LMA Luca! Floricele de liliac mai-iun! (61)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Crissy si alineterro : felicitari pentru primii pasi

Artu : mersi de raspuns pentru scaun, m-am hotarat ... il iau .
La intrebarea cu cabinetul : merge ... incet si sigur !


pe toata lumea ... s-a trezit copilul si adio timp !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

buna fetelor,

La multi ani Matei Sebastian!

Multumesc tuturor pt raspunsuri....eu sunt iar cu nervii prastie,dim la 7 a baut 120ml lapte si pana la ora asta,adica 1:20 n-a vrut nimic,nimic,i-am dat si fructe simple si cu iaurt,am incercat tot ce e posibil,la 12 jumate i-am dat legumele cu ou,preferatele ei,tot n-a vrut....am culcat-o flamanda....lapte nu i-am dat tocmai ca m-am enervat cumplit...in ritmul asta ori ajung la balamuc ori o sa arat ca de 50 de ani...de fiecare data imi zic sa nu ma enervez dar uite ca nu pot sa nu ma necajesc cand vad ca nu vrea nimic

Bubu si eu i-as dat lapte dar pediatra mi-aa zis ca daca nu vrea sa manance s-o las pana la masa urmatoare sau cand i se face ei foame iar laptele sa fie doar dim si seara nu mai mult de 500ml....acuma daca nu si nu o sa-i dau lapte ce sa-i fac,nu o las flamanda toata ziua....si a mea cand vede lingurita da din cap si incepe sa tipe
Eu una nu pot alerga cu lingurita dupa ea prin casa sub nici o forma pt ca nu am nici o sansa sa-i nimeresc gura si aia stransa.....oricum cred ca e cel mai greu sa vezi ca nu-ti mananca copilul(inafara de boli,Doamne fereste)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

R-ocsys-a cerut singurica la somn?? ce dragut! Iar faza cu oul...hm...eu era sa fac inundatie de cateva ori lasand apa sa curga in oala asa ca...
Vero ma bucur ca sunteti ok, se poate sa fie de frig sa-ti traiasca flacaiasul si multa sanatate!
Crissy noi voiam sa facem la Belciugatele, langa Bucuresti, in drumul spre mare, e f frumos, terase, pajisti, iazuri. dar cu vremea sta nu ne-am incumetat. mai e misto terasa la Picadilly, dar chelnerii mi se par smecheri si cer 10 % de parca faci botez
De bine ce am parat-o pe fiicamea, azi a papat un castronel cu 1/2 banana, mar ras si 2 biscuiti integrali, mare lucru pentru ea care papa 2 varfuri de lingurita cu tot felul de amageli


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna!

LA MULTI ANI, Matei Sebastian!

Crissy_C nu, nu mi-a raspuns nimeni legat de granule. Nici n-am m insistat.
Aseara i-am dat 7 granule pt ca ii erup toate maselele si caninii.
Am fost ieri cu ea la dr.
Ce dureri groaznice cred ca are.
Insa, azi noapte a dormit mult m bine.
De-acum ii dau 7 granule numai seara, ziua ii masez gingia cu Calgel.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

La multi ani Mateias de Vero! Sa cresti mare, sanatos, norocos!
Felicitari mami, la cat mai multi ani fericiti impreuna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanarus spune:

Salutare!
mai apar si eu din cand in cand

Urez si eu cu intarziere celor care au implinit primul anisor
01.05 Melissa - de Aniska80
02.05 Alexandra Maria & Alexandru Andrei de bubu30
Emma Antonia de taty_ana
03.05 Eva Maria - de ania_ania
Iris de CodrinaA
Stefan-Mihai de Cordelia
04.05 Dragos Andrei de lauriciu
06.05 Antonia Maria de nikolett2445
Matei Stefan de cristina_26
Sonia-Alexandra de T_Ioana
Maria Sofia de yoyoyo
08.05 Miruna-Andreea de anamariam79
si sarbatoritului de azi Matei Sebastian
multa sanatate ,fericire sa creasca mari voiosi si cuminti ,iar parintilor multa sanatate si viata lunga sa se poata bucura de ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Buna!

Hai ca iar s-a pus pe ploaie, la noi si cu grindina, ca nu mai plouase de mult! Ioana, n-a ajuns decat o raza de la voi, restul cred ca s-au pierdut pe drum..

Cristina, o scumpa Patricia, am admirat-o si eu, multumim de urarile speciale Sa nu mai dispari!
Noi am facut la Daimon club, e o terasa chiar in parcul Tineretului, vizavi de Polivalenta, terasa e ff draguta, cu iarba si pomi (au adunat copiii o sacosa de conuri), mancarea e buna (noi am mers pe italiana, am luat niste platouri la inceput si apoi fiecare a comandat ce-a vrut, noi am luat pizza), chelnerii au fost ok (ma rog, daca nu esti prea pretentios), desi initial ne dadusera o alta masa decat cea pe care am rezervat-o (aici s-ar putea managerul sa nu le fi transmis ce masa am cerut noi), au si un loc micut de joaca pt copii, cu leagan, tobogan, nisip, etc. Pt noi asta a fost principalul criteriu pt ca aveam 4 copilasi care n-aveau de gand sa stea la masa. La anu ii facem si lui party mare, cu copii, cum i-am facut si lui Matei la 2 ani.

Theo, daaa, e greu cu mei taiul in fata, cel putin la noi, cand incerc in spate iti zic impresii. Ideea de tata purtator chiar e ok, si eu cochetez cu ea.

mai voiam sa zic una alta, dar am uitat

Sa va zic de noi: amandoi raciti, Matei deja mai bine, Tudor plin de muci, azi trebuia sa facem vaccinul de 1 an si am amanat, insa ce voiam sa va intreb: am observat ieri niste bubite mici si multe pe burtica lui Tudor, oare ce-ar putea fi? Febra nu face, e subfebril (37.7 max), muci multi si aceste bubite, doar pe abdomen, care parca s-au mai estompat (mai mici si mai putin rosii) dar sunt totusi multe..O s-o sun si pe pediatra, am si sunat-o aseara dar nu am gasit-o.
Ne tratatm cu homeopate (kalium bicronicum), sinupret, si niste siropele (imunorezistan si propolis). O fi ok sa-i dau astea la 1 an?
Doarme prost, mananca si mai prost (dimineata si seara bea lapte, peste zi doar fructe a vrut), asteptam sa scapam mai repede de muci.

Cam atat de la noi, zi frumoasa!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

La multi ani cu sanatate si noroc, Mateias

Ioanact, nu conteaza numarul granulelor. efectul va fi acelasi indiferent ca-i dai 2 granule sau 2 tuburi deodata. nu stiu cine ti-a spus sau unde ai citit tu ca pana la un an se dau nustiu cate granule si apoi mai multe. in homeopatie cantitatea chiar nu conteaza. ce conteaza f mult este dilutia si frecventa administrarii.
chiar imi povestea dr homeopata ca un pacient al ei a crezut ca o doza inseamna un tub intreg. n-a patit evident, nimic, doar ca a cheltuit aiurea bani.

lui damian eu ii dau 3-4 granule, cate se nimeresc in capacel. i le dau direct in gurita, nu le dizolv in apa.

noi nu serbam ziua lui damian, adica o sa facem poate o micro-party in familie, in sensul ca o sa fac tort, noi (ceilalti 3) o sa mancam si damian o sa se uite . bine, fie, o sa fac si unul din care o sa poate manca si el...
david nici acum, la aproape 4 ani nu cred ca percuteaza prea mult ideea cu ziua de nastere. dar o fi al meu mai greu de cap . pana la 5-6 ani nu ma stresez cu astea.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Sorana, sanatate multa puilor .


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanarus spune:

Sorana, multa sanatate lui Matei si lui Tudor.Si noi avem bubite cum le descrii tu, insa pe fata,dispar si apar altele, semana mult cu bubitele de caldura, dr-ita a zis ca e reactie alergica la grasimile din laptele de vaca(nu-i dau lapte de vaca, dar a zis ca la cele din branza, smantana,iaurt), deci am eliminat lactatele , insa nu observ nici o ameliorare.Febra n-a facut nici el,nu stiu de la ce pot fi.sapt asta merg cu el la dermatolog, sa vad ce-mi zice, ca deja ma enerveaza ca nu mai dispar.
Ca noutate despre noi, am inceput si noi sa facem timid primi pasi, asa ca robotelul.Inca nu reuseste decat vreo 2-3 pasi, apoi se pune in fund si tot asa! Nu-mi vine sa cred ca imediat face un an!Oare cand a trecut timpul!

Nici Mihai nu manaca grozav, clar s-au dus vremurile in care manca tot ce-i dadeam si cat ii dadeam, acu manaca mai putin si mai selectiv, insa nu ma agit,nu cred ca moare el de foame.Eu lapte ii dau de 3 ori pe zi, in total ajunge la 550-600ml pe zi.Nu umblu cu lingurita dupa el, daca n-are chef sa manace, manaca la urmatoarea masa, de mancat mananca doar in bucatarie in scaunul de masa (am eu un fix cu locul in care se ia masa) nu masor niciodata cat manaca.Are zile in care manaca mai bine, altele in care manaca mai prost.Nu-l amagesc sa deschida gura,stie el de cat are nevoie,si eu am incredere in el!Intre mese mai manaca si fructe( bucati de mere in general pe care le rontaie ca soricelul).

Mergi la inceput