Rezidenta in strainatate

Rezidenta in strainatate | Autor: makydenis

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
As dori sa stiu care e situatia romanilor in strainatate? Adica se impune "predatul buletinului"(expresie folosita de functionarii ambasadei) autoritatilor romane sau nu?
Ambasada are dreptul sa retina buletinul romanesc? In ce conditii?

Mi s-a mai spus la ambasada ca TREBUIE sa-mi schimb certificatul de nastere cu unul european. Al meu fiind eliberat la nastere, cum se obisnuieste, deci nu l-am schimbat niciodata. Exista vreo prevedere in acest sens? In Ro nu mi s-a spus nimic in sensul asta: cu ocazia schimbatului de bulatin, pasaport, lacasatorie (momente cand mi s-a cerut certificatul de nastere).

Multumesc anticipat de raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da,asa este!

Atita timp cit ai statul de cetazean roman cu domiciliu in strainatate,trebuie sa fii posesor si de pasaport cu acest statut!Acest pasaport se obtzine in urma predrii buletinului de identitate!

Si da itzi trebuisc toate actele internatzionale,certificat internatzional de nastere,restul traduse si apostilate cu apostila de la Haga!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Multumesc Dana!
Si in cazul in care nu am nici certificat international (e tipul care se elibereaza acum in 3 limbi sau altul?) si nici celelalte acte? Ma gandesc la cazul in care in scurt timp ne hotaram ori sa ne intoarcem in Ro, ori sa alegem alta locatie in Europa, de ex. Marea Britanie - unde de altfel buletinul romanesc e perfect acceptat ca act de identitate. Ei, in cazul asta nu prea are sens sa-mi predau buletinul si tot restul. Eu vad schimbatul asta de pasaport aici si predatul buletinului ca un "legat de loc". Si in plus nu e de datoria autoritatilor romane din Ro sa ma informeze in sensul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai te-au informat,insa din pacate tu nu vrei sa respectzi ce tzi-au spus ei!

Pasaportul de cetazean roman cu domiciliu in strainatate n-are nimic de-a face cu "legatul de loc"!

Atita timp cit domiciliul tau este altul decit Romania,trebuie sa ai acest tip de pasaport!La repatriere chiar ai o serie de avantaje daca esti posesor de acest tip de paspaort!

Dar...ca iar ma apuca nervii,datorita incompetentzei si comoditatzii functzionarilor din Romania,se evita aceasta predare a buletinului ,pe motivul ca pasaportul nu este recunoscut ca act oficial de identificare in Romania!

Certificatul d enastere internatzional se obtzine de la oficiul starii civile din orasul unde te-ai nascut!Nu mai stiu cit dureaza acum,insa acum ceva ani dura pina la 3 luni eliberarea lui!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Pai te-au informat,insa din pacate tu nu vrei sa respectzi ce tzi-au spus ei!

Pasaportul de cetazean roman cu domiciliu in strainatate n-are nimic de-a face cu "legatul de loc"!

Atita timp cit domiciliul tau este altul decit Romania,trebuie sa ai acest tip de pasaport!La repatriere chiar ai o serie de avantaje daca esti posesor de acest tip de paspaort!

Dar...ca iar ma apuca nervii,datorita incompetentzei si comoditatzii functzionarilor din Romania,se evita aceasta predare a buletinului ,pe motivul ca pasaportul nu este recunoscut ca act oficial de identificare in Romania!

Certificatul d enastere internatzional se obtzine de la oficiul starii civile din orasul unde te-ai nascut!Nu mai stiu cit dureaza acum,insa acum ceva ani dura pina la 3 luni eliberarea lui!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Da, e adevarat ca asta e principalul motiv pt care sunt in situatia asta.
Pe de alta parte aici nu am avut niciodata probleme cu doua adrese, se practica aici pe scara larga chestia asta.
Iar eu nu vad decat dezavantajele da a fi posesor al unui pasaport cu domicilui in strainatate: in primul rand nu il pot schimba decat la ambasada, pe langa perioada foarte mare in care mi se elibereaza unul nou (3-6 luni) costa si foarte foarte mult, si cand inmultesti suma respectiva cu inca 3 sau 4, atunci....

Si nu e ca eu nu vreau sa respect, mie mi s-a prezentat ca pe o OPTIUNE, pe care nu am acceptat-o pt ca nu dispun nici de timp nici de banii necesari acestei schimbari.
Multumesc de raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Acest tip d epasaport se elibereaza de la orice sectzie de politzie din Romania!

Makydenis,nu are rost sa continui,asta nu e o opztziune...e o obligativitate,insa fiecare face cum vrea si am intzeles si explicat de ce!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Eu nu inteleg. Adica daca imi fac actelepe o alta tara si am rezidenta, trebuie sa renunt la buletin? Si ce fac cand ma intorc in tara pt concedii sau alte chefuri? Buletinul e pe adresa parintilor si e o adresa din Romania, tara in care merg de multe ori. Cu ce ar incurca buletinul meu rezidenta din alta tara UE?
Sincer sunt pe dinafara de subiect, si chiar vreau sa stiu mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Maky,sa stii ca pasaportul unui cetatean roman cu domiciliul in strainatate (CRDS)se poate schimba si-n Ro!Eu am facut asta anul trecut.Intra pe site -ul MAE pt alte informatii.Nu incurca buletinul,doar ca poti avea un singur domiciliu .Daca tu dovedesti ca stai cate 6 luni in Ro si 6 in alta tara,atunci nu pot sa -ti retina buletinul sau Ci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

din cate stiu eu cand mi-am facut pasaportul am optat pentru cel cu domiciliul in strainatate pentru ca aici am domiciliul si am predat buletinul tocmai ca nu mai domiciliez in Ro.
E logic, legea prevede ca tu ca om ai dreptul la cate case vrei da un singur domiciliu, adica exact ala unde locuiesti, restul sunt case de vacanta sau de alt fel...Daca tu ai domiciulul si vrei sa ramai cu buletinul de Ro. atunci faci pasaport ca orice alt roman cu domiciliu in tara, si nu mai ai problema predarii buletinului.Nu e nimic complicat in asta, da nu poti sa domiciliezi in alta tara (ca asta presupune pasaportul cu domiciliu in strainatate )si sa ai adresa de domiciliu in Ro.

Eu m-am hotarat deabia anu asta sa-mi fac pasaport cu domiciliu in germania, cu toate ca puteam sa-l fac de 10 ani, dar pentru ca inca ma mai foloseam de buletin (a expirat anu asta :)) am ales varianta pasaportului ca orice roman care domiciliaza in Ro.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Citat:
citat din mesajul lui jenn

Maky,sa stii ca pasaportul unui cetatean roman cu domiciliul in strainatate (CRDS)se poate schimba si-n Ro!Eu am facut asta anul trecut.Intra pe site -ul MAE pt alte informatii.Nu incurca buletinul,doar ca poti avea un singur domiciliu .Daca tu dovedesti ca stai cate 6 luni in Ro si 6 in alta tara,atunci nu pot sa -ti retina buletinul sau Ci.



Daca face dovada ca sta juma de an in tara si juma in strainatate isi poate face pasaport ca orice alt cetatean roman care locuieste in tara, si nu mai are probleme.Si apare la domiciliu adresa din tara.

Si intradevar pasaport cu domiciliu in strainatate se poate face la consulat doar cat esti in strainatate, dar in tara ti-l poti face la orice sectie unde se fac pasapoarte doar ca spui ce tip de pasaport vrei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Am intrat si eu pe aici...dar nu inteleg mare lucru...
Sotul meu de ex si toata lumea de aici are buletin de identitate italian care se foloseste doar pt identificare in Italia, cu domiciliul de aici, unde stam in chirie. In rest are toate actele romanesti: buletin si pasaport.
Nu e diferenta intre cetateni romani cu domiciliul in strainatate si cei care stau in chirie in alta tara, pt ca muncesc? Adica ca sa iti treaca domiciliul din strainatate nu ar trebui sa ai efectiv casa, proprietate personala?

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput