Cum va impacati cu shopping-ul?

Cum va impacati cu shopping-ul? | Autor: marius

Link direct la acest mesaj


Ipoteza este relativ aceeasi cu cea de aici


Personajele insa le rotim.

El devine ea si bineinteles ea devine ...el.
In loc de gadget- uri punem foarte usor orice altceva... haine, pantofi, genti, cercei, farduri, parfumuri - lista poate continua.

Asa incat, retoric ce-i drept, pentru cei (care oare?) ce ar raspunde (si) la acest topic (paralel), intrebarea este:

Cum va impacati cu shopping-ul?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Sa raspunda barbatii!

Insa, pe bune, eu sunt o sotie de vis! Cu greu ma urnesc sa-mi cumpar haine/posete/genti, port unele haine de cel putin 10 ani (am aceleasi dimensiuni de la 18 ani ), pantofii mei buni au spre 4 ani lejer, tot ce am bani suplimentari ii bag in euro (visez sa-mi iau apartament anul acesta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Si eu sunt de vis, sau ma rog, "rara avis", prin faptul ca detest sa o lalai prin magazine daca nu stiu deja
- ce am de cumparat
- cat iti permit, adica ce am in buzunar

Nu pot sa ma fatzai fara un ban in buzunar si sa probez 100 de pantofi iar apoi sa bat in retragere cu o tampenie de genul "da 44 pe roz n-aveti? vaaaaai....ce pacaaaat...." iar bietele vanzatoare sa-mi umple mental frigiderul de carne in urma

Pe de alta parte, nu stiu sa cumpar anumite chestii, adica in incercarea mea de a economisi bani cumpar multe stifturi ieftine si ajung sa cheltui mai mult per total, spre deosebire de sotul meu care investeste mai cu cap.







Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Marius, esti mortal!

Incepusem sa scriu la celalalt subiect dar am sters cand mi-am dat seama ca nu prea am ce povesti pentru ca sotul meu nu se omoara dupa gadgeturi, poarta un telefon pana ii crapa bateria sau circuitele. Are alte pasiuni, extrem de costisitoare de asemenea, in care tanjeste sa investeasca, dar intotdeauna o face cu masura si de obicei satisfactia dureaza mai mult de cateva saptamani. Si acum realizez ca si-ar dori o plasma si eu ma tin la el ceva de speriat Nici el nu vrea cu orice pret ca altfel sigur m-ar dovedi, ca nu-s chiar asa zgripturoarica.

Si asa am ajuns la mine: nici eu nu sunt o impatimita a shoppingului in general si de haine sau accesorii in particular. Nu cade sifonierul pe noi, nu schimb toalele o data pe sezon, nu imi cumpar de imbracat decat daca imi lipseste ceva. Nu e neaparat situatia ideala dar deocamdata asta sunt. Incerc sa gasesc calea de mijloc.

Si asa am ajuns la solutia dilemei: calea de mijloc, numitorul comun. Daca EL cheltuie sute de euro pe telefoane si tablete, iar EA face acelasi lucru in mall sau la saloanele de rasfat atunci e super, toata lumea in castig. La fel si daca ambii sunt cumpatati, cunosc si respecta o limita intre nevoie si dorinta. Acest echilibru fragil se strica atunci cand unul e intr-un fel iar celalalt e pe dos.



www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Hmmm, nu vreau sa fiu rautacioasa si nici feminista inraita, dar am mereu sentimentul ca la barbati boala e incurabila, in timp ce la femei nu e chiar asa...

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Noi suntem amandoi la fel: cumparam rara, dar bun! Adica eu ies toata ziua la cumparaturi, dar numai maruntisuri ptr. Victoria ( o jucarioara, o carte, o hainuta de toata ziua). Cand avem nevoie de haine, iesim la magazine de calitate (din motive de calitate, nu din snobism). Acu' ca vin caldurile o pot scoate pe Victoria in parc la plimbare, in loc de magazine. Daca se strica tv-urile, comp, tel, masina, etc. atunci cumparam altele. Pana atunci le pastram pe astea. Cat timp functioneaza mi se pare o maaaaaaaare risipa de bani sa le dai/arunci si sa iei noi.
Da' io am o 'chestie' ptr. pantofi, pe care sotul o intelege de 8 ani, dar acum am renuntat la pantofi ptr. mine si de 3 ani m-am reprofilat pe pantofi ptr. Victoria

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Dupa mine, shoppingul personal e exact cat te tine buzunarul, dar nu inainte de a stabili niste prioritati in viata.
N-am fost niciodata adepta de a cheltui din banii altcuiva, nici sub forma de imprumut, nici sub forma de cadou sau pretentii de la cineva, pe scurt m-am intins atat cat mi-e plapuma.
Nici copil fiind n-am pretins absolut nimic de la parinti, am fost si sunt modesta in ceea ce priveste shoppingul, pentru ca am stiut cat pot si ce e prioritar.
Daca mi-am dorit ceva foarte mult, am renuntat la altceva ca sa imi permit ceva la ce visam de multa vreme. Pentru ca numai prin sacrificii poti sa-ti implinesti visele, de una(unul) singur.

Pana la urma imi doresc sa inlocuiesc partial sau total verbul a "cere" cu "a realiza".
Daca viata mi-a dat anumite sanse sau oportunitati - prin oamenii si situatiile care mi le-a scos in cale, nu le-am cerut sau nu le-am pretins, poate ca le-am acceptat, dar nu oricand si oricum.
Intotdeauna m-am bazat pe mine si nu pe terte persoane. Asa mi-a placut sa fiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

un iphone 4 e de la 20 de mil in sus.
un ipad e de la 30 de mil in sus.
un video proiector pe combinatie este 10 mil
un scuter sh pe combinatie e 20 de mil..
un bmw sh e 16000 euro
folia pt geamuri fumurii 12 mil
bara sport 500 ron, fara montaj si vopsit
jenti sport, 15 mil pe combinatii


astea de mai sus sunt doar pasiunile unui sot al unei amice, realizate in ultimele 2-3 luni.


un fard e 10-50 ron
un parfum e 300 ron.
o rochie in jur de 150 ron- 200ron
niste cercei de argint in jur de 100 ron, de aur in jur de 400 ron.

am pus si la femei si la barbati preturile mici-medii.


parerea mea este ca intre un barbat cu pasiuni pt gadgeturi si o femeie cu pasiune pt shopping, un barbat cheltuie enorm mai mult,pt ca electronicele sunt mult mai scumpe, ca si piesele de schimb.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
24+ cu Iustin Andrei
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....

2 IAD nereusite
1 FIV nereusit
Sarcina obtinuta natural



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

eu am trait cu un barbat cu asemenea pasiuni si am facut calcul cat cheltuia el pe asa ceva si cat cheltuiam eu pe haine, creme si parfumuri.
concluzia a fost ca el cheltuia dezastruos de mult mai mult ca mine.

concluzia mea este ca pur si simplu nu se poate compara ca si pret.
hainele, cremele si bijuteriile, nu ajung lunar, la sumele care pot fi date lunar pe electronice de un barbat impatimit de asa ceva.
in cazul meu n-au ajuns.

dc ne referim la o chestie medie, o femeie cu venituri medii spre f bune NU cheltuie pe luna mai mult de 25 de mil pe creme, haine, coafor bijuterii, insa un barbat cu venituri medii spre f bune, in medie, poate da 25 de mil dintr-un foc doar pe un telefon, la care adauga ceva sabufere pe la statia audio de la masina, poate si o antena satelit pt casa de la tara,poate si ceva manusi speciale sau geaca de firma f tare pt motorul din dotare si asta doar intr o luna, ca luna viitoare oricum isi ia altceva.

eu am trait cu asa ceva si stiu.si am vazut cu ochii mei cum eu pt a fi eleganta si coafata si tot,nu scoteam pe luna mai mult de 10 mil, dar el toca pe electronice, bonus si haine, bonus si parfumuri, peste 40.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
24+ cu Iustin Andrei
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....

2 IAD nereusite
1 FIV nereusit
Sarcina obtinuta natural



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

folia pt geamuri fumurii 12 mil



....noi tocmai ce ne-am pus cu 200 ron?





Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

noi intai asiguram copiilor cele necesare inclusiv incercam sa le satisfacem moftuletele rezonabile, apoi noua ne cumparam in limita bunului simt si a decentei cele necesare, conform listutei :) nu suntem deloc mondeni, trendy insa nici rupti in coate sau demodati; ne integram in peisaj:P hobby-uri scumpe nu avem, cred.

Mergi la inceput