In Memoriam: Alex. Leo Serban

In Memoriam: Alex. Leo Serban | Autor: beren

Link direct la acest mesaj


O eulogie exceptionala dedicata unui intelectual exceptional.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Da, si eu am fost miscata de moartea criticului Alex Serban. A fost un om deosebut de sensibil si cult. Moartea lui este o pierdere pentru cultura romana.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Si eu am fost foarte trista cand s-a stins Alex Leo Serban, una dintre putinele voci din Ro cu care rezonam. Multumesc pentru articol, Beren.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Pe mine m-a intors pe dos moartea lui, il citeam cu o enorma placere si curiozitate intelectuala in Dilema Veche si alte publicatii. Mi-am cumparat saptamana trecuta cartea lui De ce vedem filme si o citesc printre picaturi. Recenziile lui sunt excelente, cu trimiteri diverse, m-a uimit mereu eruditia si eleganta exprimarii lui, modul ticnit-dandy in care se imbraca, aparenta usuratate, exuberanta..ooof :((

In numerele din aprilie ale Dilemei Vechi gasiti articole despre Leo, marturii ale prietenilor si cateva omagii rascolitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Am sa interpretez intr-o cheie personala un fragment din contributia "adolescentului" a.l.s. in Almanahul Catavencu, decembrie 2006:

"Filmele sunt atat de frumoase ca nu ma lasa inima sa le abandonez neintelese. Stiu ca exista si oameni obtuzi, care considera ca ceea ce fac eu este infractiune. O fi, nu zic nu, dar este o infractiune estetica: doresc sa fiu inconjurat de frumos. Adevarul este frumos, deci trebuie sa-l am. Frumosul este gratuit, dar trebuie sa ai curaj sa furi ceea ce este gratuit! Aceasta este filozofia mea de viata."

Va multumesc pentru atentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

beren, imi place idea ta, asha ca vin si io cu o modesta contributie

oracol-omagiu

floarea mea preferata e Floarea de mac (mai bine zis florile de camp, da’ daca trebuie sa aleg intre margarete, clopotzei, flori de maci, musetzel, papadie, aleg Floarea de mac) firava, sangerie, si atat de halucinant de frumoasa. si trecatoare. cu o viatza mult prea scurta. in restu' anului o port acolo in coltu' mintii si al inimii ( impreuna cu alte amintiri adolescentine cand ma tavaleam in lanu’ de grau impanzit cu clopotzei si flori de maci) unde e mereu frumoasa si nemuritoare, nu "ceva care a fost frumos si acum nu mai e". la fel ca si pe Alex. Leo Serban.

printre filmele preferate e si "Pulp fiction" mai mult pentru macguffinu’ lui, pentru structura nonlineara, pentru dialogu’ natural, si pentru dansu’ lu’ Travolta care ma duce inapoi in vremurile adolescentei cu Grease si Saturday Nigt Fever

Stayin' alive, stayin' alive.
Ah, ha, ha, ha, stayin' alive, stayin' alive.
Ah, ha, ha, ha, stayin' alive.

Alex. Leo Serban ramane un icon al criticii de film

Mergi la inceput