cu bebe in vacanta la mare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

si pana cand au facut copiii 4 ani nu ati fost deloc in concediu?
Noi nu avem cu cine sa lasam copilul si chiar daca am avea nu cred ca l-am lasa.

Pana au facut copiii 4 ani am plecat o singura data, numai noi, in Vegas ... in rest, am avut concediu dar nu am plecat de acasa. Gresesc, am plecat o data cand avea baiatul 8 luni la plaja, mergea in 4 labe, baga totul in gura, am vizitat plaja o singura data cand s-a dus direct cu gura in nisip, trebuia tinut numai sub umbrela si el nu vroia, in apa trebuia iar tinut si erau valuri ... ce sa va spun, traumatizant ...si apoi cu dormitul - pai un copil care nu isi face somnul, iti face ziua un cosmar si pan ape la 2 ani dorm de cate 2 ori pe zi ...
Stiu ca in mentalitatea romaneasca, in concediu trebuie sa pleci, indiferent ce efort presupune asta ... dar tehnic vorbind este doar o cheltuiala inutila si de bani si de nervi si de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

nu cred ca tine de mentalitatea romaneasca, noi am avut ani fara concediu, au fost tot felul de impedimente, bani putini sau joburi schimbate, dar copilul nu ni s-a parut niciodata un impediment



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Da, cred ca depinde de cum defineste fiecare notiunea de concediu ...daca vrei doar sa schimbi patul si mancarea, atunci categoric copilul nu este un impediment. Daca vrei ca tu, ca adult, sa-ti schimbi programul, sa faci ceve ce nu faci zi de zi acasa, sa iesi din rutina zilnica - atunci copilul este categoric un impediment. E clar ca un concediu cu copii nu va mai fi niciodata ca unul fara copii, dar abea pe la 4 ani se poate face un compromis - in sensul ca si parintii si copiii simt un concediu ca o schimbare a activitatilor zilnice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

da, depinde de ce asteptari ai de la un concediu. Pentru noi este o rupere de ritm revigoranta: nu gatesc, scap de alte treburi casnice, vad locuri noi, cunosc oameni noi. Altfel e adevarat ca nu suntem genul care merge la discoteca/club, n-am fost niciodata, de dormit se doarme mai bine, ne lasa copilul care doarme si cate 12 ore din cauza schimbarii de aer, probabil.




blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Eu consider ca imi schimb programul, atata timp cat nu stau sa fac mancare si curat, ma pot plimba lesne, vad lucruri noi si petrec ziua intreaga cu sotul meu. Si copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns snowbunny spune:

lol...in fine..

Deci eu am plecat cu copchilu la mare cam de cand avea 8 luni (marea era la juma de ora de noi trebuia sa ai o buba la cap sa ramai in orash la 50 de grade dekt sa stai la malu marii).I-am cumparat o piscina am pus apa in ea am montat umbrela si el se juca fff fericit impreuna cu noi.Nu s-a imbolnavit niciodata, ba din contra el care nu dormea aproape niciodata ...la mare rupea!Am fost in vacanta sistem all inclusive MINUNAT gatea tanti aia o gramada de supe pentru bebici mici numa bune de diversificare fix mancare pentru bebelushi, aveau iaurturi ptr bbe, biscuiti care se topesc ptr biberon, cereale, paste, fructe, storcator, ORICE...deci imi parea in principiu ireal, medic pediatru medici peste medici...farmacie in complex..magazine..tot felu de petreceri seara pentru copii cu muzica haioasa deci..eu zic go for it fara sa clipeshti si nu iti mai face probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Pe Mara am dus-o prima data la mare, pentru cateva zile, cand avea 2 luni. Dupa ce a implinit un an, am fost cu ea la mare de doua ori in timpul verii - la 1 an in Romania (ne-a fost frica sa plecam cu ea din tara, si rau am facut). De la 2 ani, la mare in Turcia (de doua ori vara) si in alte mici concedii peste tot in lume.

Acum are 7 ani, n-a facut niciodata enterocolita in vreo vacanta, este super dezghetata si ii place la nebunie sa calatoreasca.

Cu Filip am plecat in Turcia cand avea 2 luni jumatate. A fost simplu cu mancarea, caci nu manca decat lapte. Acum, in vara, vom pleca in Grecia in formatie completa.

Intre timp am fost cu amandoi la schi si in alte mici iesiri de 2-3 nopti.

E mai greu cu bagajul cand ai copil mic, dar se gasesc solutii.

Iar noi, de cand avem copii, n-am plecat in nicio vacanta, in tara sau afara, fara ei.

Sophia, sa ai la tine medicamente pentru diverse situatii, laptele praf preferat (daca mananca lapte praf), crema de soare, hainute suficient de multe, patul lui pliant (daca preferi asa, desi la hotelurile decente iti dau ei patut), obligatoriu patura lui, caci ei simt mirosul si asta ii linisteste; si incredere ca totul o sa fir perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

noi daca suntem la mare am plecat la munte cu mandra mica la 5 luni si ceva . a fost cel mai cuminte copil din gasca . am luat patutul ei si caruciorul si cam atat . a dormit bine, s-a chitait cu lumea, noi ne-am relaxat.
deci lasati atatea griji si bucurati-va de vremea frumoasa, de timp liber, de copii.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Mie orice deplasare mi s-a parut oribila. Mihai nu doarme in masina, cand ii strici rutina devine nervos. Plus ca este curios ca orice copil si in locuri noi uita sa mai manance, sa doarma. Acum ca a crescut sta in masina, intelege cand vorbesti cu el, asta daca nu facem greseala sa ii dam programul peste cap.
Plecatul de acasa se potriveste copiilor care nu sunt dependenti de rutina.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si copiii mei au avut program destul de fix cand erau mici. Il au si acum, cu gradinita sau scoala. Problema prinipala suntem noi parintii. Noi in concediu rupem rutina iar lor le cerem sa o pastreze. Ne simt tensionati si se comporta si ei la fel. Tin minte ca la primul copil eram agitata ca e ora 12 si el vrea sa se culce iar eu nu i-am dat sa manance...vai ce ma fac. Pana mi-am dat seama ca daca el vrea sa doarma - sa doarma (il obosea marea). Foarte bine - il puneam in carucior si pana mancam noi aveam liniste . Ii puneam deoparte ce vroiam sa manance si ii dadeam cand se trezea. Seara era absurd sa ii cer sa se culce la 9 daca nu vroia sa doarma - il lasam in carucior pana il dobora somnul si ajungeam in camera cand aveam noi chef - doar il mutam din carucior in pat- el habar nu avea. Mai greu e cand sunt doi copii si trebuia sa ne impartim uneori (eu si totul) pt ca unul dormea si celalalt trebuia dus la distractie ca sa nu-l trezeasca.
Cu bb-i recomand Turcia. Singura enteroviroza luata in concediu la mare a fost anul trecut, la Mamaia (am zis sa mai dau o sansa litoralului nostru, dar...). Nu ai nevoie de "toata casa". De spalat il poti spala la dus sau in chuveta, caruciorul e vital - si la avion il primeste la bagaje de mana - pat de bb iti da orice hotel de 4-5 stele. Mai iei pampersi (desi vei gasi si acolo), laptele praf - daca nu bea titi, o canuta metalica si un fierbator. Apa plata o iei de la hotel. Pentru copiii peste 1 an, iei lapte UHT la orice ora de la bar .
Am carat tot felul de medicamente, inclusiv antibiotice si nu le-am folosit, dar mai bine asa. Recunosc ca si acum ma car cu traista de medicamente - fiecare cu tacaneala lui.


Mergi la inceput