Pufii de ian-feb 2010 isi iubesc mamicile ! (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Tomaca..interesant tare mesajul tau catre Ana...l-am citit si eu pe nerasuflate...
Iris, desi are achizitiile motorii dobandite la timp, gen..tinut capul inainte de 3 luni, stat in popou la 6 luni, pasit sustinut de manuzte la 7 luni, tarat tot pe la 7 luni, ridicat pe patutz la 9 luni...desi a mers initial la 1 an...nici acum nu doreste sa mearga singurica... Mai face pasi, dar in general ne trage pe noi de degete, si protesteaza daca nu dorim s-o urmam...
Pe de alta parte....e groasa rau la capitolul urlat...la straini, la cunoscutii care nu-i convin...exceptie sunt copiii, pe care ii iubeste tare, si animalele, dupa care este innebunita..catei, pisici, pui, albine...tot ce vede...
Eu nu prea stiu ce sa cred...ramane s-o observ cu atentie in continuare....



Sorina, mami de Diana si Iris


Am sa-ti scriu diseara de pe telefon numele unei carti care poate te ajuta (daca nu cumva o ai). Poate acolo gasesti cateva hints cum sa o urmaresti. Multa bafta cu Iris, adica la identificat ce o face sa se agite si ce o face linistita si curajoasa.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufuleti2010

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Am scris si la capitolul vechi,linkul catre acesta nou nu e bun




Am remediat acum.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

nyny nu mult......

eu l-am pus azi, si maine era gata/..

Bea, mamica fericita de Ivan(14.01.2010) si 10+ cu fetita cu codite...


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Tomaca se vorbea despre sirop de agave ca alternativa in indulcirea alimentelor pentru copii,nu cat este de nociv in dieta,sa nu amestecam lucrurile....Aceea este alta discutie,si siropul de agave nu este un indulcitor pentru diabetici,ci un inlocuitor sanatos al zaharului,dar nici unul nici altul nu sunt prieteni cu dieta sau diabetul...Diferenta fata de siropul de artar e de gust iar diferenta fata de miere e de indice glicemic(60 mierea,27 sirop de agave,deci un plus)

Despre asa-zisa fructoza (am zis asa-zisa pentru ca numai din fructe nu provine) stiam si eu la fel,ca e de fapt o mare pacaleala....

Lara


Eu am scris ce am gasit despre agave (despre care pana astazi nici nu auzisem), ca despre agave da sau nu la copii si de la ce varsta e recomandat, nu am gasit. Sunt niste info generice, nu pentru copii.

Am gasit insa ca ar fi un bun indulcitor ce poate fi folosit si de diabetici. Lucru pe care altii il infirma. N-am facut decat copy si paste. Ceva specific, asa la repezeala, n-am gasit.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Tomaca..interesant tare mesajul tau catre Ana...l-am citit si eu pe nerasuflate...
Iris, desi are achizitiile motorii dobandite la timp, gen..tinut capul inainte de 3 luni, stat in popou la 6 luni, pasit sustinut de manuzte la 7 luni, tarat tot pe la 7 luni, ridicat pe patutz la 9 luni...desi a mers initial la 1 an...nici acum nu doreste sa mearga singurica... Mai face pasi, dar in general ne trage pe noi de degete, si protesteaza daca nu dorim s-o urmam...
Pe de alta parte....e groasa rau la capitolul urlat...la straini, la cunoscutii care nu-i convin...exceptie sunt copiii, pe care ii iubeste tare, si animalele, dupa care este innebunita..catei, pisici, pui, albine...tot ce vede...
Eu nu prea stiu ce sa cred...ramane s-o observ cu atentie in continuare....





Am sa-ti scriu diseara de pe telefon numele unei carti care poate te ajuta (daca nu cumva o ai). Poate acolo gasesti cateva hints cum sa o urmaresti. Multa bafta cu Iris, adica la identificat ce o face sa se agite si ce o face linistita si curajoasa.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un


multumesc mult, m-ar ajuta tare...
Vezi, asa cum cizmarul n-are cizme...nici pe mine nu ma ajuta licenta in psihologie, daca e vorba de copilul meu...Bine, nici practica clinica nu cred ca m-ar fi ajutat..nu mai stiu....e totusi mica, pentru orice diagnostic....
Mai ales ca are achizitii foarte bune...vorbeste, spune o gramada de chestii, recunoaste fetze, persoane, face niste asocieri uimitoare de oameni si situatii...e capabila sa se concentreze minute in sir pe o carte...arata cu degetelul animale si face ca ele...si multe alte chestii...
Sper ca e doar mai..."salbatica", si ca o sa ii treaca, cu timpul, si cu multa dragoste...
Nu pot sa spun ca sunt la fel de speriata ca acum cateva luni, pentru ca vad ca lucrurile merg spre bine...incet, dar sigur...
Multumesc mult, abia astept sa-mi spui despre ce carte este vorba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Tomaca

BF, BEA voua cat v-a luat sa decarcati TJ-ul de pe Torrent? Am impresia ca mi-am cam prins urechile p-acolo, sau nu stiu ce sa zic... merge foarte greu..




Mamica fericita de Mara si de David


Depinde ce "teava" ai . Cam 5 - 15 minute.
Eu un film de 2 ore - normal ca marime, nu BlueRay - il dau jos cam in 25-35 minute.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Eu am scris ce am gasit despre agave (despre care pana astazi nici nu auzisem), ca despre agave da sau nu la copii si de la ce varsta e recomandat, nu am gasit. Sunt niste info generice, nu pentru copii.

Am gasit insa ca ar fi un bun indulcitor ce poate fi folosit si de diabetici. Lucru pe care altii il infirma. N-am facut decat copy si paste. Ceva specific, asa la repezeala, n-am gasit.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un




Am intelesNu cred ca e foarte indicat pentru diabetici,desi are un indice glicemic bun,adica scazut,insa este o alternativa foarte sanatoasa a zaharului care poate fi folosit de oricine,mare sau mic,si poate fi folosit si la copt,adica la prajituri...

O alternativa sanatoasa a indulcitorilor (0 calorii si nici un pericol pentru diabetici) este extrasul de steevia,natural,insa cu un gust cam ciudat,depinde daca il suporti...

Eu am avut si am inca probleme mari cu greutatea...Ma lupt puternic cu asta,am mancat tone de dulciuri,mare prostie...M-am apucat sa ma informez si sa imi schimb viata ca sa o feresc pe Lara de a ajunge in situatia asta si ca sa imi protejez familia...Ma rog la Dumnezeu sa ma tina,sa-mi dea putere sa merg mai departe cu dieta si cu mancatul sanatos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

BF - am trimis iar email. Era pe adresa veche de yahoo.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

BF - am trimis iar email. Era pe adresa veche de yahoo.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un



Multam.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

am citit cap trecut...
nu stiu ce mai tin minte....

ruxita..sa zic ca te compatimesc? e bine ca te vezi cu mama ta...insa...fiecare e shef in casa lui....acu depinde si cum sunteti obisnuiti...daca nu va deranjeaza f tare...ordinea ei....in tot...asta e...

ana...l-am regasit si eu pe jiji in descrierile tale..dar nu m-am gandit f mult la asta ( ca seamana cu ta-su...mai incet)...nici acu nu merge f bine...nu zice mai nik....ba da...ca si evolutie a trecut ed la AAAA...la igggg....ca la 4 luni...ma rog...insa una peste alta din alte aspecte ale evolutiei lui imi dau seama ca nu am de ce sa ma ingrijorez...

tomaca...te inteleg perfect cum e cu plecatul la munca...si la noi cam tot asa e....

siropul de artar..am dat fuga in dulap...mi-am amintit ca luasem de pe vremea cand imi facea JM coqtail-uri...stiu ca nu e tocmai ieftin...e bine de stiut ce ati postat voi...

eu azi am fost gospodina...am fc ciorba de perisoare...de fapt un fel de mai multe feluri...o ciorba cu de toate + perisoare, mai corect....mancare de varza noua....pulpe cu cartofi la cuptor...paste cu carne pt jiji....si desert tot pt el...paste cu branza si smantana la cuptor...a iesit asa, ca o praji...

m-am gandit ca saptamana asta o mai comit..dar de luni...incep iar si iar si iar...dieta...acu studiez intens pontul de la alicredo...e f interesanta de fapt nu e dieta...e un mod de viatza sanatos...combinat cu micare....tre sa am un dram de vointza sa fac treaba asta acasa...ca la sala nu cred ca am cum...

vad ca ploua..sper sa stea sa iesim ink o tura afara....

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

PENTRU MAMICI SI BEBICI...

JUCARII PENTRU PITICI...

HAINUTE BAIETEI...





N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput