Urzica pisca si tanara, primavara? Cum o identific

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Urzicile crude nu miros numai a verdeata si a padure, miros si a... urzici :).
Daca mai tii minte cum miros cele fierte, pune la fiert o mana de frunze din astea si vezi daca rezulta ceva familiar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Eu zic ca alea din poza nu-s urzici. Urzicile au frunzele mult mai paroase si mai zdravene.
De piscat, pe mine ma pisca si ma inrosesc fie ca-s mici mici fie ca-s cat lanul de porumb. Chestie de sensibilitate a pielii, cred.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madona spune:

Si mie imi plac tare mult urzicile si le duc dorul...
Eu am gasit un filmulet pe youtube care ne-ar ajuta sa le identificam:
http://www.youtube.com/watch?v=Z5qL4OnrFQM
Am sa incerc si eu sa ma uit dupa ele desi se pare ca-i cam tarziu anul asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Nu-s urzici, bag mina-n foc. Sau nu-s aceeasi urzica. Urzicile sint mai inchise la culoare, au frunzele mai groase...




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Nici eu nu cred ca-s urzici...iar mirosul sigur, sigur ti l-ai aminti daca l-ai simti! Nu miros a verdeata "simpla", ci intr-un fel "metalic", sa zic asa...si pishcaaa chiar si cele mai mici


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

N-am stiut ca ati mai scris, doar pe Denizel am citit-o dar nu le-am fiert, ba le-am aruncat. M-a pierit elanul (nu din cauza voastra ). In schimb ieri am facut cateva foto la planta intreaga. Am sa le pun curand in album. Si am atins frunza din nou, nu m-a piscat.
Tulpina are cu siguranta perisori, petiolul este rosiatic (se vad cat de cat in poze). Poate imi spuneti si mie cum sta treaba cu petiolul la cele din Ro .
Madona, am sa deschid filmuletul, anul trecut cu tine m-am conversat daca mai tii minte...
Ce am avut in punga nu prea seamana cu descrierea voastra (frunze paroase, verde inchis, mai grasune...).

EDIT: am pus doua foto, una cu planta intreaga in padure, alta close-up in care se vad perisorii si codita rosie a frunzei (primele doua poze):

http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/

Am vazut filmul tau, Madona si sunt acum aproape sigura ca am adunat altceva (interesant, am sa le studiez din nou sa vad daca au sectiunea tulpinii patratoasa si frunzele crescute simetric din acelasi punct. Din ce-am vazut acolo pare si ca frunza este de culoare mai deschisa, aproape argintie pe dos. Zau ca nu-mi amintesc cum aratau pe spate cele pe care le cumparam de la piata in Romania...).
Va caut mai incolo cu aia de ma pisca anul trecut, stiu unde ar trebui sa creasca, o voi recunoaste cu siguranta dupa flori.

(La tzara americana (poze)


"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madona spune:

Da, ML, mi-aduc aminte ca anul trecut am descoperit, datorita tie, ca urzicile se pot manca si toamna, dar numai lastarele tinere, nu si plantele batrane care au inflorit peste vara.
M-am uitat si eu dupa urzici zilele astea prin parcuri) si am observat ca-s deja prea batrane... M-am gandit insa sa cumpar seminte pe internet si sa mi le plantez prin jurul casei, sa le am pe aproape...
Iti dau si tie adresa in cazul in care te intereseaza si pe tine sa ti le cresti singura: http://www.amazon.com/s/qid=1305958102/ref=sr_gnr_fkmr0?ie=UTF8&node=1055398&search-alias=garden&field-keywords=urtica%20seeds

Mergi la inceput