Copil de 6 ani

Copil de 6 ani | Autor: strunfita

Link direct la acest mesaj

Nici nu stiu cum sa incep ...
Sambata seara am fost invitati la ziua unei prietene, am fost la un restaurant, copiii cu noi, ca de obicei. 3 copii (2 ai mei), 12 adulti.
In restaurant eram doar noi, nu se punea problema ca ar deranja pe altcineva. Noi cu ceilalti invitati ne stim de ani de zile, era o atmosfera relaxata. Copiii mai alergau, se mai bagau pe sub masa, mai "citeau" in meniu ... nu am asteptari de la ai mei (unul 6, altul 2) sa stea 3 ore intr-un loc.
La un moment dat gaseste fiu-miu intrerupatorul (din acela cu potentiometru, care se roteste). Si incep toti trei copiii sa se joace cu el, pe masa erau lumanari, plus ca erau si alte lumini aprinse, nu se facea intuneric bezna. I-am zis eu o data la Bogdan sa se linisteasca, nu m-a ascultat, dau nu mi s-a parut asa o chestie majora incat sa insist.
Pana a sarit o prietena (chiar fina noastra) si a inceput sa-i spuna lui Bogdan ca a sarit calul, apoi au urmat discutii: ca ea n-a mai vazut asa ceva, ca daca ar fi fost mama lui l-ar fi luat la bataie, clar l-a facut prost crescut, ca atunci cand ajunge la scoala va fi "clasat" copil ADHD si alte chestii de genul acesta.
Sunt foarte, foarte suparata, nu ma asteptam deloc, dar deloc la acest comportament al ei, si tot stau si ma gandesc daca Bogdan chiar a facut ceva atat de iesit din comun.
Vreau sa imi spuneti cum se comporta copiii vostri la 6 ani? Ce asteptari aveti de la ei?
Astfel incat sa pot face o comparatie cu al meu copil, sa vad, poate dragostea de mama ma orbeste si nu vad paiul din ochiul meu ... Pentru ca mi-e clar ca sunt si subiectiva ... n-am cum sa fiu perfect obiectiva, doar e vorba de copilul meu aici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

fina ta are copii ?


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna intrebarea, are copil ?

Copiii sunt foarte diferiti
Si fi`mea are momente in care sta de zici ca e o batranica pusa pe ganduri, alte ori e copil normal cu multa energie

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela


Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Fina mea nu are copii. Incearca de ani de zile.
I-am si spus ca de asta vede lucrurile asa, ca daca ar avea copii s-ar schimba si nu prea ii venea sa creada.
Nu stiu ce sa fac acum, ma gandesc cu groaza ca atunci cand ne mai intalnim o va deranja copilul ... probabil voi evita o perioada sa ma vad cu ei.
Pe de alta parte ma tot gandesc ca nu are copilul un comportament normal si ce as putea face in sensul acesta. Pentru mine bataia nu e o solutie ... si niciodata nu castiga in fata mea un om caruia i se pare normala o palma la funduletul unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

strunfita chiar daca pot parea rea, poate prietena ta mai bine ca nu are copii...poate ar fi bine sa mediteze la asta, mai ales daca aceast sfat pe care ti l-a dat tie il va aplica pe propriu copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

strunfita, daca fina nu are copii, nu o baga in seama, ca nu stie ce spune.
Vineri am fost cu niste amice la un suc. Ai mei copii nu erau, dar 3 din prietenele mele au venit cu copii. Erau 3 baieti, de 5-6 ani. Au stat la masa cat au mancat, apoi erau cand pe jos, cand pe sus, punctul culminant fiind momentul cand au gasit o planta decorativa cu frunze lungi pe care le-au folosit pe post de catapulte pt figurinele cu spiderman ce le aveau. S-au potolit un pic cand un spiderman a aterizat pe o masa goala, printre pahare. Dojanele mamelor erau ignorate cu gratie . Si unde eram noi era cam gol, doar o masa fiind ocupata pt un timp. Daca erau ai mei pe acolo, ar fi facut fix la fel, antrenandu-se unii cu altii.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Biata Strunfita... .

Mai, prost crescuta fina ta :)).
Eu una as rupe relatia cu ea :).
Nu e vorba de faptul ca nu se pricepe la copii si ca e isterica , e vorba de faptul ca e badaranca si insensibila si ca isi permite sa te faca cu ou si cu otet si sa iti critice in halul ala copilul.
"Prietene" din astea gasesti pe toate drumurile, o poti inlocui oricand...


Eu as zice asa: baietelul tau e suficient de mare incat sa-i explici ca, daca suntem mai multi oameni intr-un loc trebuie sa facem in asa fel incat sa nu ne deranjam (prea tare) reciproc :).

Ideea e ca, cu cat sunt mai multi adulti intr-un loc, cu atat sunt mai multe sanse sa iasa cu nemultumiri.
Stii, majoritatea adultilor sunt extreeem de sensibili si pretentiosi cand vine vorba despre copii...
Numai ei sa faca galagie cat mai multa si sa se simta bine, copiii trebuie sa-si vada lungul nasului si sa execute ce li se cere .

Baietelul tau inca nu isi da seama ca stinsul-aprinsul luminii poate deranja cumplit adultii care spun bancuri si vorbesc despre Bin Laden, americani si intepata de la HR si de aceea poate ar fi bine sa observi tu reactiile celor din jur si, daca e cazul, sa-l iei de-o parte si sa-l rogi sa nu mai faca lucrul respectiv :).

Nu te necaji, nu e nici o problema cu Bogdan .





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Ce usor se disciplineaza de pe scun un copil, mai ales cand nu e al tau!Asa imi sunt de antipatici toti cei care dau sfaturi pt copii altora.
Eu nu indraznesc sa emit nicio parere despre copilul nimanui, cu atat mai putin despre educatia pe care o primeste, cu toate ca am 2 copii; dar altii nu se abtin!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Eu sunt de parere ca episodul asta nu arata nicidecum ca baiatul tau ar avea vreo problema de comportament in sensul in care iti faci tu griji. Nu stiu care copil poate sta locului 3 ore. In plus, copiii sunt atrasi de butoane, le place sa apese pe ele si daca mai obtin si un efect din asta e chiar... uau! Daca te linisteste cu ceva, eu am iesit cu niste prieteni cu fiica-mea care are 11 ani si nu a stat pe scaun decat cat a mancat. Nu ca s-a dat de-a dura prin restaurant, dar umbla de colo-colo cu ceilalti copii.
Nici pe fina nu as blama-o prea mult. Chiar faptul ca nu are copii e scuza ei. Asa, "de pe margine" e usor sa-si dea unul si altul cu parerea despre cresterea si educarea copiilor si sa aiba impresia ca s-ar pricepe mult mai bine. In schimb as evita, intr-adevar, sa mai avem iesiri prelungite impreuna, daca as fi in situatia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Parerea mea este ca la 6 ani ar fi trebuit sa inteleaga ca nu-i bine ce face. Si eu am copii, nu sunt ca fina ta :)). Acum daca nici tu nu ai insistat ... cred ca de aia nu a bagat in seama.
Si da, oamenii care nu au copii spun multe prostii.

Eu am avut sambata chef acasa : 15 adulti si 9 copii intre 18 luni si 6 ani ... Totul a fost perfect, nu ne asteptam.



Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Strunfita imi pare rau ca te-a afectat atat de mult comportamentul finei... ii zice bine Denizel, chiar e o badaranca... ea a depasit limita bunului simt, nu copilul. Daca chiar o deranja ce face Bogdan, putea sa-i spuna frumos sau, si mai bine, sa-ti spuna tie la fel de frumos.

Joaca asta cu comutatorul de lumina chiar e amuzanta pentru copii. La fiica-mea in clasa (a VI-a! ) a fost unul dintre sporturile favorite in pauzele semestrului trecut... si ei stingeau singura sursa de lumina...spre disperarea profesorilor.

E recomandabil insa ca la 6 ani sa il inveti despre limitele celorlalti. Adica nu ne distram facand ceva ce pe altii ii deranjeaza, ca asa e politicos si viceversa nu ne-ar placea nici noua.

Mergi la inceput