1 an de la nastere....mamicile slabesc (4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Uraaaaaa!
Se reface gasca . Haideti, fetelor, sa ne mobilizam.


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

Da Sanzi, plec la mare in a doua parte a lunii august si vreau sa fac poze cu Ianis pe plaja si sa nu imi fie rusine sa la arat Anul trecut am facut doar in apa, mascata bine de valuri

Hai ca nu te las sa "te pierzi pe drum", pana nu scapam amandoua de cate 3 kg nu te las sa mai dispari de pe forum! Zic eu ... dar nu prea pot intra des ... ma omoara timpul asta care trece asa de repede.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

fetelor, ma altur si eu! Am 9 luni de la nastere ( nu-mi vine sa cred, cam cand am nascut eu s-a deschis subiectul), am avut 70 kg dupa ce am nascut si am slabit incet dar sigur pana la 57 de kg. Alaptarea cred ca m=-a ajutat foarte mult, inca mai alaptez , regimuri drastice nu am tinut, insa am avut grija la ce mananc si pana acum am facut si miscare moderata ( am nascut prin cezariana).
Mai am 3kg de dat jos si de cateva luni nu reusesc sa ma mai mobilizez, poate cu ajutorul vostru, cu iesitul pe afara cu ambii copii si tona de jucarii, reusesc sa fac ceva.

As vrea sa incep sa fac abdomene, sau exercitii pentru abdomen, oare e prea devreme dupa cezariana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu am inceput asa-zisa "cura de slabire" la un an dupa nastere. acum, dupa 6 luni, pot sa ma laud ca am slabit 7 kg.
aveam 63 kg (la 1,70m) si acum am 56 kg. target-ul meu este 55 kg, deci mai am doar un kg de slabit.

principiile dupa care m-am ghidat au fost:
-sport zilnic minim 30 minute intensiv.
- nemancat seara dupa 6.
- micsorat portiile treptat, astfel acum mananc probabil cam jumatate din cat mancam zilnic inainte.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

inbox - eu tot cezariana am facut. la 5 luni dupa nastere m-am apuct de sport: aerobic, tae-bo. asa ca dupa 9 luni nu cred ca mai e vreo problema.

si eu alaptez, insa doar cu alaptatul n-am slabit deloc. de-abia dupa ce m-am mobilizat si am micsorat portiile atunci s-au vazut rezultatele.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Ramonika, alaptatul doar m-a ajutat, dar m-am uitat si la ce si cat mananc, plus ca o jumatate de ora cel putin faceam zilnic, ori stepper, ori sarit coarda, exercitii din astea cardio, care chiar dau rezultate, de abdomene imi e mie frica sa ma apuc, ca imi e sa nu fortez, dar trebuie sa fac ceva cu burta, ca astea 3 kg care au ramas parca numai pe burta sunt!
Insa acu, de la caldura asta nu-mi mai vine sa fac nimic, transpir in casa si asa luptandu-ma cu copii ( stau la etajul 4)...dar cred ca fara sport nu voi reusi.
Tu ai super bine la inaltimea ta, eu vrea 54kg la 1,57m. Inainte de primul copil aveam 45-47kg, dupa ce am nascut cand am slabit la 52kg si toata lumea imi zicea ca sunt numai piele si os, si asa ma si simteam, ca nu stau hainele pe mine, asa ca am ramas la 54 kg greutate la care m-am simtit si bine si toata lumea imi zicea ca e OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin27 spune:

Neata fetele!!!
Astazi am fost atat de nerabdatoare sa ma cantaresc incat m-am trezit de la 6.Nu am avut nici o surpriza de nici un fel,dupa o saptamana cu moralul la pamant,bineanteles ca si cantarul e pe masura:200 de grame in minus adica :77.8.Nu sunt foarte trista ca dupa o sapt de legume si fructe nu am dat jos decat 200 de grame pt ca m-a multumit centimetrul,daca pana acum aveam 1-2 cm mai putin in talie saptamana aceasta sunt 4 cm-mie mi se pare mult dar sunt corecte masuratorile...macar atata bucurie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin27 spune:

Littlelight,Ada,Sanzi,multumesc pt sustinere,am intrat in fiecare zi sa va citesc...incurajarile voastre mi-au dat putere...cu postatul e mai greu,atunci cand nu esti bine cu tine insuti nu prea merge sa mai discuti si cu cei din jur...acum am depasit perioada aia,sunt in regula,acum a venit cealalta perioada cu "musafirii"care ma fac sa ma cert cu domnul cantar
Bun venit fetelor noi,va mai asteptam pe la noi,avem nevoie de sustinere morala la greu !Felicitari pt kg pierdute de-a lungul alaptatului,din pacate eu nu am avut norocul sa dau nici macar 1 kg in acel timp,si spor la celelalte cateva kg de dat jos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Buna dimineata si de la mine!

Bun venit fetelor care ni s-au alaturat , Inbox si Ramonika. Voi aveti un target usor, nu ca noi, astea de categorie mare .
Bine ati revenit Andra, Sanzi.

Aylin, hai, fruntea sus . Toate trec, mai devreme sau mai tarziu. Daca vrei sa vorbesti cu cineva, iti stau la dispozitie (eventual pe PM sau pe mail/mess). Si eu ma aflu tot in faza aia nasoala a lunii, asa ca sa fiu multumita cu stagnarea (cantarul arata tot 79kg si saptamana asta).
Dani, ne e dor de tine, de cafeaua ta virtuala.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

si eu mai am un colac sub buric si cred ca e ultimul care se va duce. slabesc intai peste tot, si unde n-as vrea sa slabesc, insa colacul...




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput