mama surogat-mama purtatoare

mama surogat-mama purtatoare | Autor: linasobolina

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor!
Cineva m-a intrebat ce parere am legat de ceea ce inseamna mama surogat

Stiti ca si eu sunt in clubul vostru, al mamicilor de suflet si deja al bunicilor si ma gandeam ca nu stiu ce sa zic....

Pentru mine este important copilul asa cum este el cu sau fara ADN-ul meu
Daca tin neaparat sa imi spuna cineva mama, atunci adopt

INSA oare cum este sufletul mamei purtatoare care dupa nastere trebuie sa iasa din viata bebelusului?

DAR COPILUL????
Pentru ca el va avea oricum o iei,2 mame
va fi destul de puternic sa inteleaga acest lucru, pentru ca de aflat tot afla.....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Stiu ca a mai fost un subiect pe aceasta tema si multe persoane erau cu totul impotriva acestei variante. Nu am prea inteles de ce.

Eu stiu povestea unei femei care nu a putut avea copii. A facut mai multe tratamente dar, la un moment dat, pe parcursul unui tratament a ajuns la terapie intensiva, a fost la un pas de moarte. Nu stiu foarte multe amanunte. Dar apoi a facut o incercare cu o "mama purtatoare" si aceasta era sora ei. Stiu ca (cel putin prima data) nu a reusit, mai departe nu stiu ce s-a intamplat.

Nu stiu de ce e important ADN-ul. Dar pentru unii e. Nu stiu de ce ar fi de condamnat daca ei asa simt.

Sunt cupluri care renunta atunci cand nu pot avea un copil pe calea "clasica". Unii fac tratamente, altii nu fac. Unii fac tratamente si se opresc dupa un timp. Unii dupa luni, altii dupa ani. Fiecare face ceea ce simte, e ceva foarte personal. Unii adopta, dar altii nu o fac. Pana la urma este bine sa nu o faca atunci cand au o retinere.

Unii tin la ADN. Si atunci pentru ei este o metoda buna sa apeleze la o mama purtatoare. Eu chiar cred ca ar trebui reglementata legal situatia si in Romania.

Ideal ar fi ca mama purtatoare sa-si inteleaga de la inceput situatia, sa o accepte. Eu sunt sigura ca nu as putea face asa ceva, nu as putea renunta la un bebelus pe care l-am purtat in burta, chiar daca genetic nu ar fi al meu. Probabil mama purtatoare trebuie sa aiba aceeasi parere despre importanta ADN-ului ca parintii nu-stiu-cum-sa-le-zic, ca nu sunt nici naturali, nici adoptivi. Cred ca sunt parinti si atat.

Elton John si partenerul lui au un baietel nascut de o mama purtatoare (dar nu mai stiu daca ovulul era al ei sau donat de o alta femeie). Oricum, parintii copilului au pastrat relatia cu mama purtatoare si copilul o va cunoaste. Pare o situatie incurcata dar cred ca pentru un copil poate fi foarte fireasca daca nu e nimeni care sa se tot mire si sa-i spuna ca e ceva tare complicat. Copiii accepta multe lucruri mai usor decat adultii - dar aproape intotdeauna se gaseste un adult care sa incurce lucrurile....

Mergi la inceput