Strugurasi de Sept-Oct 2011 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

pai da, sunt de toate felurile, doar ca la noi in Romania foarte rar am gasit un dr care sa ma bage in seama.Nu prea are nimeni rabdare sa atai tu in travaliu 24 de ore.Mie cand am ajuns la spital m-au schimbat (aveam membranele rupte si contractii continue) si asistenta s-a rastit la mine ca de ce nu am vata..De unde sa am cand mie nu mi-a dat nimeni, pai facea vata fata la litri de lichid daca plecam cu ea de acasa?!Au uitat de mine la un moment dat, si tot eu eram de vina..Si astea se intamplau cand am platit o groaza de bani si inainte si dupa.Pai prima data cand am mers sa imi vad copilul m-a luat infirmiera de mana sa ma intrebe ca eu ce fac la copil?Ca ce vreau cu el? Eu eram si mai moale, si sincer nici nu mi-am pus mintea cu ele, dar tot m-a afectat, ca mi-a fost groaza sa merg iar la alaptat, si aveam si dureri.Plus ca nimeni nu mi-a spus de ce copilul meu a fost la terapie intensiva,daca e bine sau nu.Din respect pt dr meu, nu am zis la nimeni nimic, dar a fost groaznic.
Iar cand am auzit dupa cateva luni ca in anul acela murisera acolo vreo 20 de nou-nascuti, nu am mai putut spune decat Slava Domnului ca m-a ferit de asa ceva.Poate ati auzit,se intampla la maternitatea din Arad.
Asa ca nu stiu sigur unde ma simt mai in sigurantam, in spitalul ala sau la mine acasa (bineinteles cu dr in care am incredere si moasa).

18+ si mamica fericita de 3+ anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Buna seara! Ma primiti si pe mine in grupul acela pe yahoo mail? O sa incarc si eu poze, deocamdata cu ce am prin calculator, inca nu am poze cu burta, sper ca in weekend sa rezolv si problema asta, desi nu e nicio placere pentru mine sa ma vad asa, la dimensiunile astea.

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Mikka.. asteapta pana luni cu grupul.. inca nu ne descurzam cam niciuna cu exceptiei Ancaro...

23+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Ok, nu e nicio problema:)Eu am dat join acolo, cand intra anca poate ma primeste

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Didianana, ce povestesti tu e groaznic. Eu sunt foarte moale de felul meu, daca ma ia cineva mai tare sau se uita mai urat la mine, ma pierd cu totul si ma apuca plansul. Sper sa nu vin cu depresie din spital.

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Deci am studiat putin grupul ca sa stiu cu ce se mananca... ok.. am reusit sa pun ultima poza u burtoiul.. mama mare e in poza..
APoi eu nu stiu cine sunt membri.. adica vad ceva nume dar nimik cunoscut mie. oare cum am putea face sa stim cine ce si cum...
Apoi v-ar place fetelor din grup pe calendar sa ne trecem fiecare data nasterii si DPN ...? adi na sa ne insemnm..

23+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Seidana, buna ideea cu calendarul.

Acum, cu "identitatea fiecareia"
Eu am studiat, dau un link cu explicatii
http://help.yahoo.com/l/us/yahoo/groups/original/members/privacy/ygcuflow-23.html;_ylt=AuiJvsBvXzrg9lmsC5mBsp2YxyR4


Practic pe contul de yahoo fiecare poate sa-si stabileasca aceste "aliases", ca pot fi mai multe. Adica nume, nickname-uri.
Eu mi-am adaugat prima data un alias nou la contul meu de yahoo:ancaroro_strugurei_2011. Apoi, conform explicatiilor, mi-am editat optiunile pentru grup. Si in loc sa apara mailul sau ID-ul de pe yahoo, apare acest "alias". Asa stie toata lumea cine sunt, iar pentru cele preocupate de securitate, nu poate nimeni sa-mi vada profilul de yahoo, nume, si altele.

18+

Bijuteriile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Nu mai stiu cine intreba de ceaiuri ... Si eu beau mult ceai, de care apuc,mai putin negru si verde. Mai scap cate un ceai indian,e ceai negru cu scortisoara , si inca vre-o cateva plante,dar il fac mai slab . In rest,ce imi pica in mana,sau ce vor papilele mele gustative . Am in casa asa: musetel,menta,soc,codite de cirese,coada calului,cimbru,busuioc,tei,chimion, frunze de gutui, frunze de smochin,galbenele,sculatoaresunatoare si cam atat. Imi fac ceai dintr-o singura planta sau din mai multe amestecate.de fapt e mai mult infuzie,ca imi fac la filtru de cafea,nu fierb plantele.



Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 23+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Seara buna

Cum deja mi-am castigat ceva "faima"cu alaptatul peste sarcina... sa nu ma dezic Glumesc
Subiectul cu nascutul acasa e unul foarte interesant.... pentru mine.
Imi doresc enorm o nastere fara pic de interventie si fara medicamente... stiind in ce ma bag.... poate dura zile... Ei, la noi e greu sa convingi medicii sa nu se bage... Cred iar ca... cel putin prima parte a travaliului, aia ce dureaza muuuult merita traita in intimitatea casei... ca la spital nimic nu e ok... timpul trece greu...
Parte cu expulzia chiar e o chestie de cum te simti si cum iti doresti... acasa... la spital...
Probabil varianta aia in care mama poate pleca acasa imediat ce se poate ridica din pat e calea de mijloc.... iar nu am inteles ce fac eu in spital 2 zile( poate mai mult) dupa o nastere naturala....

Loredana, da, ai dreptate, legea la noi in tara nu e ok cu nasterile acasa.... DAAAAR... medicul de familie poate elibera certificat constatator al nasterii conform legii... asa ca daca ma apuca nascutul acasa ( io stiu... poate ma trezesc cu dilatatie maxima in 10 minuta cat imi va lua la 9 luni sa ma incalt, si nasc acasa)... ei daca nasc acasa prin nu-s ce minune nu ma mai duc la niciun spital sa ma internez Fie el si arcadia.... Pentru vaccin merg la cuza semnez ca refuz internare... merg la medicul de familie ( cu legea in mana sa nu ma oboseasca) si imi da certefecat... si pa-pa... alaptare placuta


In principiu e exclusa nasterea casa pentru mine , nu pt ca nu mi-as dori, ci pentru ca la noi salvarea nu poate veni in 5 minute ca nu se dau nenii aia cu masini bengoase( orice masina e bengoasa in mintea unui meltean) deoparte ca in tarile normale. Varianta cu salvarea stationata la usa mea 3 zile... ar costa statul de 10 ori mai mult decat nasterea in spital... deci nici la noi nici in alta parte nu vezi asa ceva


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

mikka cel mai ingrozitor e ca ma amanau de pe o zi pe alta sa imi aduca copilul, si nici acum nu stiu de ce a fost la terapie intensiva in prima zi.Pe doctorita nu o gaseam, iar asistentele imi spuneau ca nu au voie sa imi dea detalii..Dar toti nervii au trecut cand a supt prima data, si il vedeam cat de flamand si pofticios e..De atunci nu am mai pus la suflet nimic rau.totusi sunt recunoscatoare ca dupa 6 zile mi-am luat acasa copilul sanatos.Nimic nu mai conteaza acum.
Eu innebunesc dupa ceai de tei cu miere in el..Parfumul de tei e mirosul meu preferat.Abia astept sa infloreasca!

18+ si mamica fericita de 3+ anisori

Mergi la inceput