probleme la caine batran

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Am fost plecati 7 zile si a venit soacra-mea zilnic la el: cate 6 ore pe zi. Cand pleca ii punea peste pampers un scutec seni de adulti -din cel patrat de pus pe pat- pe care il prindea cu elastice si ace de siguranta. Acesta, avand plastic si la exterior, nu a putut fi ros. Il tin de marti fara scutec, e drept ca mai are acces doar in camera lui si in balcon. Nu e sange pe linoleum, cand intru sa-i dau mancare, sa fac curatenie sau sa-l scot la plimbare e veselie mare pe el. Cu siguranta nu sufera, altfel l-as eutanasia pentru a nu-l chinui inutil. In stadiul in care e acum, nu-l pot adormi pe veci. Are multa viata in el.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Cainele e in aceeeasi stare: nu se poate tine mai mult de 3-4 ore si sangereaza putin, sunt destule scutece in care nu gasesc nici macar o picatura rosie. Mananca bine,nu a slabit deloc, ar iesi afara tot timpul si da din coada si mormaie multumit cand il scarpinam dupa urechi.Din pacate avem probleme financiare si daca sotul nu-si gaseste rapid altceva lucru, va trebui sa ne mutam la soacra-mea ca sa putem inchiria la noi.Si aici apare problema: soacra-mea nu vrea sa-i umple de pipi cainele apartamentul, asa ca fie ii gasim o casa, o pensiune la un pret acceptabil, fie va trebui sa-l eutanasiem.Nu se pune problema sa se mute ea la noi si sa inchiriem casa ei, caci stie ce pot lasa in urma chiriasii de la vecinii de deasupra ei.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

diana, imi pare rau, sper sa nu se ajunga la solutia asta extrema. Daca sotzul nu-si gaseste de lucru... atunci ar sta acasa, banuiesc si ar putea sa scoata cainele mai des, ma gandesc. Nu ar putea sa va ajute si mama ta, ziceai ca a venit des cand ati fost voi in concediu

Numai bine va doresc

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Problema este ca din salariul meu de 1000 de ron nu putem plati intretinerea, lumina, gradinita copilui si mancarea pentru 3 oameni si un caine. Cand rezervele se vor termina, va trebui sa facem rost de bani si in afara de a ne inchiria apartamentul si a ne muta la soacra-mea, nu avem ce face. Speram ca gasirea unui nou job nu va dura mai mult de 3 luni.Iar de luat cainele la soacra-mea, nu se pune problema.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Sa va ajute Dumnezeu sa gasiti o solutie.
Cainele face si el parte din familie si, dupa parerea mea, asa cum nu iti pui problema sa iti eutanasiezi mama, tatal, bunicii sau alte rude ajunse la varsta neputintei, numai pentru ca nu se mai incadreaza in buget... asa ar trebui gasita o solutie si pentru cainele care v-a fost aproape atatia ani.
Voi sunteti familia lui. Va iubeste asa cum numai un caine poate iubi. Pentru el nu conteaza ca sunteti grasi sau slabi, urati sau frumosi, pentru el nu conteaza decat sa ii fiti aproape. Pe voi va iubeste mai mult decat o pot spune cuvintele, mai mult decat suntem noi capabili sa intelegem si sa acceptam.
Ma rog sa gasiti o solutie prin care el, cainele vostru batran si bolnav sa nu fie aruncat ca o jucarie veche si demodata de care nimeni nu mai are nevoie. Ma rog sa va uitati mai intai in sufletul lui si in sufletele voastre si apoi sa mai incercati sa gasiti o solutie, o solutie in care sa aiba si el loc.
E posibil sa mai traiasca o saptamana si sa il ia Dumnezeu in Raiul Animalelor. E posibil sa mai traiasca o luna sau un an. Numai Dumnezeu stie cate zile mai are. Nu il lasati sa plece stiind ca a fost parasit de toti. Ca l-ati scos din inima voastra asa.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Tocmai pentru ca e parte din familie incerc s-o conving pe soacra-mea sa ne ia la ea cu tot cu cainele acesta care face pipi din ora in ora acolo unde apuca.La noi are camera lui cu balcon. In usa de la balcon are montata o usita pentru animale si se poate duce oricand in balcon. Nu-l tin tot timpul cu pampers pentru ca se irita. Ieri cand i-am dat de mancare a inceput sa faca pipi in camera in timp ce manca... nu mai are niciun control asupra urinarii. Si e ditamai cainele si se strange o mare balta sub el.Daca nu ar fi problema asta, as spune ca e un batranel jucaus, mancacios si dornic de plimbari. In august planuisem ca in septembrie sa-l mai ducem la 2-3 doctori, sa vedem ce are cu adevarat. Cum pe 30 august sotul a aflat ca urmeaza sa-si piarda jobul, s-au anulat toate planurile.Daca soacra nu ne primeste cu el, nu stiu ce o sa facem. Sa-i platim o pensiune nu prea avem din ce, sa-l ducem la tara n-avem unde, de donat nu stiu cine si-ar lua un asa caine. Apoi el a stat cu noi toata viata, cand se va vedea abandonat probabil ca va muri de tristete.Mi-e groaza de perioada care urmeaza.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Nu ne-am muat si sper sa nu o facem.Teg e vesel, mancacios si doritor de plimbari. Nu se poate controla, face pipi pe unde apuca in camera lui. Daca nu ar avea problema asta, ar fi un batranel agreabil.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Diana, imi pare bine ca ai vesti mai bune. Sper sa nu trebuiasca sa va mutati, ca sa poata si el sa-si traiasca batranetile in liniste

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Teg e bine- adica nu sangereaza in fiecare zi, manaca excelent, da din coada si scapa picaturi de pipi :D.Tocmai si-a gasit sotul serviciu, in alt oras, va face naveta, etc. Important e ca ramanem pe loc si ca sunt sanse mari ca de Revelion sa avem cu noi si animalul ( nu credeam asta acum cateva luni). Il ajut cu ceai de pufulita, poate asta e motivul pentru care, la diagnosticul lui, a trait deja 7 luni si probabil va depasi anul. Am fost cu el la alt medic, acelasi diagnostic din mai si mirare pentru ca neoperat traieste.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Nu ceaiul... VOI sunteti motivul. E incredibil ce poate face un caine pentru a fi cu 'familia' lui...

Sarbatori fericite alaturi de Teg !

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput