Calendarul gradinarului vesel (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Liviana, multumim de complimente . Am facut si noi cum ne-am priceput mai bine, desi vecinii au ramas impresionati ca noi am fost in stare sa design si sa construim atit de perfect zidul ptr stratul de flori . Dar ei se mira de orice LOL inclusiv ca am fost in stare sa ne contruim in doi (doar eu cu husbandu) deckul din spate si l-am facut si conform tuturor codurilor in norma ca avuram 3 inspectii de la primarie in 3 faze diferite :). Dar asa suntem noi ne cam place sa surubaim/construim ca avem alta satisfactie cind e facut de noi vs. daca am fi platit pe cineva sa o faca ptr. noi.
Prin mulch iese absolut tot mai putin cred eu semintele. Desi nu am incercat cred eu ca sigur nu ar iesii ca stratul e prea gros. Tocmai am pus niste seminte de flori dar in ghivece (de Poppy Mix si Cosmos) caci m-am gindit ca nu le pot pune direct in gradina exact din cauza mulchului.
Itradevar nu mai ai grija buruienilor. Noi mai avem si material importiva bururienilor sub mulch, pe care deja regret ca l-am pus ca ma cam enerveaza. Probabil ca il voi scoate in final de tot. Si asa tot am taiat din el de fiecare data cind am plantat ceva nou. Si mi se pare ca ma impiedica la a aranja plantele dupa cum mi-e dorinta :).
Aici gasesti fel de fel de mulch de esente, culori, marimi diferite. Eu l-am ales pe cel caruia mi-a placut culoarea Nu as putea spune ca unul e mai de calitate ca celalalt caci in final tot putrezeste. La 2 ani trebuie completat orisicum. Isi mai pierde si din culoare si aspect si tot. Noi chiar trebuie sa completam anul asta ca se vede ca s-a "topit".
Sa nu zic ca a aparut si din cauciuc care probabil nu mai putrezeste in veci dar eu nu as lua in veci ... macar mulchl clasic imbunatateste calitatea solului asa cauciucul ... si nu stiu cit de bine se simt radacinile plantelor, poate nu respira ca lumea prin cauciuc si putrezesc ... cine stie.

Ok Gabriela, atunci voi tine ochii pe Runculus sa vad daca va iesi si la anul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

de ce mi-a fost frica n-am scapat ... bruma groasa vineri dimineata , rezultatul: fasolea a inghetat ... la fel si niste rasaduri de rosii , tata le-a primit joi si le-a plantat. n-au inghetat chiar toate, sper sa scape macar cateva din ele. aseara am pus o folie pe ele. bine ca celelalte rasaduri nu le-am plantat.
azi ne-am dus la gradina dar n-am rezistat prea mult, pe vant, ploaie si doar 6 grade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui sonya_mea

Dragele mele, pot scoate acum in mai bulbii de lalele cu floarea trecuta? As vrea a le mut de la anul, sa le pun dupa inaltime, culori si peioada de inflorire si dupa ce trece floare iar nu mai stiu care si cum sunt.Eu cand le- am cumpat am cautat a fie mai toate de aceeasi dimensiune sa infloreasca cam in aceeasi perioada dar observ ca nu se cam respecta ce scrie pe ambalaj


gena MTHFR A1298C genotip heterozigot

Nu patesc nimic daca le muti acum undeva unde pot sa se ofileasca frunzele linistite.Se poate chiar si in lazi cu pamant unde sa le tii(si sa le uzi)pana la toamna cand scoti bulbii si ii pui unde vrei sa infloreasca la anul. Doar daca scoti bulbii acum si nu ii mai pui in pamant pana la toamna nu mai infloresc la anul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Am reusit si eu simbata pina in prinz sa termin de pus in gradina rasadurile de rosii si ardei, sa construiesc spalierul pentru mazare si sa amenajez o bucata cu folie in locul unde vreau sa pun dovleceii (v-am mai spus eu ca incerc o varianta pe acre am gasit-o pe net). Din pacate nu m-au mai tinut shalele sa termin de des-buruienit toata gradina - mai trebuie sa pun o portiune cu folie pentru rasadurile de pepeni galbeni si sa curat si partea de gradina unde am sa pun vinetele si castravetii - e drept ca mai am timp pentru ca nu am de gind sa le scot in gradina decit la sfirsitul lunii, sper ca pina atunci sa se incalzeasca vremea!
Sunt curioasa cu capsunii - dupa ce le-am aplicat ingrasamint au crescut foarte frumos si toate sunt pline de flori - manunchi de flori - sper sa si faca atit de multe capsuni, ar fi super!
M-am uitat si la fasole, dar nu a incoltit inca...

Ioana - imi pare tare rau...poate totusi isi revin rasadurile tale!


Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Am fost weekendul asta la festivalul lalelelor din Holland (e un orasel de traditie olandeza la tarmul lacului) si vreau sa va arat si vou cite feluri de lalele au
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.208499299182910.59646.100000685244617
Pun linkul ptr facebook caci doar acolo am pus pozele nu si pe webshot, sper ca le poate vedea toata lumea.
Enjoy


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

Citat:
citat din mesajul lui alintaroma

Am fost weekendul asta la festivalul lalelelor din Holland (e un orasel de traditie olandeza la tarmul lacului) si vreau sa va arat si vou cite feluri de lalele au
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.208499299182910.59646.100000685244617
Pun linkul ptr facebook caci doar acolo am pus pozele nu si pe webshot, sper ca le poate vedea toata lumea.
Enjoy


There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!


nu se deschide

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2892153740100816331SkVwVK" target="_blank">gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Alinta - nici eu nu pot vedea pozele din linkul tau - probabil trebuie sa ne imprietenim pe fb!

Ma uit pe geam si iarasi vad ca se apropie ploaia...m-am cam saturat sincera sa fiu, banuiesc ca si voi la fel...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

la noi ploua torential






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

http://good-times.webshots.com/album/580176064ImspZD?vhost=good-times

Sorry fetelor ca nu ati putut vedea pe FB . Am pus si pe webshot.
Gabriela ne putem imprietenii dar nu iti stiu numele
Enjoy


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si la mine a plouat cu galeata vreo 30 de minute de ma gindeam ca mi-o ia gradina la vale... zau, nu mai pot cu ploaia asta, sunt deprimata total!

Totusi a inceput sa infloreasca Spirea (una din cele 2 plantate anul trecut): http://home-and-garden.webshots.com/photo/2486789860050279906TnvgIH?vhost=home-and-garden

Alintaroma - uau cat de frumos, un vis!

Liviana, ma tot tineam sa te intreb daca ti-au rasarit dovleceii plantati in gradina? M-am gandit sa ma ghidez dupa tine - daca ti-au rasarit inseamna ca e "safe" si pentru rasadurile mele de dovlecei sa le mut in gradina! Prin urmare, astept sa-mi spui!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput