viza in el) inapoi si l-am primit (invalidat desigur), mai tarziu permisul de sedere l-am avut lipit in pasaport, la fel schimb de pasaport si cerut pe cel anterior inapoi, fara probleme, fara ca nicaieri sa fiu informata ca TREBUIE sa figurez cu alt domiciliu decat romanesc.

Dar la fel ca mihaela_s, cred ca toti acesti oameni ai legii ar trebui sa cunoasca legea mai bine decat mine. Daca mie mi se spune ca am ca OPTIUNE, deci nu obligatie, sa-mi fac pasaport cu domiciliu in strainatate, eu o iau ca atare si aleg sa nu-mi fac.

Ca informatie suplimentara, am aflat ca de fapt daca eu in tara merg la biroul de pasapoarte al orasului X pt. un pasaport nou, si ma hotarasc sa merg la ambasada pt un pasaport nou, nu la ambasada imi fac pasaportul ci tot la biroul de pasapoarte al orasului X, de aceea dureaza atat de mult, si atunci ma intreb pt ce?

Si alta informatie aflata mai nou: ambasada din Londra elibereaza carte de identitate in aceleasi conditii explicate mai sus.

DIN: http://www.mae.ro/node/1428?page=3 :
ATENTIE! Pasaportul CRDS poate fi electronic sau temporar. Pasaportul temporar are perioada de valabilitate de 1 an iar pasaportul electronic este valabil 3 ani pentru minorii cu varste sub 6 ani si 5 ani pentru cetatenii romani cu varste peste 6 ani.

In mod contrar Ambasada din Budapesta afirma ca pt un nou-nascut nu elibereaza decat pasaport temporar, cu valabilitatea de 1 an, cu domiciliul in Ro, la fel ca al parintilor. Deci, cate legi sunt???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

al meu sot a vrut sa isi faca acum 5 ani acest tip de pasaport, iar la Targu Mures au spus NU,
motivul a fost ca rezidenta noastra de Spania nu era permanenta atunci, acest tip de rezidenta il primesti doar dupa 5 ani de drept legal de munca in Spania.
nu stiu acum cum este situatia, dar atunci nu puteam desi aveam aproape 5 ani in Spania, inclusiv proprietate personala,acte de la primarie cum ca suntem inregistrati la ei, si totusi nu a fost posibil.

Mergi la inceput