Pufi veseli de ian-feb 2010 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Astazi este ziua barbatului, nu?

Mie de ceva vreme imi este mai usor cu treburile casei, ori pt ca iesim si pe afara, ori Mara nu mai face asa mult dezastru. Si totusi asa simt nevoia de o pauza, sa am jumatate de zi pt mine, sa stau, sa ma relaxez, sa nu traga copilul de mine.



_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:



azi, pana am pus doua oua sa fierb la puiii mici, ivan al meu a intrat in grajd, langa vaca era, gesticula de mama focului
cand l-am vazut....................mi-a stat inima in loc, mi s-au inmuiat picioarele si nu am mai putut nici sa ii dau doua peste cur............
offfffffffffffffffff


deci clar toate trebe inchise si facute garduri

pana acu nu a mai intrat acu nush ce l-a apucat..................
jeeeeeeeeeeeezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz




si la noi problema cu tavalit, dar nu chiar tavalit si se pune in cur........

inca nu am patit in locuri publice, doar acasa...........cred ca e mic inca sa stie ce si cum...........
nu stiu........
sper sa ii treaca
eu il ignor, il iau frumos de mana si il duc mai departe.........sau acasa il las acolo

azi a fc asa la buni.........
nu stiu nu era in chefuri, batrana tot il tzuca si il enerva si el se enerva si mai tare si tot asa...........



ma duc sa trag un pui de somn ca doarme si el de juma de ora...........


ce ziua barbatului????????????
nu primeste nik.............
:)))
no money........:)

Bea, mamica fericita de Ivan(14.01.2010) si 10+ cu fetita cu codite...


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Simply...felicitari pentru canini, si pentru vindecarea buricutului! Ma bucur tare mult ca sunteti mai bine!
Bea...aoleu..ce nazdravan de baiat ai tu acolo!
Mire...felicitari pentru rezultatele dietei! Ma bucur ca iti este mai usor cu treburile casei...nu pricep ce fac eu gresit, dar la mine este taman invers! Buna intrebarea cu somnul.....Iris doarme noaptea aprox. de la 21 la 7, cu 2 treziri de lapte, si alte maraieli de dinti, suzete,muci, etc. Cele 2 ore legate de ziua....sunt un vis, nu mai zic de 4 ore...alea deja sunt utopie pt mine. Tot 3 somnuri are ziua, tot cam 30 min. Mai inregistreaza si depasiri, dar rar.
Bf...sorry ca te-am nelinistit, in leg cu apa...poate nu e cazul! Subscriu in totalitate la treaba cu vremea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Ziua barbatului...hmmm...va fi ca si ziua femeii, ca si pastele si craciunul..o alta zi. Nu prea avem loc de intors, cu mica urlacioasa.

Somnul pe burtica...nuuuu,lui iris nu i-a placut sa stea pe burtica niciodata. Mai mereu doarme pe partea stanga, spre deosebire de diana, care dormea mai mult pe burta...si in landou, chiar si cand o leganam pe picioare, pe perna, tot pe burtica statea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evyme spune:

Buna ziua si de la noi!
Intru repede sa fac un pic de cinste, pt ca azi, de ziua barbatului, noi sarbatorim 4 ani de casnicie Asa ca luati de va serviti cu ce va pofteste inima


Bubitele au inceput sa-i treaca, am fost la dr lui pediatru si a zis ca probabil e o alergie, sa-i dau 7 pizaturi de zynat pe zi (pe care nu i le-am dat pt ca pe ele scrie ca se dau de la 2 ani cate 5 picaturi). Banuiala mea este ca totusi e roseola, ieri i se intinsesera si pe cap bubitele, azi vad ca au disparut de pe cap si mai sunt foarte putine pe corp

Sa zic si doua vorbe despre subiectele dezbatute:
apa eu folosesc inca de cand eram gravida Devin, pt ca are un continut mic de sodiu (aveam tendinta de a ma umfla, dr imi zicea mereu s-o las mai usor cu sarea si eu nu foloseam aproape deloc sare, de cand am trecut pe Devin nu m-am mai umflat asa)
somn pe burta cu fund in sus noi prestam de pe la vreo luna... L-am pus o data intamplator pe burta cand avea o criza de colici, am observat ca s-a oprit din plans si de atunci numai asa l-am pus la somn. Acum a inceput sa mai doarma si pe spate, dar durate mici de timp, in rest tot pe burta rulzzzz
crize avem la greu... Ori de cate ori nu-l las sa faca ceva sau sa umble cu ceva interzis se pune in fund si se da cu capul de pamant Ii spun ca nu-l aud, ca nu-l vad, plec de langa el sau ma intorc cu spatele la el si-i spun sa vina la mine sa vorbim cand se potoleste. In maxim 10 secunde vine la mine cu bratele intinse sa-l iau in brate. Il iau, il pup si-i explic de ce n-are voie acolo, il pun jos si-si vede de ale lui, fara sa mai incerce sa faca lucrul interzis. In magazin o data a incercat sa faca o criza ca l-am luat de langa un stand cu conserve pe care le magaie cu foc, dar i-am aratat repede altceva si i-a trecut. De obicei, cand mergem in Cora la cumparaturi il tin in carut (in interiorul carutului, in picioare, nu in fund pe suportul ala) si-si face de lucru cu obiectele pe care le punem noi acolo...

Nu mai stiu ce sa zic...
Bea felicitari pentru dansatoarea din burtica, are cu cine sa semene, doar si Ivan facea la fel, nu? fetita cu codite, sa dea Doamne-Doamne sa fie fetita, asa cum iti doresti!

Va las, ca l-am pus la somn pe print, si fug si eu sa pap!




din 10.02.2010 fericita de Sebastian Mihai




Eu te iubesc ca te iubesc si te iubesc ca te iubesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia
Si totusi asa simt nevoia de o pauza, sa am jumatate de zi pt mine, sa stau, sa ma relaxez, sa nu traga copilul de mine.



_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Pauza!!! Pauzaa!!! daa! eu vreau o mare pauza acum ca m-a capiat Yannis azi!
S-a trezit de dimineata cu pampersu extra full de pipi, avea pe body pe pantaloni tot, la-m bagat direct in baie, spalat din cap pana-n picioare,
mai nou are muci, da-i scoate-i lupte, etc,
apoi hai sa mancam, iar lupte, curata apoi dezastrul, etc
nu-l pun bine jos din scaunul de masa ca-mi miroase a "ciocolata" (decenuela am rasssss!!! )
Din nou spalat, de data asta numai la fund, plus ca murdarise si pe body si cand s-a zbatut la schimbat a bagat si sosetele in...ciocolata

Ma rog mai aveam ceva haine murdare, zic hai sa schimb si asternuturile lui sa fac de o masina is sa le spal...bun, cat schimb asternuturile cat umblu la baie sa iau hainele alelande de spalat etc a tras de toate cele, de fire, de cabluri, a dat cu baby phoneul de pamant i-au iesit bateriile si rodea la ele, a luat mopul ...ce n-a facut
bagam la spalat, aranjam tot, punem la loc, incepe sa-mi arate bufetul din bucatarie si MaaM! MAM! MAM! adica mancare....da-i fierbe un ou, paseaza cu niste cartofi etc
DEZASTRU, de data asta a facut un adevarat dezastru!!! mai fac copii dezastru la masa dar asta a fot mare! pe mine, pe podea (si abia smotruisem luna toata casa ieri ) ce sa mai....
nici sa-l cert nu pot ca ii zic ca s-a facut ca un porc si el repede cand aude "porc" baga un "groh, groh, groh!" , va dati seama, imi trec toti dracii....
Apoi a deschis comoda de la TV, a insirat cabluri peste tot ....ma rog....mai toate activitatile astea ne-au ocupat timpul intre 9:30 si 14
de cate ori am incercat sa deschid calculatorul intre timp a tras de cabluri, se catzara pe monitor, tragea capacul sa vada el monitorul nu a fos tchip!

Asta ca sa-mi aminteasca, probabil, ca am copil ca de vro sapt incoace e cumintel, sta in pat la el, se joaca cuminte cu una alta, eu imi vad de treburi, forum, net, mancare, calcat si ce mai am de facut, dar azi...si-a scos parleala !

Nici in pat nu vroia sa stea. l-am pus sa mai rasuflu si io 5 minute...crizeeee! offf
bine ca doarme...4 ore sa nu-l mai vad!

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Acum sa vedem ce-mi amintesc din urma...

Apa... sa scutim caratul si mai ales batut sotul la cap (cand eram gravi si imediat dupa cezariana) sa nu uite sa ia apa!!!Noi folosim cutiile cu apa La Fantana. Din aia bem, cu aia gatim si ptr noi si ptr bebe. Am ramas asa (gatit cu apa plata) de la fostul apt unde venea mai mereu maro apa pe tzeava. Bleah!

Dormit cu fundul in sus Rules! De cele mai multe ori asa adoarme si mai ramane in pozitia asta o vreme...

Bea felicitari pentru mica dansatoare! Numai de bine de acum inainte!

Simply multumim de aprecieri. ma bucur ca Ariana e ok.

Loredana sa stapaniti sanatosi carticelele! Va invidiez un pic sunt convinsa ca ati gasit ceva foarte dragutz si la breturi imbatabile! Cat despre intrebarea referitoare la Bea... sa inteleg si eu ceva...ti se parea devreme la 10 saptamani sa afle sex-ul? Mie mi-a zis dr ca Yannis e baietel de la 11 saptamani, i-am vazut si eu "bijuteriile" pe ecograf. Acum depinde si de ecograf, de felul ecografiei (la varsta asta a sarcinii se vede mai bine la eco transvaginala) si de pozitia copilului.

Alicredo ...nu stu ce sa zic....crezi ca poti face ceva? acuma e prea mic sa il pedepsesti sau sa ii zici ceva, nu cred ca poti decat sa ii distragi atentia cu altceva.
Faza cu ignoratul merge acasa, nu in locuri publice ptr ca eu una de cate ori am incercat asta in public, io ieseam "nesimtita" care-l ignora si copilu primea toata atentia de la ceilalti din jur (vanzatoare, casiere, cumparatori, trecatori, etc)
Yannis nu prea face asa decat acasa, afara e usor sa il distrag cu altceva. Sau daca face face cum zice Mirela, cateva caraieli si arcuiri si apoi ii trece daca ne indepartam de obiectul / locul cu pricina. Si acasa mai face asa cand il iau din bai de la mop sau din dormitorul mare unde are mereu o treaba cu ceasul desteptator, mai exact cu Ipod-ul ceasului care ne canta. tzipa, se arcuieste, ies cu el, inchid usa, apoi se lasa pe jos in fata usii, eu plec si ii trece si lui imediat si vine dupa mine.

ce mai era... ???

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Pauza!!! Pauzaa!!! daa! eu vreau o mare pauza acum ca m-a capiat Yannis azi!



Alexutzzza......ai fost magistralaaa!
Am rassss ca dementa!

Mai ales ca am avut si eu o zi....
Eram buna de pus pe you tube, cum frecam eu azi faianta, buda, si chiuveta de la baie, cu copilul agatzat de pantalonii mei, bagata toata in fundul meu, ad-literam, si urlaaand de mama focului ca o dadusem jos din brate...
Tot cu muci ne luptam si noi, sunt pe trecute, dar e faza aia nashpa, cand nu mai curg, si stau intre nas si gat..pas de-i mai scoate..lupte, urlete...asisderea...
M-am chinuit juma' de ora s-o culc, dansul ploii, evident, si dupa 30 min..oaaaaaa! Iar executat dansul ploii...acum doarme....Sa vad cat mai tine si minunea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

evyme Felicitari! La multi ani fericiti impreuna!

A! Somnul....
Seara adoarme undeva intre 20:30 si 22
Dimineata se trezeste undeva intre 8 si 10
Mai intotdeauna e o masa de lapte undeva intre 5 si 7

Ziua doarme 95% din cazuri un singur somn intre 2,5 si 4 ore. Ora la care adoarme variaza undeva intre 12-14.

Nu avem ore fize, dar duratele sunt fixe, adica somnul de noapte e mereu in jur de 11 ore si cel de la amiaza in jur de 3.

Mire daca te interesa o medie, as spune ca doarme 14 ore din 24

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui evyme

Buna ziua si de la noi!
Intru repede sa fac un pic de cinste, pt ca azi, de ziua barbatului, noi sarbatorim 4 ani de casnicie Asa ca luati de va serviti cu ce va pofteste inima



Felicitari si multumim pentru cinste!
La multi, multi ani fericiti impreuna!
Bine ca ii trec bubitzele lui Sebi, si bine ca nu i-ai dat AB!

Mergi la inceput