am hepatita B

am hepatita B | Autor: Roxanicaedy

Link direct la acest mesaj

am hepatita B. Pot alapta copilul dupa nastere?!?
Exista risc?!?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Laptele in sine contine cantitati foarte mici de virus si in general este considerat ok. Problema majora este la alaptat cand exista ragade pe sani atunci este foarte riscant pentru copil.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Imediat dupa nastere se administreaza bebelusului vaccinul antihepB si imunoglobulina specifica anti hepB (trebuie sa te interesezi la spitalul unde nasti sa vezi daca au, daca nu trebuie sa-ti faci rost, de asemenea te poate sfatui si neonatologul). Imunoglobulina protejeaza bebelusul contra unei eventuale contaminari de la tine pana cand incepe sa-si faca efectul vaccinul si bebelusul produce proprii lui anticorpi protectori.
Vezi ca s-a mai discutat si aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120212&SearchTerms=alaptare,hepatita

La americani hepatita B la mama nu constituie o contraindicatie ptr alaptare.


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eficacitatea vaccinului trebuie verificata (asa se face aici) pentru ca se intampla frecvent sa nu fie satisfacatoare. Eu am facut cele 3 doze si la test nu mi-a iesit ca as fi obtinut imunitate satisfacatoare. Asa ca a trebuit sa refac schema si sa fac inca o tura de 3 vaccinuri si abia atunci am obtinut imunitate. Acum fiecare face cum crede, eu nu as risca sa trasmit copilului o boala cronica grava ca sa nu mai vorbesc de stigma in societate.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cand am nascut eu, era o mamica care desi avea lapte ii dadea bb-lusului lapte cu biberonul. Am intrebat o alta mamica (mi-a fost jena sa o intreb direct) si am inteles ca avea hepatita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns walkiria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxanicaedy

am hepatita B. Pot alapta copilul dupa nastere?!?
Exista risc?!?

Mie mi s-a explicat de catre medicul infectionist ca daca incarcatura virala( viremia, multiplicarea virusului) este mai mica de 500 ui se poate alapta.
Chir daca dupa nastere copilul face imunoglobulina si vaccin, el nu are destui anticorpi incat sa poata lupta cu virusul, daca viremia este mai mare decat am scris mai sus....abia dupa cele 3 serii de vaccinuri o sa capete anticorpi...si nici atunci nu e100% sigur ca o sa aiba anticorpi. Imunoglobulina il ptotejeaza pe bebe cat timp este in contact cu sangele mamei, la nastere, care oricum va trebui sa fie cezariana.Trebuie facuta analiza dupa ce termina cele 3 vaccinuri pt a vedea daca a facut anticorpi.

Eu sunt insarcinata si am virus B si desi mi-a spus dr cele descrise mai sus, tot nu risc sa alaptez...poate imi creste viremia lano luna dupa nastere si eu stiu ca e normala, asa ca nu risc. E adevarat ca se face analiza incarcaturii virale mai des, dar oricum mai des de o luna nu ai cum sa o faci.

Mi una mi-a crescut viremia de la 200 , la 600.000 de cand am ramas insarcinata si va trebui sa incep tratament antiviral din luna 7 .

In concluzie, sfatul meu este sa nu alaptezi, chiar daca tie ca si mama, ca si femeie iti este greu. Visul oricarei mame este de a-si hrani puiu la san, stiu ca e greu sa iti stergi acest vis, insa sanatatea copilului pt mine cel putin este mai presus de visurile mele.
Nu as vrea sub nicio forma sa sufere cat sufar eu din cauza acestui virus.

Bafta multa!



Bebita al meu iubit

Cu ajutorul Sfintei Fecioare Maria sunt 15+ cu
Multumim Doamne si ajuta-ne sa fim sanatosi!

Mergi la inceput