traznai si replici memorabile

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Lali

din dex-ul lui Dav.... continuare :

e paci?- ce faci?
e paci domu?- ce faci domnu'? (l-a intrebat de vreo 50 de ori azi pe instalator)
tina pitina- masina
pitina palat- masina de spalat
ilinga- seringa
spaica^rmenc- spiderman
mimi aus- mini mouse
lepupu- laptopul
oba^- ciorba (mancarea preferata)
beleta- paleta de tenis (una din jucariile lui preferate)
pemputu- pampersul
ghighile- jucarii
pocot tijitzi- cartofi prajiti





Ne uitam la un meci de tenis. In pauza se trezeste si Marushca sa intrebe: " mami, cine castiga?... ca vad ca incepe sa se termine.."

tot ea... "extraferestrii" adica "liliaci" in limba engleza

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Ma pregateam sa plec la servici.. Dav tot tragea de mine: "nu paca' mami..."(nu pleaca mami) iar mamaia si Marushca incercau sa-l inbuneze explicandu-i de ce suntem noi, parintii, nevoiti sa mergem la servici:

mamaia: Mara, de ce merg mami si tati la servici?
Mara: ca sa cumpere bani...



si tot perla de-a Marei: am saturat foamea




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Intr-o dupa-amiaza cand stateam langa David si asteptam sa adoarma... ma plictisisem deja, imi pierdusem si rabdarea totodata pt ca trecuse aproape o ora de cand ma prefaceam ca dorm iar el inca se foia si avea mai mult chef de palavrageala decat de somn. Si cum stateam noi asa unul langa celalalt, trage fecior-miu un stranut zdravan fix pe mutra mea de m-am trezit cu toata fata plina de saliva. Ma cam umfla rasul dar n-am schitat nici un gest, sa nu ma dau de gol ... dupa cateva secunde il si aud: Chistos a inviat! .. s-a ridicat in fund si ma impungea cu degetul, indemnandu-ma sa-i urez: hai, ji Chistos a inviat, jici? (hai, zi Christos a inviat, zici?)

Tot David, dupa ce a rupt un biscuit in doua... uite mami, lipala tu (repara tu mami)


Si inca mai pocim cateva cuvinte....
pantantu-elefant
palau-pahar
ate lale- cereale cu lapte
pocataliu- portocaliu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Nyny sunt grozavi micutii tai


Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Simply, multumim mult!


Astazi mi-am luat ramas bun de la prietena mea cea mai buna(sora mea, cum ne spunem noi) care de maine nu va mai locui in acelasi oras cu noi. Marushca, vazandu-ma trista a tinut sa-l avertizeze pe Dav: "David, sa nu o suparam pe mami, ca e deja suparata ca pleaca Dibi"

Si de cateva zile, tot Marushca reuseste sa-l pronunte pe R... pana acum spunea "L" in locul lui. Si e atat de incantata incat acum inlocuieste toate L-urile intalnite in cuvinte cu "R":

froare- in loc de floare, acoro-acolo, aro-alo, bicicreta- bicicleta, pantaroni- pantaloni... si multe altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Mara:" mami, stii.. mainile mele s-au nascut amandoua odata"

Mamaia (mama mea) incerca sa-l convinga pe Dav sa se impartaseasca...
-"Vii la biserica sa-ti dea tata popa suc?"
-"eu nu veau suc"
-"da' ce vrei?"
-"bele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Trecand prin fata unui magazin de haine..

Mara: Mami, nu vrei sa-ti cumperi si tu o rochita d-asta?
Eu: hmmm.. e cam de seara...
Mara:De seara? ...bine, te culci cu ea atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Ma pregateam sa plec la servici.. Dav tot tragea de mine: "nu paca' mami..."(nu pleaca mami) iar mamaia si Marushca incercau sa-l inbuneze explicandu-i de ce suntem noi, parintii, nevoiti sa mergem la servici:

mamaia: Mara, de ce merg mami si tati la servici?
Mara: ca sa cumpere bani...



si tot perla de-a Marei: am saturat foamea





Mami de kinderi tazmanieni






Victoria zice "Eu ma duc la banca, mami, sa cumpar bani!"

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Victoria


Azi.. dialog intre mamaia si Mara:

Mamaia: "ma luati ma si pe mine cu voi la cofetarie cand o sa cresteti mari iar eu o sa fiu batrana?"
Mara: "nuu, ca nu o sa mai vezi bine si o sa mananci din prajitura mea"...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Dialog intre tati si David...

Tati: David, ma iubesti si pe mine?
de obicei, la intrebarea asta primea rapid ca raspuns un pupic si o imbratisare stransa.. de data asta surpriza:

David: nu..
...
Tati (contrariat): cum, nu ma iubesti?... hai, ia arata-mi, cum il iubesti tu pe tati?
David (clar si raspicat): fortzat


De vreo saptamana a inceput si el sa-l pronunte pe 'R' si bineinteles ca nu putea sa omita faza cu inlocuitul tuturor 'L'-urilor... cu 'R'-uri:

poritzie in loc de politie, chirotzi in loc de chilotzi, terefon-telefon, terecomanda-telecomanda... etc


Mergi la inceput