Rezidenta in strainatate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna, din cate stiu, pe pasaportul cu domiciliu nu iti trece efectiv domiciliu, adica strada, etaj, partament...ci doar la tara de domiciliu trece in cazul meu Germania, in alt caz Italia sa zicem..., deci nu trebuie sa ai casa cumparata ci doar sa locuiesti , acolo , adica sa fie acasa cum se zice.Locul unde primesti scrisorile cica e acasa...asa s-a exprimat odata cineva si mie mi-a placut.
Si normal trebuie sa faci dovada ca ai dreptul legals a locuiesti pe teritoriu acelei tari.Eu am dus inregistrarea de la primarie ca sunt trecuta in evidentele lor ca locuitor si dovada ca am drept de sedere.Astea traduse fireste in romaneste.Nu le-am mai apostilat ca s-a facut la consulat apostilarea de catre notarul de acolo.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Alexandra,atita timp cit ai domiciliu in Italia,conform legii romane,ar trebui sa fii detzinator de pasaport cu domiciliu in strainatate!

N-are nicio legatura cu faptul ca stai cu chirie sau esti prorpietar,aici e vorba de domiciliu!

Avind domiciliul acolo nu ai cum sa poseszi Card de identitate romanesc!

Fiecare cetzean la reinnoirea pasaportului ar trebui s adeclare adevaratul domiciliu si atunci situatzia ar fi alta!

Repet detzinerea acestui tip d epasaport poate constitui un mare avantaj la momentul repatrierii!

Dana



www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Multumesc, am inteles.
Si ce avantaj ai daca iti faci acest pasaport? ...de ex, eu nu am treaba, ca sunt navetista de Italia-Romania, insa si sotul are toate legaturile cu Romania. Oriunde mergem ne trebuie si buletinul lui, no, sa zicem ca se poate si asta pastra, dar noi tot ce facem facem acasa in Romanica...( aici primi doar facturile, scrisorile merg acasa) (mai glumim si noi)

A, si de fapt...e obligatoriu sa il faci?, adica eu nu am auzit pana acum...a, si mai ales ca doar nu toata lumea are pasaport, ca poti circula linistit cu buletinul...

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

zici ca e obligatoriu?

Pai aici la ambasada nu te intreaba nimeni de asa ceva cand faci pasaport.

Pai si daca nu faci pasaport?
Si atunci, de ex, voi cu ce va legitimati in Germania, doar cu pasaportul, nu mai aveti nici un alt act german sau romanesc?

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra


A, si de fapt...e obligatoriu sa il faci?, adica eu nu am auzit pana acum...a, si mai ales ca doar nu toata lumea are pasaport, ca poti circula linistit cu buletinul...

_
printisorului Alessandro


Pai vezi...nu ai intzeles!

Legal,odata ce domiciliezi in Italia,nu vei mai avea posibilitatea sa-tzi reinoiesti cardul de identitate!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra

zici ca e obligatoriu?

Pai aici la ambasada nu te intreaba nimeni de asa ceva cand faci pasaport.


_
printisorului Alessandro


Pai i-a spune tu la ambasada ca ai domiciliu in Italia si ai sa primesti acelasi raspuns la Makydenis!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

si-apoi atunci de ce inclusiv la ambasada iti reinnoiesc buletinul?
Si acasa ti-l reinnoiesc fara nici o problema...

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra

zici ca e obligatoriu?

Pai aici la ambasada nu te intreaba nimeni de asa ceva cand faci pasaport.


_
printisorului Alessandro


Pai i-a spune tu la ambasada ca ai domiciliu in Italia si ai sa primesti acelasi raspuns la Makydenis!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


asa zici? chiar o sa ma mai interesez ca sunt curioasa acum

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Or fi functzionind ambasadele romanesti dupa alte legi ?

O ambasada(ma rog nu sunt sigura 100% )nici nu elibereaza buletine/carduri d eidentitate!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra

zici ca e obligatoriu?

Pai aici la ambasada nu te intreaba nimeni de asa ceva cand faci pasaport.


_
printisorului Alessandro


Pai i-a spune tu la ambasada ca ai domiciliu in Italia si ai sa primesti acelasi raspuns la Makydenis!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


asa zici? chiar o sa ma mai interesez ca sunt curioasa acum

_
printisorului Alessandro


Potzi trimite e-mail si apoi il pui aici sa vedem si noi dupa ce legi functzioneaza ambasadele/consulatele romanesti din Italia!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput