Litigiu de munca

Litigiu de munca | Autor: Deianira

Link direct la acest mesaj

Pe scurt: am lucrat doua luni ca director adjunct la o societate si nu mi s-au dat banii, cu scuza (la inceput) ca intarzie. Mi-am dat demisia (ca sa nu fiu concediata, adica cu forta practic) si banii nu i-am mai vazut. Am facut reclamatie la ITM si s-a dovedit ca nu am primit banii si angajatorul a fost amendat si trebuia sa iau legatura cu el pentru a-mi face plata pana in 6 mai. L-am contactat, data de 6 mai a trecut si eu nu am vazut niciun ban. In scrisoarea de la ITM imi scrie ca ma pot adresa tribunalului pentru solutionarea litigiului de munca si sunt scutita de taxa de timbru si cazul va fi solutionat in regim de urgenta.
Acum, eu sunt nelamurita, ce inseamna asta? Mi-a spus cineva ca aceste cazuri sunt netaxate de tribunal, despre asta e vorba? Cum procedez mai departe? Sincer, daca ar trebui sa imi angajez un avocat si sa cheltui bani nu mi-as mai bate capul pentru suma aia, doar ca "porcul" (sincer, nu il pot numi altfel) de fost anagajator merita sa il car prin tribunale. Dupa amenda de la ITM mi-a zis ca el nu stia ca trebe totusi sa imi dea banii .

Help, pls! Si Merci anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai nu vine el, o avea vreun jurist care sa se plimbe prin tribunal. Depinde de ce suma e vorba, dar parca si eu as incerca varianta tribunalului. Nu e cazul sa agajezi avocat, poti sa te reprezinti si singura. Daca ai timp sa faci niste drumuri si nervi, go for it.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Merci, Androix.
Sincer, suma nu merita, dar merita sa il stresez (stiu ca il streseaza chestiile astea :D) ca a fost un porc. Deci eu nu trebuie sa investesc bani? Nervi am .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai daca il streseaza nici n-o sa dureze prea mult. Intocmeste cererea si inainte s-o depui trimite-i un fax sau un mail s-o citeasca si spune-i ca a doua zi te prezinti la registratura s-o depui. Vezi ce se intampla, zic si eu... SI din cate mai auzisem pentru litigii de munca ITM-ul ar trebui sa iti acorde asistenta juridica, nu un avocat sau ceva, dar macar sa te invete cum intocmesti hartiile si care sunt pasii de urmat.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

litigiile de munca sunt scutite de taxa de timbru, deci nu e cazul tau unul special. in ceea ce priveste urgenta...hmmm...e mai mult la nivel declarativ, am vazut si termene de 6-7 luni. daca si asta mai e urgenta ....

cererea se face simplu, povestesti situatia iar angajatorul trebuie sa dovedeasca faptul ca te-a platit. cum nu poate, n-are decat sa suporte consecintele.

daca cererea e facuta cum trebuie nu e necesar nici macar sa te prezinti in instanta (si nici sa trimiti pe altcineva).

efortul tau e minim, poti trimite cererea si prin posta la tribunal. poti urmari situatia dosarului pe internet.

in locul tau eu nu m-as lasa, indiferent de suma .


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Exact, adreseaza-te la ITM ptr consultanta, daca nu stii cum sa intocmesti cererea. Mi se pare ca si la Miinisterul Muncii au un departament ptr asa ceva, nu stiu avocatul poporului daca are competente ptr asta, dar nu vad de ce nu ar avea.
Nu-i lasa indiferent de suma!


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Fetelor, sunteti foarte dragute. Mi-am primit banii azi prin mandat postal. E adevarat ca a depasit termenul limita dat de ITM dar stia ca mi-s hotarata sa lupt pana-n panzele albe ca l-am avertizat. Si am aflat ca a luat si o amanda destul de mare de la ITM .

Multumesc mult de ajutor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

bravo, bine ca ti s-a facut dreptate...

Albumele noastre

Mergi la inceput