Este utila sigilarea dintilor la copil?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

buna

ma intreb, si mai ales va intreb pe voi cei care aveti copii mai mari, daca le-ati facut sigilarea dintilor, molarilor, si daca este necesara, s-a vazut eficienta procedurii. baietelul meu are aproape 7 ani si acum ii erup molarii de 6 ani, nu are carii inca, Slava Domnului insa dr. la care am fost pt extractia dintilor de lapte a spus ca faptul ca pana acum n-a facut carii nu inseamna o garantie asa ca mai bine sa-i sigileze molarii.

am citit pe net si am inteles in mare parte ca nu e o tehnica dureroasa, se face initial un periaj cu pasta speciala de catre medicul stomatolog si daca nu exista carie, se aplica o substanta fluida pe partea superioara a molarului, sa se acopere fosetele, santurile de pe suprafata molarului.

Intrebarea mea e daca acest proces de uniformizare a suprafetei molarului, care practic devine neted, fara santulete, nu se simte ciudat in procesul masticatiei. Intreb asta pt ca eu de ex dupa ce vin de la dentist unde tocmai mi-a pus o plomba, dureaza ceva vreme (zile) pana ma obisnuiesc cu plomba si forma noua a meselei, adica ma deranjeaza suprafata aceea neteda, parca maselele de sus cu cele de jos "nu se mai imbina bine" la mestecat mai ales. intelegeti oare ce vreau sa zic, ca nu-mi gasesc acum mai bine cuvintele

ma intereseaza daca sigilarea aceasta este intradevar eficienta sau e doar o chestie "trendy" la fel ca, sa zicem, albirea dintilor in scop estetic, sau montatul de aparate dentare si pt deviatii cu greu remarcabile ale incisivilor, sau purtatul de ochelari fara dioptrii sau etc

n-am nimic impotriva sigilarii daca e imperios necesara pt buna sanatate dentara a copilului, insa am impotriva lucrurilor facute de dragul modei, al curentului...asa ca gasesc ca aici e cel mai propice spatiu sa descopar necesitatea sigilarii






E ciudat ce simti tu dupa ce vii de la dentist, eu nu simt asa ceva, chiar azi am fost la dentist si ieri la fel, deci nu e vb ca am uitat.
In mod normal n-ar trebui sa simti nimic ciudat unde e plomba. NU stiu cum e dentistul tau, dar al meu le finiseaza de ma plictisesc, si pana nu e perfect nu ma ridic de pe scaun.

Referitor la intrebarea ta legata de sigilare, aceeasi intrebare i-am pus-o si lui si mi-a spus ca depinde de copii, de spatiul dintre dinti, ca sunt zone in care periuta nu ajunge, ceva de genul asta.
Eu o sa il duc pe fii-miu la control si medicul va decide daca se impune sau nu sigilarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui karula

Citat:
citat din mesajul lui madline82

Iar compozitul folosit pt sigilari nu elibereaza decat ioni de fluor, f importanti pt sanatatea dintelui!
E alegerea fiecareia cum decide sa isi creasca prichindelul!




Madline, daca administrez corect, zilnic si de la varsta recomandata supliment de fluor copilului (Zymafluor), mai pot opta si pentru sigilarea molarilor? Fetitei mele i-au iesit la 5 ani primii molari si sunt in mare, mare dubiu daca sa merg sa-i sigilez sau nu in conditiile astea.
Multumesc!


Karula, sa nu depasesti DZR de flour pt ca risti sa faca copilul flouroza..ceea ce e f grav! Iar sigilarea dintilor nu are legatura cu adiministrarea de fluor sau nu, e o masura profilactica in plus pentru a preveni cariutele. Eu iti recomand din suflet sa o faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Multumesc! Nu cred ca depasesc daca le dau (ca le dau la amandoua fetele) doza recomandata in prospect, conform varstei, aprobata de dentistul din Romania, iar in Viena m-am documentat de nivelul de fluorizare a apei (e minim) si folosesc la gatit sare fara adaos de fluor. A, si la cea mare folosesc pasta de dinti cu minimum de fluoruri, iar la cea mica inca folosesc Nenedent. E ok?
Perfect atunci cu sigilarea, eram in dubiu in urma mesajului tau din care am inteles ca substanta folosita la sigilare contine fluor.
Multumesc din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Salutare tuturor!

Aici toti medicii stomatologi recomanda sigilarea molarilor definitivi.
Medicul cu care lucrez eu (sint asistenta stomatologica)afirma ca sigiliile pot dura si mai bine de 5 ani si ca sint extrem de utile...
Procedura nu este absolut deloc dureroasa si nici periculoasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Mai bine sa previi decat sa tratezi!

Se recomannda sigilarea molarilor,si nu numai, deoarece molarii au santuri si fosete adanci unde se acumuleaza resturi de mancare ce favorizeaza aparitia cariilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

Dar daca molarul are o carie mica, se mai poate aplica sigilarea? mai are vreun efect?

Mergi la inceput