Impozit pe venit?

Impozit pe venit? | Autor: kid

Link direct la acest mesaj

Am primit azi de la administratia financiara, sa platesc impozit pentru niste venituri obtinute in 2005.
Nelamurirea mea este de ce nu m-au anuntat pana acum? Si daca nu exista cumva termen de prescriptie pentru aceste impozite?
Multumesc.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

a, pai mie nu mi s-au prescris unele din 2000

m-am dus foarte linistita sa iau un certificat fiscal pe PFA si am constatat cu stupoare ca nu numai ca nu s-au prescris in 2009, dar se cumulasera de pe persoana fizica pe PFA si contineau niste penalitati covarsitoare... eu primeam scrisori dar nu le ridicam si atata timp cat nu aveau confirmare de primire, erau ca si cum nu mi s-ar fi adus la cunostinta. Cand am intrebat-o pe cucoana de la ghiseu daca nu s-au prescris pana acum, mi-a zis ca ei publica datoriile pe un site al ANAF timp de cateva zile, site-ul fiind public se considera ca ti-au fost aduse la cunostinta. Bag sama ca acum nici nu se mai obosesc sa trimita somatii, cica nu au nici bani de posta.
In concluzie: codul de procedura fiscala spune ca termenul de prescriptie se prelungeste de la data cand ti s-a comunicat inca 5 ani.
Aaaa, si cica mai un mod de "comunicare": afiseaza listele datornicilor pe geamurile administratiei financiare
Astfel, aceste impozite nu se prescriu never, pentru ca nu asteapta sa se implineasca termenul de prescrptie, mai comunica ei din cand in cand pe site-ul lor (pe care sincer, eu nu l-am vazut niciodata).

la mine nici penalitatile nu erau corect calculate, contestatia mea la modul de calcul cred ca au folosit-o pe post de hartie igienica, pentru ca nu mi-au raspuns la ea nici in 45 zile cum e prevazut in codul de procedura fiscala, nici dupa un an.

Drept pentru care, i-am "pedepsit": am platit tot pana la ultimul banut!

Mergi la inceput