Ce mai gatim cand alaptam?

Ce mai gatim cand alaptam? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Sunt in pana de idei, nu stiu ce sa mai fac de mancare pentru felul II. Stiu ca nu e voie mazare, fasole sau varza. Pana acum am facut mancarica de cartofi, spaghete, spanac, macaroane cu branza. Mai dati-mi idei, va rog...Mami de Miruna si de VladutPoze:
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Peste cu legume la cuptor, musaca, pizza, pilaf cu carne de pasare..

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Poti sa faci macaroane cu sosuri diferite. Eu fac de exemplu sos de rosii cu cremwurst si ciupercutze, sau cu ardei si cu rosii in putin ulei cu usturoi. Poti sa variezi aici cum vrei tu, si se gateste usor.

EU mai fac cartofi la cuptor cu ierburi italienesti si cu brinza de vaci.

Aici se recomanda sa nu maninci ce iti face tie probleme la stomac. Desemenea citricele nu ar fii bune. Poti sa incerci si sa vezi ce efect are asupra bebelusului. La mine a avut efect negativ ardeiul calit in ulei (in cantitati mai mari).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

supe, ciorbe, gratar cu piure de cartofi, carne la cuptor cu garnitura de fasole verde, salata orientala (eventual fara ceapa care poate da miros laptelui), paste cu diverse sosuri, cartofi copti cu unt si branza



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Singura chestie care-i provoca maaari neplaceri fetitei mele a fost SALATA VERDE. Mi-a luat ceva timp sa fac legatura, credeam ca e nevinovata! Nu stiu ce contine sau mai degraba cu ce e stropita dar fetita mea avea niste dureri de burta crunte cand mancam, chiar si cand era mai mare, pana intr-un an.
In resti cica poti manca orice iti pica tie bine; daca mananci ceva ce-ti pica greu/ te baloneaza etc, asa se va intampla si cu copilul,asta ar fi regula (la mine a fost confirmata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

supe, ciorbe, gratar cu piure de cartofi, carne la cuptor cu garnitura de fasole verde, salata orientala (eventual fara ceapa care poate da miros laptelui), paste cu diverse sosuri, cartofi copti cu unt si branza, peste, pasta de peste, pate de ficat facut in casa, avocado daca-ti place, pasta de pus pe paine



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world




blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Astazi, de exemplu, am facut brocoli cu branza la cuptor. Am mai facut paste cu vinete, budinca de conopida, dovlecei cu ton la cuptor, legume la cuptor, vinete cu mozarela, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Fetelor, multumesc pentru idei. Orez nu mananc sub nici o forma, ca si-asa ma lupt cu o constipatie crancena, dar mi-ati mai dat idei pentru cateva zile. A, inca ceva, fasolea verde merge? Nu baloneaza si asta? Sau doar cea uscata?Mami de Miruna si de VladutPoze:
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Te baloneaza de obicei fasolea verde? pe mine nu. In principiu si cartofii baloneaza, acum tu iti cunosti cel mai bine organismul. Eu stiam de vinete ca nu prea-s bune. Azi am facut spanac cu oua la cuptor



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Te baloneaza de obicei fasolea verde? pe mine nu. In principiu si cartofii baloneaza, acum tu iti cunosti cel mai bine organismul. Eu stiam de vinete ca nu prea-s bune. Azi am facut spanac cu oua la cuptorblogasteptandu-l pe Filip (august 2011)The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world
De obicei nu; cu mazarea am probleme. O sa incerc sa mananc putin, sa vedem ce parere are si bebe. Multumesc!Mami de Miruna si de VladutPoze:
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Mamaliga cu branza, smantana, ou. Eu nu pot manca sub nici o forma cartofi, daca mananc nu mai dormim toata noaptea, amandoi.

Mergi la inceput