probleme la caine batran

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ma bucur sa aud vesti bune !

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Bravo Diana...o primavara frumoasa voua tuturor !

(P.S. Domnisoara ciocolata a rupt niste zambile, fapt pentru care era s-o incaseze...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

A trecut mai bine de un an de la primul diagnostic si Teg a depasit cele mai optimiste previziuni. Traieste, mananca bine, ar vrea afara tot timpul. Nu mai are putere sa sara in cada cand vine de afara, uneori ii tremura picioarele, nu mai poate tine deloc urina: picura din el tot timpul. Multa munca, multi pampersi ... el, saracul, inchis in camera si balconul lui, caci nu poate imputi toata casa. Sotul din cand in cand vrea sa-l eutanasieze, noroc ca de vineri seara pana luni dimineata nu are timp sa caute medic pentru asta . Acum m-am invatat minte: joi seara ii fac baia saptamanala , apoi il impachetez tot week-endul cu cate 2 pampersi ca sa nu simta seful ca e si cainele mirositor in casa.Eu nu pot sa-l omor cat mai are viata in el. Ma intreb ce ar fi fost daca anul trecut l-am fi operat: ar fi murit ca celelalte 2 animalute pe care le-am avut, operate de cancer si moarte in 3-4 saptamani de la operatie sau s-ar fi facut bine? Noi anul trecut am spus ca la diagnosticul lui nu are sens sa-l mai chinuim pentru cateva luni de viata in plus. In decembrie tumoarea era deja mult prea extinsa pentru a se mai pune problema operatiei.Fac tot ce pot ca sa mai traiasca atat timp cat din cauza bolii nu sufera. Sper sa se duca in liniste, frumos, fara dureri.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Diana, mi se strange inima cand vad ca postezi, mi-e frica sa nu fie o veste rea...dar din fericire vad ca nu e cazul. Teg vrea sa stea cu voi cat mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Ma bucur ca sunteti bine.
Te inteleg, bracul meu are 12 ani si aproape 2 luni. A albit la bot, are cataracta, mai face si cate un pisulica pe el sau in casa... i-au iesit o gramada de negi... in iarna a facut o insuficienta hepatica... mananca de regim, ia medicamente... acum 2 saptamani ii curgea un ochi, l-am rezolvat cu picaturi... doarme din ce in ce mai mult... dar cand se joaca se joaca ca in tinerete... iar la noi cand se uita cu ochii lui batrani cu care nu stiu exact cat mai vede, are aceeasi expresie de adoratie totala...
Stiu ca odata si odata va trebui sa se intample sa plece acolo in raiul cateilor. Rational stiu. Si mai stiu ca o sa imi fie cumplit si iremediabil dor de el. Si nu o sa imi treaca. Niciodata. Si nu o sa il uit. Niciodata.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Traieste, e bine mersi :). Chiar daca o face cu pampersi.A avut sotul la inceput de iunie o noua initiativa legata de eutanasiere, m-am certat cu el, am facut ceva modificari in casa-am redat functia de baie cu dus baii de serviciu in care facusem micul depozit al casei si pot spala acolo cainele fara sa-l mai duc in baia noastra - si am castigat batalia cu stapanul cainelui.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Vai, de cate ori vad ultima postare ca fiind a ta, la topic, ma apuca tremuriciul de emotie:"a murit!!"
Dar e bine ca de fiecare data rasuflu usurata!;)) Salutari si viata lunga in continuare la moshulica!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Mi-a venit inima la loc!
Sanatate multa!



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Ilinca, si eu exact la fel .

Diana, ce ma bucur ca ai rezolvat conflictul!

Urmaresc subiectul cu mare interes. De ce?
Am si eu o batranica acasa (maidaneza, culeasa de pe strada cand avea cam o luna), in septembrie va face venerabila varsta de 16 ani. Are botul alb, cataracta la ambii ochi, chiar ma intreb ce mai vede. Desi afara vad ca e atenta la vreun caine ce trece prin departare, deci ceva-ceva mai vede. In primavara trecuta am crezut ca o pierd. Nu mai manca, nu mai bea apa. Am facut tratament cu antiinflamatoare si vitamine, am hranit-o din mana (pana si-a revenit doar cu ficat de pui, ca e lacoma la el ) si am pus-o pe picioare. Are perioade cand urca scara proptindu-se in bot (acum mai rar) si atunci trecem iar pe vitamine si isi revine. Din decembrie insa are cancer la san. Am hotarat sa nu o chinuim cu operatii, sa o lasam linistita. Pare ca nu are dureri. In rest, e vioaie, jucausa, mananca bine, se bucura de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

cl, sa va traiasca si sa va bucurati de ea ! Atata timp cat nu se chinuie e bine...voiam sa-ti spun ca probabil vederea nu o ajuta [rea mult, la caini simtul mirosului si auzul sunt cele mai dezvoltate, deci ea simte alti caini de departe.

Diana, felicitari !

Mergi la inceput