chist de plex coroid stang

chist de plex coroid stang | Autor: smari29

Link direct la acest mesaj

Am fost cu bebita de 2 luni sa fac o ecografie transfontanelara si mi s-a spus ca are un chist de plex coroid stang de 3.9mm. Sunt fooarte panicata!!!!! S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema? Va rog sa ma contactati la nr 0766478799 sau s_mari29@yahoo.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bAly spune:

Andreea a avut asemenea chist intrauterin. S-a rebsorbit de la sine; nu a mai fost vizibil la eco de 27 saptamini. Ce ni s-a spus noua atunci e ca f multi oameni au asa ceva, dar nu-l descopera decat f tirziu in urma altor investigatii facute din alte motive.

Mai mult de atit nu stiu ce sa-ti zic. Nu stiu ce motive te-au impins sa-i faci eco, dar daca alte probleme nu sunt, nu cred ca e vreun motiv de ingrijorare doar acel mic chist.


Alina, mamica de 3 copilasi: Andreea (8 ani), Laura (5 ani) si Adrian Theodor (1 an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Buna,
Si fetita mea a avut acest chist de plex coroid in perioada intrauterina. Si la noi s-a resorbit pana la 28 saptamani. Imi amintesc ca dr. radea de panica mea si-mi spunea ca n-ar fi nici o problema daca nu se resoarbe, ca multi dintre noi avem asa ceva si nici nu stim.
Daca copilul nu are alte afectiuni, chisturile nu pun nici o problema.
Sanatate!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009


Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinapoara spune:

Si eu m-am confruntat cu aceasta problema....au fost descoperite 2 chisturi de plex coroid inca de la 19 saptamani de sarcina insa spre norocul si linistea noastra aceste chisturi au disparut la 30 de saptamani.Din cate am auzit si am citit aceste chisturi pot disparea si dupa ce bebe vine pe lume iar daca aceste chisturi nu dispar nu afecteaza cu absolut nimic cresterea si dezvoltarea copilului.Este foarte probabil ca si noi sa avem astfel de chisturi dar cum pe vremea cand eram noi in burtici sau asa mititei nu axistau astefel de ecografii si asa mai departe.Eu zic sa te linistesti si sa dea Dumnezeu sa dispara acest chist ca sa te linistesti.Pupici si multa sanatate.
34+

Mergi la inceput