Dovleceii veseli se bucura de soare (24)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Sigur sigur,o sa umble cu salamul in rucsac dupa ea,cand s-o face mai mare ca sa se razbune pe maica-sa:))

Am scris ditamai cearceaful si l-am sters din greseala,incerc sa reiau.

Ziceam ca vorbeam de gradinita din Mtl,aici inca nu m-am apucat de cautat tot din cauza ca as avea probabil de infruntat aceleasi intrebari ca si tine..believe it or not,japonezii is tare incuiati la capitolul carne(eu nu i-am dat pt ca acasa nu mancam deloc,in afara de peste).La ei constiinta de grup este f puternica si au ei fixul asta ca toti copiii tr sa fie la fel,sa manance toti acelasi meniu(desi lately am inteles ca au inceput sa accepte si lunch boxes,au devenit un pic mai flexibili).Cu dulciurile e la fel si pe aici,am o prietena care are baietelul de la 4 luni la cresa si pe la un an ii dadeau inghetata si prajiturele la desert,asta ca sa nu te mai simti singura

La gradinita canadeza the main issue a fost faptul ca Josh nefiind obisnuit cu carnea de vita(prezenta 90% in mancarea lor de pranz-pizza,spaghetti,orez mexican) refuza tot pranzul si la 5 cand ma duceam sa-l iau urla saracul de foame.Iar madama directoare mai si refuza sa-mi dea o amarata de sticla cu lapte pt la intoarcere.Iaurtul cu fructe pe care-l primeau ei zilnic iarasi il refuza,ii duceam in schimb de acasa,simplu.Cu timpul am inceput sa-i dau si eu acasa cu fructe,iar la gradi ii alegeau doar din cel cu mere(care era alb la culoare).Ii duceam mai multe feluri de papa just in case,ca daca refuza ceva era jale.Deja il stiau toate educatoarele,devenisera f grijulii dupa toate discutiile avute:)

Intr-un final Josh a inceput sa manance binisor(cand era meniu fara carne ii dadeau din ala,cand nu,de la pachet),nu-l mai lasau nesupravegheat la lunch(isi arunca castronelul pe jos la inceput si il lasau nemancat apoi),ii dadeau ele cu lingurita etc.Iar eu am facut cateva compromisuri in ceea ce priveste zaharul-iaurt cu fructe,cereale(pt copii) si din cand in cand inghetata(asta ca ma vedea pe mine,nici o legatura cu gradinita).In public in general il las sa incerce ce vrea el de prin alte farfurii iar acasa incercam sa ne tinem de chestii sanatoase.

Cam asta,banuiesc ca Pisi e la gradi privata si ca madama nu plezneste de informatie,banul sa iasa..
Culmea e ca in alte tari sunt mult mai pregatite cadrele didactice, se stie ca x si y fac rau,ca e bine sa aiba meniuri separate insa cand ajung sa imparta bugetul incep sa se zgarceasca si se ajunge cam la aceeasi situatie.
Si-ti mai pot zice si altele,oho.Numai cand imi amintesc cum apuca ingrijitoarea lui Josh biberonul de tetina sau cum le pregatea directorul micul dejun cu degetul sangerand intr-o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Salutare fetelor,

va pup si imbratisez sarbatoritele .

La discutia cu gradinitele sunt si eu la pamant de dezamagita.
Eu cu mancarea nu am probleme ca David mananca porcarii si imi asum acest lucru.
Eu am probleme ca la vechea gradinita imi dadeau ZILNIC acasa cate o plansa, o lipitura, o vopsea, niste cartoane lipite...tot felul de "lucrari". Eram atat de incantata. Mai mult decat atat avea un caiet asa mare, cam ca un catalog unde notau etape importante in dezvoltarea sa, cum baga niste chestii intr-o sticla (pe la 10 luni)...cum interactiona cu ceilalti copii etc...Era ca un grafic al dezvoltarii lui.
Iar aici la noua gradinita nu fac nimic numai ii lasa sa se joace. Nu sunt absurda sa vrea sa-l puna pe scaunel la masuta sa dezlege rebus, nu are nici 2 ani....dar chiar nimic ?

E adevarat ca gradinita este noua, arata impecabil, jucarii spectaculoase, gradina imensa.....totul ca la carte.....daca nu il invata nimic la ce bun ?
Azi imi spunea educatoarea lui cu o mandrie extraordinara ca David ii stie pe toti si mi-a si demonstrat: ea zicea numele copiilor si David ii arata cu degetul . Adica mi se pare pueril...asta era realizarea ei

Ca sa nu ma mai lungesc m-am gandit sa-i scriu un mail managerei si sa-i spun cumva frumos ca ma intereseaza mai mult decat de cate ori a facut pipilica si daca a mancat 1/2 sau 1/4 din cereale.
Dar nu stiu cum sa fac ca sa nu se simta jignita. Zic asta ca eu i-as atasa si niste "lucrari" de-ale copilului sa vada si ea cu ce se ocupau la cealalta gradinita.

Nu vreau sa ma pun rau cu ea pt ca e o tipa deosebita si chiar nu merita dar vreau sa incerc sa fac o compunere diplomata in care sa-mi zic totusi parerea.

Cred ca in esenta peste tot e la fel, cu multe avantaje si tot atatea dezavantaje.
Va doresc sa rezolvati si voi cu puiutii si sa mearga toate bune.
Eu sunt groznic de stresata ca oarecum constientizez cum incepe sa se faca diferenta....unul mai istet, unul mai putin istet....si nu vreau sa raman cu regrete mai tarziu ca nu am facut suficient pentru David.

Mamicile care au si experienta unui copil mai mareva rog sa-mi spuneti daca exagerez....iau in calcul si varianta aceasta .

Fragutzo ....ia uite ce am www.youtube.com/watch?v=F4mMBsMp2qA" target="_blank">pt tine

Si eu vreau sa o vad pe puiuta de Aricel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Miha te salut
Si David papa inghetata la desert si altele .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Miha, Luto, pup mamicile ingrijorate!

Da ma, normal ca e privata, la stat ii primesc de la 3 ani. La inceput am avut o discutie destul de complexa cu toate cerintele mele si mi-a confirmat ca se pot indeplini. Si mi s-a zis si ca voi primi o mapa saptamanala cu ce face copila in timpul saptamanii..ok, a avut perioada de acomodare, dar pana acum nu am vazut nimic. In fine, mai sunt si alte lucruri care nu-s tocmai pe gustul meu, o sa le iau pe rand la discutii.

Am inceput mesajul de ceva vreme..nici nu mai stiu ce vroiam sa zic:D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Mihaela stiu ce zici.
Cand am venit prima oara aici acum multi ani, intr-o dimineata am inceput un mar, am luat doar o muscatura. 3 ore mai tarziu musc din el, din partea cealalata. Ma uit unde am muscat prima oara, parca de-abia muscasem. A 2-a zi dimineata ma uit la mar, arata foarte bine, putin oxidat la muscaturi. Il pun deoparte sa-l vad si a 3-a zi, la fel de bine arata. Seara l-am aruncat, pacat de el ca arata asa de bine.
Am trecut pe mancare organica, acum 10 ani era foarte-foarte scumpa, acum nu mai e chiar asa de scumpa, sunt mult mai multe produse. Nu putem cumpara doar organic, dar am decis lapte-oua-carne doar organice, apoi cand sunt in sale legume-fructe-dulciuri organice.
Peter are o plasa plina cu mancare de plastic, dar pe langa ardei-brocoli, sunt si hamburgeri, soda,etc. L-am invatat ce trebuie, restul mai putin.
Cand avea 3 ani jumate, la un party vine gazda si-l intreaba "Peter, do you want a hot-dog or a hamburger?" A ramas copilul cu privirea dusa si gura deschisa, ca nu avea raspuns. Asa ca am decis sa-l bag in randul lumii, sa-i dau hot-dog, hamburger, pizza, cake la petreceri.
Nimeni nu-mi spusese vreodata in fata ca nu fac bine ca nu-i dau una-alta, dar copiii vad ce fac ceilalti, mananca cu ochii in farfuria celorlalti si nu vreau sa-l izolez pe tema asta. Si asa e cam lup singuratic, fericit sa construiasca ceva in coltul lui.
Intre timp, pentru ca uneori produsele organice sunt in sale cat celelalte obisnuite, tot mai multi cumpara organic, la tv doritorii de bine recomanda organic si uite asa, nu suntem doar noi si restul lumii, ci doar unii din multime.
Scolile au liste de produse/mancare permise/a in scoala. O mamica din Canada se plangea ca i-a venit copilul de 4 ani cu felia de pasca acasa, nu l-au lasat s-o manance pentru ca arata c-ar avea zahar si grasimi nepermise.

Inteleg dorinta fiecarei mamici de a oferi ce-i mai bun copilului, dar cred ca rolul nostru e de a-l integra in societate, in acelasi timp invatandu-l ce e bine sa manance, sa citeasca, ce oameni sa-si apropie. Nu cred ca extremele fac bine : doar mancare organica, restul e junk food (asta-i Chase), niciodata-niciodata televizor (asta-i Hugo), esti mare, gata cu jucariiile ca ocupa spatiu, ia joaca niste jocuri pe Wii (asta-i Aryan).
Cand mama lui Hugo a facut o petrecere, in aprilie intr-o dimineata cu max. 10 grade, dupa o noapte de ploaie, a pus masa afara in curtea din spate, jumate mocirla si ne-a oferit haine de cauciuc pentru copii si cizme. Nicholas era pe antibiotic (sinusuri infectate), imbracat frumos de party, cu geaca foarte subtire, asa ca am plecat in 15 min. Inteleg ca nu are tv , dar se poate face party si fara tv, stand in casa la caldura.
Cand a venit Aryan (6 ani) la noi in vizita, a ramas in mijlocul casei si a zis "eu nu stiu ce sa fac, cum sa ma joc cu jucarii?"

Citeam intr-o carte ca acum 2-3 generatii se cresteau copiii pentru forta de munca, acum nu vrem decat sa-i facem fericiti. Exista parinti elicopter (care vegheaza asupra copilului si-l ajuta la fiecare problema aparuta) si parinti "curling" care netezesc calea copulului ca sa nu dea de vreun obstacol. Sunt bine intentionati, dar asta nu-i viata reala.

Luto, intreaba noua gradinita care-i filosofia lor. Cand Peter avea 3 ani a mers la o scoala unde se punea accent pe disciplina: acum e circle time, acum desenam, acum mergem afara, acum ne spalam pe maini, acum mancam. De la 4 ani a fost la o scoala unde considerau ca prin joaca se invata mai bine: nu puneau creionul in mana copilului la inceputul anului si apoi exersau pana la sfarsitul anului, ci concepeau jocuri care ajuta fine motor skills astfel ca la sfarsitul anului cand puneau creionul in mana copilului, el stia cum s-o faca.

Mutumesc frumos de urari tuturor, multumesc Raluca, Nela, Mihaela si Bianca pentru mesajele pe FB.
LA Multi Ani sarbatoritelor !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gagga spune:

Ce-i cu aceasta destrabalare pe acest forum? O pagina intreaga ati scris intr-o zi ! Tztztz!

Eu sunt departe de aceste stresuri cu gradi, copila mea incepe sa fie parte din mine, e exagerat de atasata zilele astea, nush cei-i cu ea.. Nu mai vrea la bunici, nu vrea de mana cu altcineva decat cu mami .. Nici nu-mi imaginez ce chin ar fi fost daca ar fi trebuit sa o obisnuiesc in perioada asta cu despartirea de mine cateva ore pe zi.
Dar, chiar daca nu-s implicata, va inteleg perfect problemele, nu exagerezi cu nimic Fram

In rest, suntem bine, sunt extrem de trista ca familia Fram vine la mare cand eu nu-s acasa, si ca nu-i vad nici macar juma' de minut..Dar sunt extrem de fericita ca plec in vacanta ..peste doo zile

Dau cate un pup mare pt mamicile ingrijorate .. si in general, numai ganduri bune, pozitive si constructive.

C ya !!


Sa o ajutam pe Raisa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Luto, dupa cum spune bunica unei prietene (bunica, supravietuitoare a lagarelor germane) : azi nu se mai nasc copii prosti, sunt expusi la multe lucruri bune, fara ca parintii sa faca un efort concentrat pentru asta. Faptul ca tu esti pe un site despre copii, faptul ca te gandesti ce sa faci sa-i fie si mai bine, deja David e de partea buna a lucrurilor.
Excelenta e ori nativa, ori dobandita prin foarte multa munca, dar in nici un caz la 1 an jumate
Asa ca lasa-l sa se bucure de toate "nimicurile" si-o sa vezi ca-ti numara pana la 100 la 4 ani jumate fara sa-i arati vreodata flash-card-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Fragutza acum am citit mesajul tau. Nu cred ca mi-ar conveni nici mie gradinita. Daca-i dai tu mancarea la pachet, accepta ingrijitoarele sa i-o dea in prezenta celorlalti copii, ca sa socializeze?
Partea cu doritul la ce mananca ceilalti e diferita la varsta asta, Nicholas a invatat ca nu mai are rost sa ceara, ca nu primeste ce mananca Peter. Si aici ma refer la paine, prune, rosii, etc la care e alergic, nu vorbesc de bomboane.
Peter va merge in toamna la anul pregatitor, dar il dau si la o extensie de 3 ore, deci va lua pranzul acolo. Am de ales intre a-i da pachet, sau sa-si ia mancare singur de acolo. Stau ca magarul intre 2 capite, nu vreau sa rada careva de el (ca tipa cu musacaua din "My big fat greek wedding"), dar nici sa-l las pe mancarea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Ce ma bucur ca iese lumea din barlog!

Diana, chiar ma gandeam ca as vrea sa citesc din experienta ta!
Cred foarte mult in puterea exemplului si in imitarea comportamentelor noastre, evident si pe cele alimentare. De cand Natalia a crescut am aruncat junkurile tocmai pentru ca nu puteam manca in fatza ei fara sa-i dau.
Cam asta ar trebui sa fie si rolul gradinitei, mai ales ca noi avem un ritm de munca ingrozitor, ne vom vedea seara. Mesele ei principale acolo vor fi, impactul asupra ei va fi foarte mare si nu pot sa zic, las ca merge si asa, asa fac toti, asa trebuie sa fie si ea.

Si nu inghit deloc treaba cu daca nu mananca tort chimicalizat (parca sunt Raluk) nu se integreaza. Ce se intampla cu copilasii cu diabet sau cu diferite intolerante, cei vegani, vegetarieni? Nu mai sunt primiti in gradinite sau nu mai merg la petreceri?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Nu m-am gandit la treaba asta cu mancarea la pachet pana azi.

Masa de pranz mi se pare ok, au mancare gatita care-mi pare potrivita pentru ei. O problema ar fi la micul dejun cand primesc si sunca de pui, cereale cu cacao si zahar, dulceatza, branza topita, lucruri pe care noi nu le mancam. Aici mi-ar fi destul de usor sa-i inlocuiesc cu ceva adus de mine, similar cu ce au ceilalti copilasi. Si din nou ar mai fi gustarea de la amiaza cand primesc ceva dulce, chec, budinca, etc. Cred ca ar fi un pic mai dificil, dar as gasi variante mai sanatoase.
Inca nu am discutat despre asta, vreau sa mai vad ceva gradinite si apoi decid.
Nu vreau sa fie ciudata gradinitei, dar nici n-as vrea sa primeasca dulciuri zilnic sau sa refuze micul dejun acasa pe motiv ca nu avem mezeluri.



Mergi la inceput